Do czego służy trampolina

Co to jest trampolina i do czego służy

Trampolina (batut) jest przyrządem gimnastycznym przeznaczonym do wykonywania wysokich skoków akrobatycznych. Stosuje się ją w cyrku, akrobatyce sportowej, do fitnessu oraz w celach rekreacyjnych. Wykorzystywana jest także do treningu pilotów, astronautów, skoczków spadochronowych.

Trampolina została wynaleziona na początku XX wieku. Obecnie jest ona niedrogim, ogólnodostępnym sprzętem do rekreacji i odchudzania. Skacząc na trampolinie spalamy o 20% kalorii więcej niż w czasie biegu, zaś obciążenie stawów jest o wiele mniejsze. Trampolina dostarcza też doskonałej zabawy, także dla dzieci. Pozwala ona trenować praktycznie całe ciało, wzmacnia kondycję, poprawia krążenie krwi i pracę serca.

Pamiętajmy, że skoki na trampolinie nie są wskazane dla kobiet w ciąży, osób po złamaniach i urazach, osób z astmą, osteoporozą, chorobami krążenia, chorobami stawów i problemami z równowagą.

Korzystając z trampoliny należy zachować zasady bezpieczeństwa:

  • nie jeść i nie pić w czasie korzystania z trampoliny,
  • skakanie boso lub w skarpetkach antypoślizgowych,
  • trzymanie się środka trampoliny,
  • unikanie gwałtownych ruchów i zbyt wysokich skoków,
  • ewolucje w powietrzu tylko pod kontrolą instruktora,
  • dzieci powinny korzystać z trampoliny pod kontrolą dorosłych,
  • najlepiej, aby dzieci korzystały z trampoliny pojedynczo.

Jak wybrać trampolinę do ogrodu lub do domu

Trampolina stanowi obecnie obiekt rekreacyjny, często instalowany w ogrodzie lub na działce, jeśli tylko przestrzeń na to pozwala. Trampolina zajmuje dużo miejsca w ogrodzie. Mniejszą trampolinę można kupić także do domu. W sprzedaży dostępne są trampoliny o różnej wielkości. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo użytkowania w przypadku niefortunnego skoku. Im większa jest trampolina tym wyżej można skoczyć. Dlatego też trampoliny zaopatrzone są w siatki zabezpieczające, które chronią przed wypadnięciem.

Kupując trampolinę należy zwrócić uwagę na jej maksymalne obciążenie i wyliczyć je w zależności od tego ile osób będzie skakało jednocześnie. Należy również zwrócić uwagę na jakość sprężyn, solidnie obszyte mocowania sprężyn do poszycia oraz brak ostrych krawędzi. Nogi trampoliny powinny mieć antypoślizgowe stabilizatory. Trampolina powinna mieć kotwy do umocowania w ziemi. Praktycznym rozwiązaniem jest również drabinka do wchodzenia na trampolinę.

Jak złożyć trampolinę - montaż trampoliny ogrodowej krok po kroku

Czy składanie trampoliny ogrodowej jest łatwe

Montaż trampoliny zależy od jej wielkości i budowy. Trampolinę zwykle otrzymujemy zapakowaną i rozłożoną. Instrukcja obsługi sprzętu dokładnie opisuje jak złożyć trampolinę krok po kroku. Należy się dokładnie trzymać instrukcji i nie pozwalać sobie na improwizację, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo użytkowników trampoliny.

Duża trampolina w zielonym ogrodzie, a także instrukcja krok po kroku, jak złożyć trampolinę
Jak złożyć trampolinę, czyli potrzebne narzędzia, instrukcja krok po kroku i przydatne porady

Do składania trampoliny potrzebne będą:

  • śrubokręt,
  • klucz płaski,
  • klucz do naciągania sprężyn.

Do rozłożenia trampoliny w ogrodzie należy wybrać miejsce płaskie. Najlepiej, aby znajdowało się blisko domu, tak aby można było kontrolować użytkowników. Sprawdź także ten artykuł: Czy trampolina dla dzieci jest bezpieczna? Poznaj wady i zalety trampoliny dla dzieci.

Składanie trampoliny ogrodowej - jak prawidłowo naciągnąć matę i sprężyny

Trampolinę składamy w następującej kolejności:

  1. składanie stelaża,
  2. montaż maty i sprężyn,
  3. montaż ramion,
  4. montaż siatki zabezpieczającej.

Należy zacząć od montażu stelaża trampoliny. Najpierw łączymy elementy koła, następnie przykręcamy do niego nogi. Nie należy zbyt mocno dokręcać śrub dopóki stelaż nie będzie dokładnie spasowany i stabilny. Dopiero wtedy dokręcamy śruby.

W kolejnym etapie należy założyć sprężyny i naciągnąć matę. Służy do tego klucz do naciągania sprężyn, który powinien być dostarczony przez producenta. Sprężyny montujemy do stelaża i haczyków przy macie. Zaczynamy na godzinie 12 i 6. Następnie mocujemy sprężyny na godzinie 3 i 9, a następnie pozostałe. Na koniec nakładamy specjalny pokrowiec, który przykrywa sprężyny grubą gąbką i zapewnia bezpieczeństwo.

Aby zamontować ramiona trampoliny wkładamy zawiasy w odpowiednie otwory w stelażu. Następnie wkładamy w nie słupki, które przykrywamy pokrowcem. Na koniec dokładnie dokręcamy śruby, tak aby całość była stabilna. Na koniec zakładamy siatkę. Nie jest ona konieczna do użytkowania trampoliny, jednak stanowi element zabezpieczający. Na koniec należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie śruby są dokładnie dokręcone, zaś trampolina jest stabilna.

ikona podziel się Przekaż dalej