Jaką rośliną jest bodziszek czerwony

Bodziszek ogrodowy - gatunki i zastosowanie w ogrodzie i w lecznictwie

Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum L.) to bylina uprawiana w ogrodzie, która należy do rodziny bodziszkowatych. Bodziszkowate występują na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy.

Z rodziny bodziszkowatych w Polsce występują tylko 2 rodzaje: bodziszek i iglica. W Polsce rośnie naturalnie 15 gatunków bodziszka. Bodziszki charakteryzują się pierzastymi, mocno powycinanymi, ogonkowymi liśćmi skupionymi w rozetę. Ich kwiaty najczęściej tworzą wierzchołkowy kwiatostan.

Niektóre gatunki uprawiane są jako rośliny ozdobne. Bodziszki są pospolitymi roślinami leśnymi i łąkowymi i występują pospolicie na terenie całego kraju. Niektóre gatunki, jak właśnie bodziszek czerwony oraz bodziszek korzeniasty, uprawiane są jako rośliny ozdobne w ogrodach. W odróżnieniu od bodziszka czerwonego, bodziszek korzeniasty nie jest rodzimą roślina polską. Pochodzi on z południowych regionów Europy, zaś w Polsce uprawiany jest jako roślina ozdobna. Natomiast bodziszek cuchnący niegdyś miał szerokie zastosowanie w medycynie ludowej.

Co ciekawe, do bodziszkowatych należy popularna w Polsce pelargonia, która została przywieziona do Europy z Afryki i uprawiana jest jako roślina ozdobna. Pod nazwą geranium występuje popularna roślina doniczkowa, która jest w zasadzie pelargonią. O ile pelargonię uprawia się latem na balkonach jako roślinę dwuletnią, to geranium uprawia się wyłącznie w domu. Jest to pelargonia pachnąca, popularnie zwana anginką lub geranium. Posiada ona ozdobne, pierzaste, jasnozielone liście. Wyróżnia się także właściwościami prozdrowotnymi, pięknie pachnie, zaś liście można dodawać do herbaty.

Jak wygląda bodziszek czerwony

Bodziszek czerwony to nieduża bylina, która dorasta do wysokości 25 - 50 cm, w zależności od odmiany. Tworzy on niskie, zwarte kępy, które z czasem mocno się rozrastają tworząc zielone poduchy. Jego ozdobę stanowią zielone, mocno powycinane liście oraz kolorowe kwiaty. Bodziszek czerwony kwitnie od maja do września. Natomiast jesienią jego liście pięknie przebarwiają się na kolor czerwony co stanowi dodatkową ozdobę ogrodu.

Wyhodowano różne odmiany bodziszka czerwonego, które różnią się wysokością i kolorem kwiatów. Ciekawą odmianą jest wysoka odmiana roseum. Odmiana Album jest niższa i wydaje białe kwiaty. Odmiana Compactum, o pastelowych kwiatach, tworzy bardziej zwarte kępy. Do niskim odmian należą Max Frei i Lancastriense.

Bodziszek ogrodowy - zastosowanie w ogrodzie

Jako bylina, bodziszek jest rośliną wieloletnią, którą możemy wykorzystać do obsadzania słonecznych grządek. Sadzi się ją głównie ze względu na dekoracyjne kwiaty i liście. W zależności od odmiany bodziszek kwitnie w kolorze czerwonym, różowym lub białym.

Bodziszek czerwony, jak również bodziszek korzeniasty, pięknie wyglądają w ogrodach w stylu naturalistycznym i wiejskim, a szczególnie dobrze nadaje się na roślinę okrywową. O ile bodziszek korzeniasty może stanowić pokrycie dla terenu cienistego, to dla bodziszka czerwonego należy przeznaczyć miejsce słoneczne.

Jako niska bylina, bodziszek idealnie nadaje się na roślinę zadarniającą do pokrywania terenów słonecznych. Kwitnie cały sezon i pokrywa teren kępami zieleni i kolorowych kwiatów. Szybko tworzy zwarty kobierzec zielonych liści ubarwionych kolorowymi kwiatami. Jest to roślina zimozielona, dlatego będzie zdobiła ogród także zimą. Sprawdzi się do nasadzeń na skarpach i na murkach. Nadaje się także do zadarniania przestrzeni pod drzewami.

Bodziszek czerwony podczas kwitnienia i zbliżenie na jego kwiat, a także porady dotyczące uprawy i pielęgnacji
Jak uprawiać kwiat bodziszek czerwony w ogrodzie, czyli porady dotyczące jego wymagań i pielęgnacji krok po kroku

Z uwagi na preferowane podłoże wapienne i suche świetnie nadaje się na skalniaki. Bodziszek czerwony pasuje także do rabat kwiatowych oraz jako roślina na obwódki. Będzie dobrze pasował do innych bylin na rabatach bylinowych, szczególnie jako niska roślina na obwódki. Sprawdzi się również do obsadzania brzegów trawnika lub obrzeży ścieżek. Nadaje się do sadzenia w pojemnikach. Najlepiej wygląda sadzona w grupie. Sprawdź także ten artykuł: Bodziszek kantabryjski - opis, wymagania, sadzenie, zimowanie.

Bodziszek czerwony - zastosowanie i uprawa w ogrodzie, sadzenie, rozstawa, wymagania, pielęgnacja

Bodziszek czerwony - uprawa i wymagania

Bodziszek czerwony jest byliną łatwą w uprawie i niewymagającą. Preferuje stanowisko szłoneczne, lecz może rosnąć również w miejscach lekko zacienionych. Lubi podłoże wapienne, lecz będzie rósł także na słabych i ubogich glebach. Bodziszek czerwony dobrze znosi krótkotrwałe susze. Woli podłoże suche niż wilgotne. Nie lubi mokrego podłoża, dlatego najlepiej sadzić go na glebach lekkich i przepuszczalnych.

Jest rośliną mrozoodporną i nie wymaga okrywania na zimę. Podstawowy gatunke bodziska czerwonego jest całkowicie mrozodoporny, najlepiej rośnie w słońcu, lecz toleruje także półcień. Natomiast odmiany tej rośliny rosną wyłącznie w słońcu i są mniej mrozodoporne.

Wymagania uprawowe:

  • stanowisko słoneczne,
  • lekkie, wapienne podłoże,
  • odczyn gleby: obojętny, lekko zasadowy,
  • gleby suche i średnio wilgotne,
  • mrozoodporny,
  • pokrój: kępy,
  • kwitnienie od maja do września,
  • odporny na szkodniki i choroby.

Roślina ta nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Na początku sezonu warto go nawieźć nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. Po przekwitnięciu warto obcinać uschłe kwiatostany. Jest to roślina odporna na choroby i szkodniki.

Sadzenie i rozstawa bodziszka czerwonego

Bodziszka sadzimy w dużych grupach po kilka roślin. Najlepsza rozstawa dla tej rośliny wynosi około 10 - 12 roślin na 1m2. Dzięki temu stworzy on zwarte kępy. Aby młode rośliny lepiej rosły, należy wykopać większy dołek pod każdą sadzonkę i wypełnić go kompostem, dzięki czemu młoda roślina będzie miała dobry budulec do wzrostu. Po posadzeniu, bodziszka należy obficie podlać.

Rozmnażanie bodziszka odbywa się przez podział kęp. Jest to najłatwiejszy sposób na uzyskanie nowych roślin. Wczesną wiosną lub jesienią warto rozdzielać nazbyt rozrośnięte kępy. Można go rozmnażać również przez sadzonki korzeniowe oraz przez wysiew nasion. Roślina ta obficie wysiewa się sama z nasion.

ikona podziel się Przekaż dalej