Jak bezpiecznie i skutecznie usunąć osy z domu? Po pierwsze, stawiamy na dobre przygotowanie

Jeśli zauważymy gniazdo os pod podbitką okapu, powinniśmy dokładnie przemyśleć sposób jego likwidacji. Możemy szybko zabić pojedynczego owada, jednak nieprzemyślana neutralizacja gniazda wiąże się z ryzykiem wielu bolesnych i niebezpiecznych dla zdrowia ukąszeń. Zdenerwowany rój może zaatakować napastnika, ale i osoby będące w pobliżu, stanowiąc istotne zagrożenie dla dzieci, osób starszych i zwierząt. Dlatego warto wygonić lub zabić osy w sposób bezpieczny.

Jak zlikwidować gniazdo os bezpiecznie i skutecznie? Na wstępie zaobserwujmy jego dokładną lokalizację. Osy mogą zrobić gniazdo pod podbitką, a nawet bezpośrednio w ziemi. Lokalizacja będzie kluczowa do wyboru metody neutralizacji zagrożenia. Jeśli gniazdo nie jest widoczne, najlepiej będzie prześledzić aktywność owadów. Zwracamy szczególną uwagę na szczeliny w podbitce, przez które osy mogą dostawać się na poddasze.

W każdym przypadku należy zadbać o ubranie ochronne. Warto założyć długie spodnie i bluzę z długim rękawem. Pamiętajmy o rękawicach ochronnych i zabezpieczeniu na głowę. Niezbędne będzie także zabezpieczenie twarzy. Ubranie nie powinno posiadać intensywnych barw, które dodatkowo zwrócą uwagę owadów. Znacznie lepiej sprawdzą się ubrania w odcieniach szarości i brązu. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko ukąszenia przez rozwścieczone owady. Jeśli mamy taką możliwość, pożyczmy ubranie ochronne od zaprzyjaźnionego pszczelarza.

Osoby, które chcą skutecznie zabić osy i usunąć całe gniazdo z pobliża domu, powinny wybrać odpowiednią porę na działania. Unikajmy usuwania os w ciągu dnia, bowiem jest to czas ich największej aktywności. Bezpieczniej będzie zlikwidować gniazdo wczesnym porankiem lub późnym wieczorem. W gnieździe będzie znajdowało się więcej osobników, co dodatkowo pomoże je skutecznie zabić i pozbyć się problemu na stałe. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zlikwidować gniazdo os.

Jak pozbyć się os z podbitki? Wybieramy metodę neutralizacji owadów z domu

Najłatwiejszą i najskuteczniejszą metodą likwidacji os będzie wykorzystanie dobrze dobranych preparatów chemicznych. W ofercie sprzedaży znajdziemy wiele skutecznych produktów, które służą do neutralizacji os i szerszeni. Wybór konkretnego produktu będzie uzależniony od miejsca bytowania owadów.

Ciekawą grupę produktów stanowią gaśnice na osy i szerszenie (np. marki Bross). Jest to środek chemiczny w postaci sprayu, który możemy bezpiecznie zastosować pod dachem. Najłatwiejsze w użyciu będą gaśnice z długą, około 5 metrową dyszą. Przy jej pomocy możemy skutecznie dotrzeć do elementów podbitki i bezpiecznie zabić rój os.

Możemy też usunąć osy z domu za pomocą bezwonnego sprayu. Preparaty typu Vigonez Neptune należy zaaplikować do wnętrza gniazda poprzez otwór wlotowy. Preparat działa przez dłuższy czas i pozwala zabić wszystkie owady. Po upływie kilkunastu godzin możemy już bezpiecznie usunąć gniazdo. Aplikacja preparatów, które nanosi się bezpośrednio do gniazda, wymaga ubrania ochronnego. Tylko tak wykonamy aplikacje bezpiecznie i bez ryzyka użądlenia.

Jak pozbyć się os z podbitki? Kolejnym sposobem są specjalne spraye, które aplikuje się w większym oddaleniu od gniazda. W ten sposób możemy bezpiecznie zlikwidować gniazdo i zabić wszystkie owady. Niektóre spraye posiadają wydłużone działanie, co pozwala na skuteczną neutralizację całego roju. Spray może pomóc w usunięciu os z podbitki lub z domu. Wystarczy zastosować go zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i instrukcją obsługi.

Wiesz już, jak pozbyć się os z podbitki i skutecznie zabić owady pod dachem. A może interesuje Cię, jak zrobić dach dwuspadowy lub jak zaplanować mieszkanie na poddaszu?

Czy można wygonić osy i zniechęcić je do tego, by robiły gniazdo? Czego unikać, usuwając osy z domu?

Usuwanie gniazda os nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Na szczęście możemy też zadziałać prewencyjnie, wygonić niechciane owady i zniechęcić je do budowy gniazda. Każdej wiosny warto przeglądać stan podbitki w domu, garażu czy przy altance. Zwracamy szczególną uwagę na niewielkie otwory, którymi osy przedostaną się pod dach. Dobrze będzie je zabezpieczyć siatką z drobnymi oczkami. Przy okazji możemy też usunąć zalążki gniazd i wygonić nieproszonych lokatorów.

Jak wygonić osy i zniechęcić je do budowy gniazda? Istnieje wiele skutecznych preparatów odstraszających. Niektóre z nich zawierają substancje odstraszające, inne wykorzystują naturalne zachowania owadów. Ciekawym przykładem są sztuczne gniazda os. Warto pamiętać, że owady nie lubią zasiedlać się w pobliżu innego roju. Sztuczne gniazdo może zatem skutecznie wygonić owady, które szukają nowego miejsca do zasiedlenia.

Metody prewencji przed owadami są w pełni bezpieczne i pomagają zlikwidować problem potencjalnej budowy gniazda. Istnieją także nieprzemyślane sposoby na eliminację owadów, które niosą za sobą duże ryzyko. Zdecydowanie odradzamy usuwanie gniazd przy pomocy ognia. Warto pamiętać, że gniazdo os bardzo szybko się pali, stanowiąc zagrożenie dla naszego budynku. W konsekwencji możemy doprowadzić do pożaru podbitki lub konstrukcji dachowej. Co więcej, rozwścieczone owady będą stanowiły zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu posesji. Równie ryzykownym pomysłem jest strącanie gniazda. Metoda może wydawać się łatwa do wykonania i nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji. Jednak jest wysoce ryzykowna. Osy wylecą ze strąconego gniazda i zaczną atakować. Co więcej, będą regularnie powracały, a w niedługim czasie mogą stworzyć kolejną kryjówkę. Bez wątpienia nie jest to najskuteczniejszy sposób, by bezpiecznie zlikwidować cały rój.

Wiesz już, jak pozbyć się os z podbitki i z domu. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych wskazówek, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym serwisie. Podpowiemy Ci między innymi, jak kuna wchodzi na dach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny