Malowanie ścian i sufitu – dobre przygotowanie, dobre pomalowanie

Jak pomalować pokój – narzędzia i materiały

Chcąc samemu prawidłowo wymalować ściany i sufit, trzeba nie tylko opanować pewną technikę, ale też zgromadzić odpowiedni sprzęt i materiały. Malowanie łazienki, pokoju albo innego pomieszczenia wymaga przede wszystkim takich narzędzi, jak:

  • Pędzle – w zależności od wielkości powierzchni, jej skomplikowania i ilości detali, stosowane są pędzle płaskie, okrągłe, ławkowce, kątowe i stożkowe (do bardzo precyzyjnego wykończenia detali).
  • Wałki malarskie – maluje się nimi szybko, dokładnie i równomiernie duże powierzchnie.
  • Teleskopowe przedłużenie uchwytu do wałka – pomaga malować wygodnie sufit i wyższe partie ścian.
  • Kuweta malarska – do wygodnego nabierania farby.
  • Mieszadło – pomaga przygotować farbę do malowania.
  • Folia malarska – do zabezpieczenia podłogi i mebli przed zabrudzeniem. Nawet wysoka klasa ścieralności gresu, paneli i innych wykładzin nie uchroni ich przed uszkodzeniem podczas czyszczenia zaschniętej farby.
  • Taśma malarska – służy do oklejenia gniazdek, listew, ościeżnic oraz granic między kolorami na ścianie.
  • Szpachelka do nakładania masy szpachlowej oraz papier ścierny do wygładzania ewentualnych nierówności.

Zanim kupi się farbę i zacznie malować pokój, dobrze jest wyliczyć, jak ilość jest potrzebna na pomalowanie ścian i sufitu. Wiaderka z farbą są dostępne w różnej pojemności, a producent umieszcza na nich informacje o przybliżonej wydajności. W przypadku podwójnego malowania kupuje się podwójną liczbę wiaderek.

Jak pomalować pokój – wybór odpowiedniej farby

Kto chce pomalować we własnym zakresie mieszkanie, ma do wyboru wiele różnych farb. Nie każda jednak nadaje się w równym stopniu do każdej powierzchni. Do malowania sufitu lepsze są farby o gęstszej konsystencji, które nie kapię i są łatwiejsze w użyciu. W zależności od potrzeb i rodzaju podłoża można wybierać:

  • Farby dyspersyjne – łatwe do stosowania, o wysokiej się krycia, odporne na zabrudzenia i zmywalne. Nadają się na zagruntowane płyty gipsowo-kartonowe, mur, tynk i beton.
  • Farby wapienne – mają wysoką paroprzepuszczalność, są odporne na szorowanie, mają właściwości grzybobójcze. Mogą być stosowane na tynki mineralne i cegły w kuchni, łazience i w piwnicy.
  • Farby lateksowe – mają dobrą przyczepność do podłoża i siłę krycia, są odporne na promienie słoneczne. Umożliwiają odprowadzanie wilgoci z podłoża. Nadają się do kuchni. Łazienki, pokoju dzieci albo do piwnicy.
  • Farby kredowe – mają dobrą przyczepność i szybkie wysychanie. Nadają się do malowania sufitów, płyt gipsowych, płyt gipsowo-wiórowych, kamienia i tynku.
  • Farby mineralne – aby dobrze wiązać się z podłożem, potrzebują krzemu zawartego tynku mineralnym albo betonie. Odznaczają się dobrą przepuszczalnością wilgoci.
  • Farby silikatowe – farby krzemianowe odporne na grzyby pleśniowe. Można je stosować na beton, tynk cementowy, cegłę i farmy mineralne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o samodzielnym malowaniu ścian krok po kroku.

Malowanie pokoju krok po kroku

1. Odpowiednie wyposażenie do malowania pokoju

Kiedy zaplanowane zostało szczegółowo malowanie pokoju, należy przygotować niezbędny sprzęt, a także szkic, jeśli projekt jest bardziej skomplikowany. Przyda się też drabina i przybory do wyznaczania linii prostych.

2. Sprawdzenie podłoża

Zanim rozpocznie się malowanie, trzeba najpierw zbadać podłoże: z jakiego materiału wykonana jest wierzchnia warstwa ściany. Jeśli jest tynkowana, może zajść potrzeba zagruntowania powierzchnia, a jeśli stara farba łatwo odchodzi, trzeba ją najpierw usunąć. Ewentualne ubytki albo uszkodzenia tynku trzeba przed malowaniem uzupełnić i wyrównać. W każdym razie należy usunąć nawet małe plamy pleśni na ścianie. W przypadku pleśni najlepiej jest nie tylko usunąć plamy, ale również źródło ich powstawania. Często jest to wina złej wentylacji.

3. Usunięcie tapety i resztek starej farby

Kompletnie pomalowane powierzchnie ścian można po prostu pomalować na nowo. Jeśli jednak znajduje się tam nagromadzona farba, trzeba ją najpierw usunąć. Również tapety trzeba zwilżyć i oderwać szpachelką.

4. Wypełnienie zarysowań i otworów w ścianie

Otwory wywiercone w ścianie albo widoczne rysy należy wypełnić masą szpachlową i po wyschnięciu wygładzić papierem ściernym.

5. Oczyszczenie i odkurzenie podłoża

Pył ze ścian można usunąć ścierką albo małym odkurzaczem z odpowiednią końcówką. Mocno chłonne ściany dobrze jest zagruntować, co oszczędzi co najmniej jednego zabiegu malowania.

6. Wybór rodzaju farby, koloru oraz określenie ilości farby

Jeśli są wątpliwości co do odpowiedniego odcienia koloru, można zrobić próbę, malując obok siebie małe paski. Po wyschnięciu, w naturalnym światle, łatwiej będzie podjąć decyzję. Ilość farby zależy od wielu czynników, między innymi od wielkości powierzchni, rodzaju podłoża, jakości farby. Trzeba też wziąć pod uwagę konieczność dwukrotnego malowania ciemnych kolorów.

7. Wymieszanie farby

Ciemniejsze cząstki pigmentu gromadzą się często na dole wiaderka. Aby cała ściana miła jednakowy odcień, trzeba farbę przed malowaniem starannie wymieszać. Można to zrobić ręcznym mieszadłem albo wykorzystać do tego celu wiertarkę z nasadką.

8. Przykrywanie i oklejanie

Meble i podłogę trzeba przykryć folią malarską, a gniazdka elektryczne, ramy okienne, ościeżnice drzwi tym podobne elementy okleić taśmą.

9. Wymierzenie i oklejenie krawędzi

Jeśli na ścianie mają powstać określone wzory, ich krawędzie trzeba uprzednio wymierzyć i okleić taśmą.

10. Kolejność malowania

Zawsze najpierw maluje się sufit, a dopiero potem przechodzi się do ścian. W ten sposób unika się irytujących rozprysków farby na świeżo pomalowanych ścianach.Kąty maluje się pędzelkiem, a resztę powierzchni wałkiem.

Kobieta malująca pokój na granatowo, a także podpowiedzi, jak pomalować pokój krok po kroku, praktyczne porady
Jak pomalować pokój krok po kroku, czyli porady, praktyczne wskazówki, malowanie pokoju, farby, najważniejsze informacje

11. Prawidłowe malowanie

Należy unikać powstawaniu smug. Pasy prowadzić równomiernie od góry do dołu. Najlepiej malować od strony okna albo źródła światła, aby lepiej widzieć pomalowaną powierzchnię.

12. Farba powinna wyschnąć

Pomalowane raz powierzchnie powinny dobrze wyschnąć, zanim nałoży się drugą warstwę farby. Pomieszczenie należy wietrzyć, w czasie chłodnej i wilgotnej pogody schnięcie może się przedłużać.

13. Naprawianie pomyłki

Plamy farby na podłodze trzeba wycierać, dopóki są wilgotne. Na ścianie przypadkowe rozbryzgi i przeciągnięcia pędzla muszą najpierw wyschnąć, a potem można je na nowo zamalować. Pomyłkę przy prowadzeniu ostrych krawędzi można ostrożnie zeskrobać.

Pomalowanie ścian w pokoju z efektami specjalnymi

Kiedy pomalowane ściany dobrze wyschną, można w prosty sposób stworzyć na nich artystyczne efekty. Jedną z najbardziej popularnych technik jest technika przecierania. Przy pomocy gąbki i lazury innego koloru niż użyty do malowania można na ścianę nałożyć mglistą warstwę. Lazury są i farbami na tyle przeźroczystymi, że prześwitują przez nie dolne warstwy. Z reguły maluje się dwie do trzech warstw lazury, czekając z następną, aż poprzednia całkowicie wyschnie.

Obok metody przecierania istnieją też inne możliwości wyczarowania efektów na ścianę. Na przykład zanurza się gąbkę w prześwitującej farbie i lekko dotyka nią ściany, przez co tworzy się cętkowana struktura. Jeśli po wyschnięciu potraktuję się tę samą ścianę nieco bardziej intensywnym odcieniem, efekt głębi zostanie wzmocniony. Na lnianą albo bawełnianą ścierkę można też nałożyć farbę, wycisnąć ją i po zwinięciu dociskać do ściany. Kiedy uda się już wszystko wymalować, trzeba szybko i gruntownie umyć narzędzia; kiedy farba zaschnie, pędzle i wałki staną się bezużyteczne.

ikona podziel się Przekaż dalej