Powojnik wielkokwiatowy - charakterystyka

Powojnik wielkokwiatowy (Clematis x hybrida) jest pnączem zaliczającym się do rodziny jaskrowatych. Przedstawicieli tej rodziny możemy spotkać niemalże na całym świecie oprócz Ameryki Południowej. Po raz pierwszy pnącze powojnika wielkokwiatowego pojawiło się w połowie XIX wieku. Roślina dorasta do 4 metrów wysokości.

W zależności od odmiany mamy do czynienia z różnymi kolorami kwiatów. Pnącza kwitnące w maju i czerwcu, wyróżniają się kwiatami o zabarwieniu czerwonym, różowym, purpurowym, białym, czy też fioletowym. Natomiast same kwiaty osiągają nawet do 25 cm średnicy. Pojawiają się również odmiany kwitnące w dwóch kolorach. Bardzo często pnącze powtarza kwitnienie.

Odmiany powojnika

Clematis wielkokwiatowy posiada liczne odmiany, które różnią się między sobą nie tylko kolorem kwiatów, ale również dokładnym okresem kwitnienia. Dlatego możemy uprawiać w swoim ogrodzie odmiany, które są wcześnie lub późno kwitnące. Ponadto poszczególne okazy wyróżniają się tym, czy mamy do czynienia z kwiatami pojedynczymi lub pełnymi. Oczywiście nie musimy się zdecydować na jedną odmianę w swoim ogrodzie.

Do popularnych odmian zaliczymy takie okazy jak:


  • Clematis powojnik wielkokwiatowy - jest to odmiana wcześnie oraz długo kwitnąca. Kwiaty pojawiają się już w czerwcu i obsypują pnącze aż do sierpnia. Kwiaty o średnicy do 14 cm wyróżniają się purpurowo-różowym zabarwieniem.
  • Clematis Diamond Ball PBR - wcześnie kwitnąca odmiana stworzona przez dr inż. Szczepana Marczyńskiego w Polsce. Kwiaty o biało-niebieskim zabarwieniu pojawiają się najpierw od czerwca do lipca, a następnie pnącze powtarza kwitnienie w sierpniu. Pełne kwiaty osiągają do 12 cm średnicy.
  • Clematis Stefan Franczak - jest to polska odmiana, która została nazwana na cześć jezuity. Wcześnie kwitnące pnącze w czerwcu i lipcu wyróżnia się niebieskimi kwiatami składającymi się z 6 płatków oraz żółtego środka. Kwiaty osiągają do 10 cm średnicy.
  • Clematis Beautiful Bride - odmiana dostępna od 2011 roku, wyróżnia się białymi kwiatami osiągającymi nawet do 28 cm średnicy. Jest to pnącze wcześnie i długo kwitnące, ponieważ okres kwitnienia rozpoczyna się w maju, a kończy dopiero w lipcu.
  • Clematis Floral Dance - odmiana wyróżniająca się pełnymi oraz półpełnymi kwiatami o niebieskim odcieniu. Osiągają one średnicę do 7 cm. Jest to odmiana długo kwitnąca, ponieważ okres kwitnienia rozpoczyna się już w połowie czerwca i trwa do końca lipca. Bardzo często powtarza ona kwitnienie na początku września.
  • Clematis Taiga - odmiana wyróżniająca się egzotycznym wyglądem kwiatów, które są fioletowoniebieskie zakończone żółtozielonym przebarwieniem. Pnącze długo kwitnące, które rozpoczyna kwitnienie już w czerwcu i jest ono kontynuowane aż do września.

Cena powojników

Jak widzimy, odmian powojników wielkokwiatowych jest nie tylko bardzo dużo, ale również co roku przybywają nowe okazy. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są ich ceny. Dla porównania warto sprawdzić również ceny innych gatunków powojników, których propozycje znalazły się w zestawieniu.

Ceny powojnika wielkokwiatowego, a także innych odmian

Nazwa gatunku lub odmiany

Cena

Powojnik wielkokwiatowy Huldine

34,90 zł

Powojnik wielkokwiatowy Beautiful Bride

38,90 zł

Powojnik wielkokwiatowy mix 90 cm

34,99 zł

Powojnik wielkokwiatowy

10,99 zł

Powojnik alpejski (Clematis alpina)

33,95 zł

Powojnik alpejski Stolwijk Gold

21,00 zł

Powojnik alpejski, nasiona

5,99 zł

Powojnik alpejski

31,27 zł

Powojnik Viticella różowy

21,99 zł

Powojnik Viticella Krakowiak PBR

44,99 zł

Powojnik Viticella FAY

44,99 zł

Powojnik Viticella włoski

28,90 zł

Powojnik wielkokwiatowy - uprawa

Uprawa powojnika wielkokwiatowego jest bardzo łatwa pod warunkiem iż zapewnimy pnączu odpowiednie warunki. Przede wszystkim roślinę należy posadzić na stanowisku słonecznym, ponieważ wtedy będziemy mogli doczekać się obfitego kwitnienia. Chociaż często odmiany o jasnym zabarwieniu płatków, będą lepiej radziły sobie w delikatnym półcieniu.

Najlepiej do uprawy powojników wielkokwiatowych sprawdzi się żyzne i przepuszczalne podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym. Można sadzonki posadzić bezpośrednio do gruntu. Ważne jest jednak to, aby roślina posiadała podporę w postaci pergoli lub kratki. Bardzo często powojnik wielkokwiatowy doskonale sprawdza się jako naturalna osłona na ogrodzeniu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest uprawa pojemnikowa. Jednak w przypadku niektórych odmian hodowanie powojników w donicy będzie miało charakter eksperymentalny. W ten sposób możemy spróbować cieszyć się pięknym pnączem na swoim tarasie lub balkonie. Sprawdź także ten artykuł: Powojnik tangucki - charakterystyka, wymagania, uprawa, porady.

Jak wygląda pielęgnacja powojnika wielkokwiatowego?

Pielęgnacja powojników wielkokwiatowych opiera się w dużej mierze na regularnym podlewaniu. Roślina jest niezwykle wrażliwa na suszę, dlatego nie możemy doprowadzić do całkowitego przesuszenia ziemi. Z drugiej strony nawadnianie powojników nie powinno być zbyt intensywne, ponieważ mokre podłoże może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych, które zwalczamy już wyłącznie przy pomocy chemicznych preparatów. Pielęgnacja powojników obejmuje również nawożenie roślin. Najlepiej w tym celu sprawdzą się preparaty przeznaczone do roślin kwitnących.

Powojnik wielkokwiatowy jest rośliną, która raczej nie powinna przemarzać, szczególnie jeżeli jest posadzona na osłoniętym stanowisku. Czasami jednak możemy zauważyć, iż mimo wszystko roślina i tak przemarza. W takim przypadku wczesną wiosną powinniśmy przyciąć pnącze przy samej ziemi. Pędy bardzo szybko odbiją i będziemy mogli cieszyć się jeszcze kwitnieniem. Chociaż to jest zależne od odmiany. Kwiaty pojawiają się na pędach tegorocznych, szczególnie w przypadku powojników kwitnących dość późno. Jak widać, pielęgnacja pnącza nie jest zbyt wymagającym zadaniem, więc poradzimy sobie z nim, nawet nie mając większego doświadczenia.

ikona podziel się Przekaż dalej