Folie budowlane – rodzaje, ceny, opinie, właściwości, porady

Jeśli chodzi o folie budowlane, to różnią się one między sobą parametrami w zależności od tego, w czym znajdują zastosowanie. Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych produktów, które w budownictwie oraz przy remontach i wykończeniach wnętrz są najczęściej wybierane.

Folia paroprzepuszczalna – nazywana jest także folią wstępnego krycia (FWK) i znajduje zastosowanie przy budowie dachu. Jej ułożenie na warstwie ocieplenia jest konieczne właśnie w sytuacji, kiedy poddasze ma zostać ocieplone. Głównym zadaniem folii paroprzepuszczalnej jest odparowywanie wilgoci z warstwy ocieplenia, by to mogło należycie spełniać swoją funkcję. Poza tym folia stanowi także ochronę ocieplenia przed działaniem szkodliwych czynników. Ceny folii dachowej wahają się w granicach od około 90 zł za 75 metrów kwadratowych, przez 150 zł, aż po ceny powyżej 200 zł za rolkę 75 metrów kwadratowych.

Folia polietylenowa – ten rodzaj folii ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle przy produkcji worków na śmieci, opakowań czy nawet reklam, gdyż charakteryzuje ją wysoka trwałość. Jeśli chodzi o budownictwo, a raczej o prace remontowe i wykończeniowe, folia polietylenowa znajduje zastosowanie jako podkład pod panele i inne rodzaje podłóg, posadzki czy wylewki. Stanowi ona warstwę przeciwwilgociową, zabezpieczając tym samym podłogę przed jej szkodliwym działaniem. To także doskonały materiał ochronny przy innych pracach budowlanych, remontowych czy wykończeniowych. Skutecznie osłoni przed działaniem szkodliwych czynników, zastąpi czasowo pokrycie dachowe podczas prac, osłoni elewację podczas wymiany okien itp. Ceny folii polietylenowej to około 25 zł za rozmiar 5x20 m.

Guma w sprayu – produkt ten tworzy na powierzchni powłokę kauczukową, która wyglądem do złudzenia przypomina lakier, dlatego jest chętnie wykorzystywana do zmian wyglądu samochodów, w tym na przykład felg czy zderzaków. Guma w sprayu może być stosowana na wielu powierzchniach, jak metal, tworzywo sztuczne, kamień, a także szkło, drewno i beton. W budownictwie ważne jest zwłaszcza to ostanie, gdyż taka płynna folia to często wykorzystywany produkt hydroizolacyjny. Stosuje się ją zatem na wielu powierzchniach, które są słabo odporne na działanie wilgoci, czyli na przykład jest wykorzystywana do pokrywania bloczków gipsowych, tynków, jastrychów, płyt kartonowo-gipsowych, a także powierzchni z betonu komórkowego i ogólnie powierzchnie betonowe oraz cementowe. Ceny tego typu preparatów wahają się w granicach od 25 zł do powyżej 50 zł za opakowanie 400 ml.

Folia malarska – jak sama nazwa wskazuje, służy do zabezpieczenia mieszkania i mebli podczas malowanie i ogólnie innych prac remontowych, którym towarzyszy ryzyko zabrudzenia elementów wyposażenia wnętrza. Folia malarska występuje w trzech wariantach grubości – cienka, średnia i gruba. Pierwsza znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie ryzyko jej przerwania jest najmniejsza, druga względnie zabezpieczy podłogę oraz meble, natomiast trzecia najlepiej zda egzamin ze względu na najwyższą trwałość i tym samym najmniejsze ryzyko przerwania, zwłaszcza na dużych przestrzeniach. Ceny cienkiej folii malarskiej zaczynają się już od kilku złotych, a folię lepszej jakości przyjdzie zapłacić kilkanaście złotych lub więcej za opakowanie.

Folia stretch – większości powinna się kojarzyć ze swoim najpopularniejszym zastosowaniem, czyli owijaniem palet, by zabezpieczyć produkty w czasie transportu. Folia stretch nie tylko scala, ale także chroni przed działaniem szkodliwych czynników, dlatego jest wykorzystywana także w budownictwie do ochrony przed brudem i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jej zaletą jest przezroczystość, która pozwala na łatwą identyfikację produktów. Ceny folii stretch to wydatek od 8 zł za kilogram.