Malowanie ścian - zrób to sam z naszym poradnikiem!

Ceny usług wykwalifikowanych ekip malarskich są dość wysokie. Dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne malowanie ścian i sufitów. Wbrew pozorom nie jest to zbyt skomplikowana czynność. Wystarczy się odpowiednio przygotować, wybrać odpowiednią farbę (może zastąpić farby akrylowe lateksowymi?) i zastosować do podstawowych zasad. 

Chcesz policzyć, ile będzie kosztowały farby do malowania Twojego mieszkania? Skorzystaj z tego kalkulatora i oblicz sam.

Od czego zacząć samodzielne malowanie ścian?

Najbardziej czasochłonnym etapem prac jest przygotowanie pomieszczenia i skompletowanie odpowiedniego sprzętu. Na wstępie warto zakupić podstawowe narzędzia. Do prac na płaskich powierzchniach najlepiej sprawdza się wałek malarski. Należy dobrać go odpowiednio do specyfiki naszych ścian.

  • Wałek z długim włosiem (długości 20 do 30 mm) – przyda się podczas malowania powierzchni chropowatych.
  • Wałek ze średnim włosiem (długości 13 do 15 mm) – nadaje się do malowania tynków wapiennych oraz tapet strukturalnych.
  • Wałek z krótkim włosiem (długości 5 do 10 mm) – wybieramy do malowania powierzchni gładkich.

Do naszych prac przyda się także kuweta z kratką do odprowadzania nadmiaru farby, folia zabezpieczająca, papierowa taśma oraz pędzel, którym pomalujemy trudno dostępne powierzchnie (np. wnęki okienne).

Wybór farby

Przed rozpoczęciem samodzielnego malowania ścian należy wybrać odpowiednią farbę. Oferty producentów są bardzo rozbudowane, co wcale nie ułatwia nam wyboru. Wśród emulsji do wnętrz największą popularnością cieszą się:

  • Farby podkładowe – stanowią pierwszą warstwę malarską, którą nanosimy na ściany. Zwiększają przyczepność podłoża, wyrównują jej wilgotność oraz zwiększają wydajność farby powierzchniowej.
  • Farby akrylowe – opcja najtańsza, która dobrze sprawdza się we wszystkich suchych pomieszczeniach.
  • Farby lateksowe – dobrze radzą sobie z podwyższonym poziomem wilgotności panującym w pomieszczeniu. Należy stosować je w kuchniach, łazienkach oraz pralniach.
  • Farby silikatowe – charakteryzują się dużą paroprzepuszczalnością. Są szczególnie polecane do pomieszczeń narażonych na ataki pleśni. Należy jednak pamiętać, że farba silikatowa ma odczyn alkaiczny i może niszczyć powierzchnie z drewna oraz metalu.

Krok I – Przygotowanie pomieszczenia do malowania

Po zakupie podstawowych narzędzi oraz farby możemy już przystąpić do prac przygotowawczych. Na wstępie wynosimy meble bądź przesuwamy je na środek pomieszczenia. W ten sposób zapewnimy sobie dostęp do wszystkich ścian. Pamiętajmy też, że podłoga powinna być dokładnie przykryta folią zabezpieczającą. Układamy ją w taki sposób, by zasłoniła wszystkie niemalowane powierzchnie. W miejscu połączenia ścian i podłogi naklejamy taśmę malarską, która przytrzyma folie w odpowiedniej pozycji.

Po zabezpieczeniu podłóg przystępujemy do zaklejenia włączników światła, gniazdek, zabezpieczenia grzejników, parapetów, mebli oraz okien.  Używamy do tego taśmy malarskiej oraz cienkiej folii zabezpieczającej. Pamiętajmy, że odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia może zaoszczędzić nam dużo pracy. Usunięcie powłoki malarskiej z okna, parapetu, czy grzejnika z pewnością byłoby bardzo czasochłonne.

Wskazówka: Folia do zabezpieczenia podłogi powinna być dość gruba (np. 0,03 mm). Cieńsza folia będzie się rozdzierała w trakcie naszego chodzenia.

Krok II – Gruntowanie ścian przed malowaniem

Po zabezpieczeniu pomieszczenia możemy już przystąpić do gruntowania ścian i sufitu. Otwieramy preparat gruntujący i dokładnie go mieszamy do momentu uzyskania jednolitej konsystencji. Część farby gruntującej wlewamy do kuwety i rozpoczynamy malowanie. Podkład nakładamy rozpoczynając od sufitu. Wałek kierujemy długimi, prostymi pasami. Każdy pas podkładu powinien lekko zachodzić na poprzedni.

Po zagruntowaniu sufitu przystępujemy do gruntowania ścian. Preparat nanosimy równomierną warstwą w kierunkach góra, dół. Pamiętajmy, że wałek nie pomaluje trudno dostępnych miejsc, dlatego na koniec trzeba będzie je pomalować małym pędzlem.

Po nałożeniu preparatu gruntującego należy poczekać do momentu jego pełnego wyschnięcia. Czas oczekiwania powinien być podany na opakowaniu produktu.

Krok III - Malowanie sufitu

Powierzchniową powłokę malarską nanosimy tak samo jak preparat gruntujący. Pierwsza warstwa powinna być nanoszona prostopadle do wnęki okiennej. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się dwa okna, wówczas punktem odniesienia jest wnęka znajdująca się naprzeciwko drzwi. Po wyschnięciu pierwszej powłoki powtarzamy malowanie. Jednak tym razem nanosimy farbę w odwrotnym kierunku. Trudnodostępne powierzchnie pomiędzy sufitem a ścianą malujemy pędzlem.

Krok IV – Malowanie ścian

Dziewczyna malująca samodzielnie ściany - source: FreeDigitalPhotos.net by imagerymajesticWiększość ścian malujemy kolorową farbą powierzchniową. Dlatego musimy wykonać zabezpieczenie z taśmy malarskiej. Możemy zastosować tu dwa rozwiązania:

  • Nakleić taśmę na sufit (bezpośrednio w miejscu połączenia ze ścianą) – w tym wypadku kolorowa farba będzie pokrywała całą ścianę.
  • Nakleić taśmę na górny fragment ściany – w ten sposób górna część ściany pozostanie biała. Szerokość białego paska możemy regulować poprzez zastosowanie taśmy o odpowiedniej grubości.

Po naklejeniu zabezpieczenia przystępujemy do malowania. Rozprowadzamy farbę w kierunku góra, dół i pilnujemy by każdy kolejny pas lekko pokrywał się z poprzednim. Warto uważać, żeby podczas nakładania kolorowej farby nie pobrudzić sufitu. Dlatego miejsce znajdujące się bezpośrednio przy taśmie malujemy pędzlem.

Po wyschnięciu pierwszej powłoki malarskiej czekamy do jej wyschnięcia, a następnie powtarzamy malowanie.

Krok V – zakończenie samodzielnego malowania ścian

Po nałożeniu ostatniej powłoki malarskiej oceniamy, czy na ścianach i suficie nie znajdują się żadne niedociągnięcia i prześwity. W razie potrzeby malujemy je niewielkim pędzlem. Jeśli nasze nawierzchnie są odpowiednio pomalowane, wówczas wystarczy już tylko usunąć wszystkie zabezpieczenia i ponownie ustawić meble. Folie zabezpieczające usuwamy jak najszybciej. Jeśli zauważymy ewentualne zachlapania usuńmy je wilgotną szmatką. Pamiętajmy, że usunięcie zaschniętej farby na drewnie, metalu i plastiku będzie bardzo trudne bądź nawet niemożliwe. Dlatego nie czekajmy zbyt długo z uporządkowaniem pomieszczenia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Prace malarskie mogą przebiegać bezproblemowo, jednak musimy pamiętać o odpowiednich warunkach panujących w pomieszczeniu. Wybierzmy dzień, w którym temperatura wewnątrz pomieszczenia utrzymuje się pomiędzy 17 – 25oC. Ważna jest też wilgotność, która powinna wynosić ok. 55-60 %. Unikajmy wyjątkowo słonecznych dni z wysoką temperaturą i niską wilgotnością powietrza. Malowanie w takich warunkach wiąże się z szybkim wysychaniem świeżej powłoki malarskiej. W tej sytuacji nie trudno o powstawanie nieestetycznych smug, które znacznie zmniejszą walory dekoracyjne malowanych powierzchni. Dlatego z praktycznego punktu widzenia lepiej będzie poczekać na pochmurny dzień bądź rozpocząć prace w porze wieczornej.

Wszystko na temat malowania ścian w mieszkaniu

skorzystać z usług doświadczonego fachowca. Do prac potrzebny będzie podstawowy zestaw malarski. W jego skład wchodzi kuweta, pędzle do malowania oraz wałki malarskie.

Samodzielne malowanie ścian nie jest czynnością trudną. Jednak warto dołożyć wszelkich starań, by wykonać prace dokładnie. Na samym początku należy wybrać farbę malarską. W domach i mieszkaniach przeważnie stosujemy farby lateksowe oraz akrylowe. Kolejnym krokiem jest wybór kolorów. Paleta kolorów farb akrylowych oraz lateksowych jest niemal nieograniczona. W ofertach producentów znajdziemy najróżniejsze odcienie. Możemy wybrać barwy pastelowe lub intensywne, krzykliwe odcienie. Wybrana przez nas paleta kolorów powinna podkreślać stylistykę aranżacyjną całego pomieszczenia. Barwy ciemne lepiej sprawdzają się w dużych i dobrze doświetlonych pokojach. Z kolei bardziej stonowane, jasne odcienie stają się dobrym rozwiązaniem w niewielkich salonach, sypialniach czy kuchniach.

Po wyborze koloru przychodzi czas na rozpoczęcie prac. Większość nawierzchni ściennych wymaga gruntowania. Grunt nakładamy przy użyciu standardowych narzędzi malarskich (pędzle do malowania, wałki malarskie). W następnym czasie przychodzi czas do nakładania właściwej powłoki malarskiej.

Wałki malarskie przydadzą się na większe powierzchnie ścienne. Z kolei niewielkie pędzle do malowania wykorzystamy w narożach.

Warto też pamiętać o zabezpieczeniu pomieszczenia przed malowaniem. Dobrze byłoby wynieść z niego wszystkie meble i elementy wyposażenia. Podłoga powinna zostać zabezpieczona folią malarską. Dzięki temu oszczędzimy sobie czasochłonnego zmywania zaschniętych plam i powierzchniowych odbarwień z preparatu gruntującego.

Jeśli interesuje Cię malowanie ścian, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak dobrać farbę, jakie kolory sprawdzą się w Twoim pomieszczeniu, ile kosztuje remont i jak wykonać go samodzielnie. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematycznie artykułów.