Inteligentne domy - science fiction w naszym domu!

Jeszcze niedawno było to możliwe tylko w filmach science-fiction, dziś każdy z nas może zamieszkać w inteligentnym domu. Inteligentnym, czyli jakim? Budynki też mogą być wysoko zaawansowane technicznie. Jakie zalety mają nowoczesne domy inteligentne?

Budujesz dom? Oblicz koszt wszystkich prac korzystając z Kalkulatorów Budowlanych.

Ocena: 4,3/5 (głosów 12)

Inteligentne domy

Nowoczesne domy na miarę XXI wieku

Inteligentny budynek  to taki, który dostosowuje się do upodobań swoich mieszkańców, umila im życie, a na dodatek obniża koszty. Posiada system czujników i detektorów oraz system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Taki dom reaguje na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, odpowiada na obecność ludzi. Wszystkie jego urządzenia elektryczne współpracują ze sobą, to inteligentne instalacje. Takie nowoczesne domy  są maksymalnie funkcjonalne, komfortowe i bezpieczne, a przy tym same minimalizują koszty eksploatacji i ograniczają emisję zanieczyszczeń.

Inteligentny dom reaguje na żądania swoich domowników i użytkowników, wręcz dostraja się do ich potrzeb. Sterowanie poszczególnymi instalacjami często odbywa się za pomocą pilota. Za jego pomocą można zarządzać oświetleniem i ogrzewaniem budynku, wentylacją i klimatyzacją, bramami i roletami, systemem alarmowym, a nawet systemem audio-video. Za pomocą jednego przycisku możemy np. wprowadzić tryb „wieczór” – z przygaszonymi światłami, ogniem w kominku elektrycznym i nastrojową muzyką. Lub tryb „ranek” z kawą w ekspresie, jasnym światłem i energiczną muzyką, która pomoże nam nabrać rytmu do całodziennej pracy.

Inteligentne instalacje elektryczne pomagają zarządzać całym budynkiem zgodnie z potrzebami poszczególnych domowników. Są już projektowane tak nowoczesne domy, że rozpoznają każdego domownika z osobna za pomocą systemu kamer. Jeśli czujnik ruchu i kamera uznają, że użytkownik śpi, przygaszą światła (pod warunkiem, że lubi on spać przy przygaszonym świetle, bo może także zaprogramować system na spanie przy jasnym świetle). Światła czy muzyka mogą się włączać po klaśnięciu czy innym sygnale wydanym przez domownika.

Co więcej wszystkie kamery zainstalowane w domu mają możliwość również podglądu online, dzięki czemu możemy zobaczyć, co dzieje się w naszym domu nawet w czasie naszej nieobecności. Wystarczy skorzystać z tabletu lub smartfona podłączonego do interentu z dostępem do odpowiedniej aplikacji. Więcej na temat tego typu kamer możesz przeczytać w tym artykule. Co ciekawe, zakup jednej takiej kamery z dostępem online do obrazu to wydatek nawet poniżej 200 zł.

Najpierw dla roślin, potem dla ludzi

Inteligentny system zarządzania budynkiem ma zastosowanie w budynkach biurowych i przemysłowych, ale też coraz częściej w budownictwie mieszkaniowym. Na pomysł skonstruowania inteligentnego budynku wpadli w latach siedemdziesiątych ubiegłego wielu Amerykanie. Początkowo chodziło o zautomatyzowanie środowiska rozwoju roślin, jednak już w latach osiemdziesiątych minionego stulecia systemy zarządzania budynkiem zostały wykorzystane do zastosowań prywatnych. Instalacje elektryczne i urządzenia domowe za sprawą technologii stawały się coraz bardziej inteligentne, mądrzały z każdym rokiem. Dziś mamy do dyspozycji bajkowe wręcz udogodnienia.

W inteligentnych domach oświetlenie wewnętrzne włącza się, gdy w pomieszczeniach pojawiają się ludzie, podobnie działa oświetlenie zewnętrzne. Zintegrowana z innymi urządzeniami jest sieć teleinformatyczna. Ogrzewanie i klimatyzacja działają zgodnie z preferencjami użytkowników, ale też w porozumieniu z systemem pogodowym, który może reagować z wyprzedzeniem dzięki prognozie pogody z internetu. System wentylacji i filtracji działa w oparciu o parametry jakości powietrza.

Co robi taki dom? Kiedy domowników nie ma, sam uruchamia alarm, zamyka wszystkie drzwi, ewentualnie steruje światłem tak, że potencjalny złodziej ma wrażenie, że w budynku są ludzie.

Jeśli domownicy chcą jeszcze bardziej urealnić swoją obecność, mogą skorzystać z modułu inteligentnego głośnika – dzięki niemu dom może odtwarzać dźwięki nagrane wcześniej przy codziennych czynnościach. System inteligentnego budynku zapamiętuje przyzwyczajenia użytkowników i na ich podstawie symuluje ich obecność, dzięki czemu zapobiega włamaniom i kradzieżom. Inteligentne domy naszpikowane są detektorami ruchu, dlatego system może zareagować na próby włamania. Wdarcie się złodzieja przez otwarte okno nie pozostanie niezauważone, podobnie jak stłuczenie szyby. Mało tego, inteligentny dom może sam zawiadomić policję w razie próby włamania.

