Powojnik alpejski - charakterystyka

Powojnik alpejski (Clematis alpina) jest pnączem dorastającym do 2 metrów wysokości, które zaliczają się do rodziny jaskrowatych. Na długich pędach zauważymy listki podwójnie trójdzielne, które znajduje się naprzeciw siebie. Clematis odmiany wykazują się najczęściej fioletowo-niebieskimi kwiatami. Jednak ostatecznie kolor kwiatów jest uzależniony od konkretnych kultywarów.

Same kwiaty w swoim kształcie przypominają dzwonki. Kwitnienie w późniejszym czasie jest zastąpione pojawieniem się owoców w postaci niełupków. Ciekawostką jest to, iż powojnik alpejski jest gatunkiem, który możemy spotkać w warunkach naturalnych na terenie Polski. Przede wszystkim porasta on tereny górskie. Oczywiście poszczególne clematis odmiany zasłynęły jako roślina ozdobna uprawiana w ogrodach.

Clematis odmiany

Chociaż wśród rodzimych powojników alpejskich zauważymy kwiaty, które są zabarwione na fioletowo-niebiesko, to jednak w sprzedaży dostępna jest znacznie szersza oferta różnokolorowych odmian. Różnią się one między sobą nie tylko odcieniem kwiatów, ale również tym, kiedy następuje dokładnie kwitnienie. Najczęściej takie clematis odmiany powstają na skutek krzyżowania poszczególnych okazów.

Do popularnych odmian powojnika alpejskiego zaliczymy takie okazy jak:

  • Clematis Pamela Jackman - pnącze dorasta nawet do 1,5 metra wysokości. Kwitnienie przypada już od kwietnia do maja, a następnie często powtarzane jest jeszcze na przełomie lipca i sierpnia. W tym czasie pnącze jest obsypane drobnymi kwiatami w kolorze niebieskim.
  • Clematis alpina Purple Dream - pnącze dorastające do 3 metrów wysokości obsypane jest fioletowymi kwiatami o dzwonkowatym i skręconym kształcie. Kwitnienie przypada w maju, a następnie jest powtarzane na przełomie lipca i sierpnia.
  • Clematis Pink Dream - jest to odmiana wyróżniająca się jasnoróżowymi kwiatami, których końce są delikatnie przebarwione na żółto. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest zapach przypominający aromat grejpfrutowy.
  • Powojnik alpejski Lemon Beauty - odmiana dorastająca do 3 metrów wysokości w maju, a następnie na przełomie lipca i sierpnia, kwitnie na jasnocytrynowo. Wyróżniają się one dzwonkowatym kształtem, a to, iż są one przewieszone na szypułkach, dodaje jeszcze im większego uroku.

Powojnik alpejski - cena

Powojnik alpejski na tyle mocno wyróżnia się na tle innych roślin ozdobnych, że na pewno będziemy chcieli cieszyć się widokiem takich kwiatów w swoim ogrodzie. Dlatego warto poznać cenę sadzonek tego pnącza. A dla porównania znajdują się w zestawieniu również ceny innych gatunków powojników.

Ceny powojnika alpejskiego, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Powojnik alpejski Stolwijk Gold

21,00 zł

Powojnik alpejski Pink Dream

39,90 zł

Powojnik alpejski Lagoon

34,90 zł

Powojnik wielkokwiatowy mix 90 cm

34,99 zł

Powojnik wielkokwiatowy Jan Paweł II

21,99 zł

Powojnik wielkokwiatowy President

20,95 zł

Powojnik wielkokwiatowy P9 Clematis

14,85 zł

Uprawa powojnika alpejskiego

Powojnik alpejskie doskonale będą rosły zarówno na stanowisku słonecznym, jak i również stanowisku półcienistym. Przyjmuje się nawet, że odmiany wyróżniające się jasnymi odcieniami, będą piękniej prezentować się w półcieniu, ponieważ promienie słoneczne nie będą powodować brązowych przebarwień na płatkach. Jeżeli chodzi o glebę, to sprawdzi się podłoże żyzne oraz przepuszczalne o odczynie zasadowym.

Powojnik alpejski i zbliżenie na roślinę oraz jakie są jego podstawowe wymagania dotyczące pielęgnacji
Powojnik alpejski jako jeden z ciekawszych kwiatów w ogrodzie, a także jego uprawa, pielęgnacja i wymagania

Uprawa powojnika powinna koniecznie znaleźć się w pobliżu podpory, po której będą mogły wspinać się pędy. Może to być drewniana lub stalowa kratka, pergola, ogrodzenie, a nawet ściana budynku. Istnieje możliwość uprawy powojnika alpejskiego również w dużych donicach. Wtedy clematis alpina może stać się niezwykłą ozdobą naszych balkonów lub tarasów. Sprawdź także ten artykuł: Powojnik tangucki - charakterystyka, wymagania, uprawa, porady.

Zimowanie i cięcie powojnika alpejskiego

Uprawa powojnika alpejskiego jest bardzo wrażliwa na suszę. Dlatego szczególnie w tym czasie roślina będzie wymagać systematycznego podlewania. Ważne jest jednak to, aby podłoże nie było zbyt mokre, ponieważ przyczynimy się do rozwoju chorób grzybowych. Zimowanie powojników alpejskich nie powinno sprawić nam problemu. Jest to pnącze wykazujące się bardzo dużą odpornością na niskie temperatury.

Jednak zimowanie młodych sadzonek może rzeczywiście zakończyć się przemarznięciem pędów. Dlatego warto je osłonić na zimę poprzez kopczykowanie korzeni. Takie zimowanie jest również zalecane w przypadku pnączy, które rosną na stanowiskach wystawionych na porywisty wiatr. Jeżeli zauważymy, że pędy nam przemarzną w czasie zimy, wtedy możemy zaplanować cięcie wczesną wiosną. Jednak wtedy należy wziąć pod uwagę, że roślina nie zakwitnie, ponieważ kwiaty pojawiają się na pędach zeszłorocznych. Dlatego od razu pojawia się wyjaśnienie, że cięcie tego pnącza nie jest konieczne. Warto oczywiście co jakiś czas wykonywać tzw. cięcie sanitarne, dzięki czemu będziemy regularnie pozbywać się uszkodzonych lub chorych pędów.

Ćma bukszpanowa - zwalczanie

Bardzo często powojniki alpejskie nie są jedynymi roślinami, które chętnie uprawiamy w swoim ogrodzie. Oprócz nich często decydujemy się na zimozielone bukszpany. Niestety bardzo często wraz z ich obecnością pojawia się również ćma bukszpanowa. Są to gąsienice, które żywią się liśćmi bukszpanu. Dlatego należy rozeznać, w jaki sposób możemy się ich pozbyć.

Pierwsze objawy, iż ćma bukszpanowa zaatakowała rośliny, widać po nadgryzionych oraz żółknących liściach. Ponadto jesteśmy w stanie zauważyć między liśćmi charakterystyczne pajęczyny. Należy jak najszybciej pozbyć się szkodnika, ponieważ w innym przypadku będziemy mogli doczekać się zamierania bukszpanu. Ćma bukszpanowa jeżeli żeruje w mniejszych ilościach, może być zwalczana przez fizyczne ściąganie szkodników. Lepiej jednak zastosować chemiczne opryski, aby ćma nie przeniosła się na inne rośliny.

ikona podziel się Przekaż dalej