Układanie deski barlineckiej metodą pływającą, jest jedną z najbardziej tradycyjnych form montażu drewnianej okładziny. Zaleca się, by montaż deski trójwarstwowej w ten sposób, odbywał się przede wszystkim na dużych powierzchniach. Istotna jest nie tylko wiedza na temat tego, jak położyć deskę barlinecką, ale również w jaki sposób przygotować pod nią podłoże. Posadzka powinna być pozbawiona już wszelkich prac mokrych. Natomiast ściany przylegające do posadzki, muszą być zagruntowane, a także pomalowane lub pokryte tynkami dekoracyjnymi. Instrukcja montażu deski barlineckiej obejmuje także odpowiednie warunki występujące w pomieszczeniach. Temperatura może wahać się w granicy od 18 do 24 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza, nie powinna być niższa niż 45%, a także nie może przekraczać wartości 60%. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podłogach drewnianych.

Układanie deski barlineckiej w systemie pływającym nie jest skomplikowanym zadaniem. Do potrzebnych narzędzi zalicza się młotek, piła do przycinania desek, dobijak, a także miarka z ołówkiem. Montaż deski trójwarstwowej, powinien być poprzedzony przygotowaniem podłoża. W tym celu usuwamy wszelkie zanieczyszczenia, a także niwelujemy nierówności, wpływające na poziom podłogi. Zanim przejdziemy do etapu, jak kłaść drewniane deski, dajmy się jej zaaklimatyzować w pomieszczeniu, w którym będzie montowana. Po 48 godzinach możemy podjąć kolejne kroki.

Układanie deski barlineckiej krok po kroku nie musi być skomplikowane. Można to wykonać samodzielnie.
Układanie deski barlineckiej krok po kroku – poradnik praktyczny

Niezależnie od tego, jaką wybraliśmy grubość deski barlineckiej jako podkład zalecane jest stosowanie naturalnego korka. Występuje on w rozwijanej macie, którą układamy w odległości ok. 1 cm od każdej ściany. Zamiast korka, możemy jako podkład użyć również płyty drewnopochodne zawierające w sobie sprasowane włókna drzewne. Pojawiające się pytanie, jak położyć deskę barlinecką pod względem kierunku, fachowcy zalecają sugerowanie się padaniem promieni słonecznych. Jeżeli jednak mamy do czynienia z wąskimi pomieszczeniami, wtedy montaż deski trójwarstwowej powinien odbywać się wzdłuż dłuższego boku. Sprawdź także ten artykuł o parkiecie drewnianym.

Układanie deski barlineckiej przy ścianie zawsze rozpoczynamy od obcięcia tzw. pióra. W ten sposób jesteśmy w stanie zachować dylatację. Tutaj koniecznie pamiętajmy o tym, by ułożyć przy ścianie kliny dylatacyjne. Instrukcja montażu w kolejnych krokach obejmuje przykładanie desek do krótkich krawędzi. Należy jedynie delikatnie, ale dość stanowczo docisnąć deskę, by zamek się zatrzasnął. Montaż deski trójwarstwowej odbywa się w taki sam sposób, aż dotrzemy do przeciwnej ściany. Na samym końcu jesteśmy zobowiązani do przycięcia desek, by również została zachowana szczelina dylatacyjna o szerokości ok. 1 cm.

Deskę barlinecką należy dobić młotkiem. Dzięki temu będzie bardzo dobrze dopasowana, co sprawi, że będzie lepiej wyglądała.
Układanie deski barlineckiej krok po kroku – poradnik praktyczny

Po ułożeniu pierwszego pasa zaczynamy układać deski dłuższymi krawędziami względem siebie. W takich okolicznościach zachowujemy kąt ok. 20-30 stopni, a następnie dobijamy deskę młotkiem. Oczywiście dochodząc do ściany, również przycinamy deskę w taki sposób, by zachować jednocentymetrową szczelinę dylatacyjną. Instrukcja montażu wskazuje na to, by wszelkie szczeliny dylatacyjne zakamuflować listwami drewnianymi lub drewnopochodnymi.

Gdzie szukać fachowca od parkietów?

Jeżeli szukasz sprawdzonego fachowca od parkietów, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Jak kłaść deskę barlinecką na ogrzewanie podłogowe?

Niezależnie do tego, na jaką grubość deski barlineckiej ostatecznie się zdecydujemy, ich instrukcja montażu obejmuje również układanie drewnianej podłogi na ogrzewanie. Nie wiedząc, jak położyć deskę barlinecką w takich okolicznościach, profesjonalni fachowcy rekomendują system klejenia do podłoża.

Grubość deski barlineckiej, a także jej budowa doskonale sprzyjają przewodzeniu ciepła wydzielanego przez ogrzewanie podłogowe. Przygotowanie podłoża przed układaniem deski barlineckiej na ogrzewanie podłogowe, jest identyczne jak przy zastosowaniu systemu pływającego. Kolejnym krokiem pokazującym jak kłaść podłogę barlinecką na ogrzewanie podłogowe, jest odpowiednie wygrzewanie podłogówki. Przez 12 dni zwiększamy temperaturę do 50 stopni Celsjusza. Następnie przez kolejne 3 dni wychładzamy podłogówkę do 20 stopni Celsjusza, by na następne 5 dni całkowicie wyłączyć ogrzewanie. W ostatnich dniach przed montażem ogrzewanie podłogowe powinno znowu osiągnąć temperaturę 50 stopni Celsjusza, by każdego kolejnego dnia zmniejszać swoją wartość o 10 stopni. A może zainteresuje cię także artykuł o panelach na ogrzewanie podłogowe?

Następnie przechodzimy do zagruntowania podłoża. W tym celu stosujemy dedykowane preparaty, które rozprowadzamy równomiernie przy pomocy wałka malarskiego. Układanie deski barlineckiej na ogrzewanie podłogowe w niczym się nie różni od systemu pływającego. Tutaj także niezależnie od tego, jaką mamy grubość deski barlineckiej, jesteśmy zobowiązani do obcięcia pióra, a także zachowania odpowiednich dylatacji przy każdej ścianie.

Ostatecznie nakładamy klej na zagruntowaną posadzkę, przy pomocy pacy zębatej. Preparat nanosimy maksymalnie na dwie warstwy desek barlineckich, tak by nie doszło do jego wyschnięcia. Następnie przymocowujemy do kleju poszczególne deski, pamiętając o odpowiednim dociśnięciu do podłoża. Na samym końcu musimy pamiętać o przycięciu deski, by zachować szczelinę dylatacyjną. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także artykuł z cennikiem podłóg drewnianych.

ikona podziel się Przekaż dalej