Gdy domownicy są w domu, zgodnie z ich upodobaniami ustawiana jest temperatura, natężenie światła, muzyka. Jeśli w jakimś pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej wymaganych wartości, system zarządzi podgrzanie tylko i wyłącznie tego jednego pomieszczenia. Odwrotnie zadziała, gdy temperatura w pomieszczeniu zbytnio się podniesie. I to tylko wtedy, gdy będzie to konieczne, a więc wtedy, gdy domownicy są w domu. System na żądanie użytkownika obsługuje urządzenia audio-video i inne urządzenia codziennego użytku. Dzięki złożonemu systemowi personalizacji każdy domownik może mieć zapisane swoje ustawienia preferencji. Zintegrowany system pogodowy sam uchyla okna. A w przypadku deszczu – zamyka je. System pogodowy może nawet podjąć decyzję o przejściu na niezależny sposób zasilania na wypadek burzy!

Nowoczesne domy to bezpieczeństwo przede wszystkim

Budynki inteligentne wyposażone są w systemy ochrony bytu i mienia, system alarmowy i monitoring, system przeciwpożarowy oraz system kontroli dostępu, jak również system zasilania UPS, pogodowy oraz system zarządzania produkcją i magazynowaniem energii odnawialnej. Każdy czujnik może być wykorzystany przez pozostałe elementy systemu. I tak na przykład czujnik otwarcia okna stanie się czujnikiem alarmowym, jeśli w budynku jest włączony system alarmowy. Z drugiej strony, gdy domownicy są w obiekcie, to przy uchylonym oknie system wyłączy ogrzewanie lub klimatyzację. Podobnie czujnikiem alarmowym będzie czujka ruchu, która w obecności domowników steruje oświetleniem, klimatyzacją i ogrzewaniem.

Bardzo ważne jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. System odpowiedzialny za nie składa się z sieci czujników temperatury (które także sterują ogrzewaniem) i dymu oraz z sieci przeciwpożarowej – systemu zraszaczy. System przeciwpożarowy opiera się na wczesnym wykryciu miejsca zarzewia ognia i uruchomieniu w danym pomieszczeniu zraszaczy. Dzięki temu pożar nie rozprzestrzeni się na inne pomieszczenia. W nowoczesnych domach część detekcyjną realizuje centrala pożarowa, a część sterującą wyspecjalizowane systemy i centrale zewnętrzne. W przypadku pożaru w inteligentnym domu zostaną włączone komunikaty słowne o zdarzeniu i informujące o sposobie ewakuacji. System podniesie rolety i odetnie gaz. System detekcyjny wyczuje nie tylko dym, ale też gaz czy tlenek węgla.

Użytkownicy nawet znajdujący się daleko od domu za pomocą internetu mogą sprawdzić, czy w budynku wszystko jest w porządku. Mają dostęp do systemu kamer i mogą „podglądać” co dzieje się pod ich nieobecność. Nawet na urlopie domownicy mogą sprawdzić, czy wszystkie urządzenia elektryczne są wyłączone oraz czy odpowiednio zasunięte są wszystkie żaluzje i rolety.

Nowoczesnymi domami inteligentnymi nie zarządza jeden komputer, system jest zdecentralizowany. Jest to o tyle ważne, że usterka takiego głównego komputera doprowadziłaby do paraliżu całego systemu. W budynkach nowej generacji wszystkie urządzenia to swego rodzaju samodzielne komputery, których awarie nie ma wpływu na działanie pozostałej części inteligentnych instalacji. Odpowiednio zabezpieczone są wszystkie instalacje elektryczne.

Inteligentne biurowce

W budynkach biurowych system kontroli dostępu złożony jest z systemu personalizacji i czytników kart magnetycznych lub chipowych. Blokada drzwi zostanie zwolniona tylko dla osób, które mają dostęp do danych pomieszczeń. W miejscach newralgicznych zamontowane są kamery, które rejestrują dodatkowo wszystkich poruszających się. Jak w inteligentnych domach mieszkalnych system zarządza oświetleniem, ogrzewaniem i klimatyzacją zgodnie z preferencjami użytkowników.

Obsługa inteligentnych domów bajecznie prosta

Choć technologie zastosowane w tych nowoczesnych domach są niezwykle skomplikowanie, sama obsługa domów inteligentnych jest bardzo prosta. Piloty skonstruowane są intuicyjnie tak, że nawet dziecko może zaprogramować swoje ulubione preferencje. Ta zaawansowana technologia jest niezwykle przyjazna użytkownikom, często wszystkie funkcje obsługiwane są za pomocą intuicyjnych ikonek.

, aktualizacja 4 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij