Zawilec wielkokwiatowy - opis

Zawilec wielkokwiatowy (Anemone sylvestris) jest rośliną zaliczającą się do rodziny jaskrowatych. Potocznie określany jest również jako zawilec leśny. W warunkach naturalnych spotykany jest na polskich nizinach. Oprócz tego możemy go spotkać także w pozostałych częściach Europy, a nawet dalekiej Azji. Bylina ta dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości, wyrastając z podziemnych kłączy.

Roślina posiada dość charakterystyczne liście, które przybierają okrągły kształt, jednak są one bardzo głęboko wycięte. Największą ozdobą są oczywiście kwiaty. Kwitnienie przypada na przełomie kwietnia i maja. W tym czasie możemy podziwiać białe kwiaty osiągające średnicę nawet do 7 cm. Czasami zawilce wielkokwiatowe kwitną na żółto. Ostatecznie kolor i wielkość kwiatów jest w dużej mierze uzależniony od uprawianej odmiany. Warto dodać, iż kwiaty są miododajne, dlatego będą przyciągać do siebie liczne owady.

Zawilce wielkokwiatowe pod ochroną

Opis zawilców wielkokwiatowych jest naprawdę imponujący. Należy jednak pamiętać, że roślina jest bardzo trująca. W związku z tym nie należy spożywać jej żadnej części. Ponadto lepiej ich nie zrywać, aby nie nabawić się podrażnień skóry. Warto przemyśleć obecność zawilców w swoim ogrodzie, jeżeli mamy małe dzieci lub biegają po nim zwierzęta.

Kolejną ciekawostką jest to, iż zawilec wielkokwiatowy jest pod ochroną częściową. Taki status dla rośliny obowiązuje już od 2014 roku. Natomiast od 1946 do 2014 roku, zawilce wielkokwiatowe znajdowały się pod ochroną ścisłą. Dlatego nie należy przenosić kwiatów z naturalnych stanowisk do swojego ogrodu, ponieważ przyczynimy się do wyginięcia gatunku.

Odmiany zawilca wielkokwiatowego

Mamy do czynienia zaledwie z kilkoma odmianami zawilca wielkokwiatowego, które różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem kwiatów. Do takich odmian zaliczymy okazy takie jak:

  • Zawilec leśny Snow White - opis tej odmiany wskazuje, iż roślina dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości. W okresie wiosennym pojawiają się dość duże, białe kwiaty z żółtymi środkami.
  • Zawilec leśny Grandiflora - jest to odmiana wyróżniająca się bardzo dużymi kwiatami
  • Zawilec leśny Elisa Fellman - opis tej odmiany wskazuje na roślinę, która obsypana jest kwiatami półpełnymi. Kwitnienie przypada na przełom kwietnia i maja.

Warto oczywiście wspomnieć również o innych gatunkach zawilca, którego możemy uprawiać w swoim ogrodzie. W ten sposób faktycznie będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami wczesną wiosną. Do takich polecanych gatunków zalicza się m.in.:

  • Zawilec grecki (Anemone blanda) - określany również jako zawilec powabny. Kwitnienie tego gatunku przypada od marca do kwietnia. W tym czasie ta niewielka roślina jest obsypana małymi, niebieskimi kwiatami z żółtymi oczkami.
  • Zawilec żółty (Anemone ranunculoides) - ten gatunek z powodzeniem można spotkać na terenie niemalże całej polski, a szczególnie na terenach nizinnych. Roślina dorasta zaledwie do 20 cm wysokości. Kwitnienie przypada od marca do maja. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty o żółtym zabarwieniu.

Zawilce wielkokwiatowe - ceny

W przypadku, gdy będziemy zainteresowani uprawą zawilca wielkokwiatowego, to na pewno będziemy chcieli również poznać ceny konkretnych sadzonek. Warto dla porównania zobaczyć, w jakiej cenie dostępne są inne gatunki zawilca, a także pozostałe rośliny ozdobne do ogrodu.

Ceny zawilca wielkokwiatowego, a także innych roślin ozdobnych, które możemy uprawiać w swoim ogrodzie

Nazwa gatunku

Cena

Zawilec wielkokwiatowy biały, sadzonka

24,00 zł

Zawilec wielkokwiatowy Anemon Bride 10 szt. bulwy

12,07 zł

Zawilec grecki Anemone Blanda 10 szt.

3,33 zł

Zawilec grecki 10 szt. Mix

3,49 zł

Zawilec grecki 10 szt. bulwy

8,33 zł

Zawilec żółty Anemone ranunculoides

21,30 zł

Zawilec żółty, bylina skalna

8,10 zł

Zawilec żółty, sadzonka

10,00 zł

Paphiopedilum Schwarze Madonna, 35 cm

139,00 zł

Złocień wielki, Leucanthemum maximum Madonna

18,99 zł

Bez czarny Madonna (Sambucus nigra)

19,00 zł

Jastruń wielki Madonna

17,00 zł

Lawenda wąskolistna Hidcote 15-20 cm

14,90 zł

Lawenda wąskolistna Munstaead (Lavendula angustifolia)

14,00 zł

Lawenda wąskolistna Hidcote Compact

6,90 zł

Lawenda wąskolistna Hidcote Blue Strain

7,70 zł

Goździk siny Anette Dianthus, chronione kwiaty

7,00 zł

Lilia złotogłów, kwiaty chronione

33,00 zł

Przebiśnieg Galanthus, kwiaty chronione, 10 szt.

18,36 zł

Macierzanka omszona Thymus Lanuginosus, rośliny chronione

6,50 zł

Zawilec wielkokwiatowy - uprawa

Uprawa zawilca wielkokwiatowego jest bardzo przyjemna, ponieważ roślina nie posiada zbyt wielkich wymagań. Zawilec leśny najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym. Najlepiej kwiatom zapewnić żyzną oraz przepuszczalną glebę o odczynie zasadowym. Ważne jest to, aby podłoże było umiarkowanie wilgotne, ponieważ zawilec leśny bardzo źle znosi przedłużającą się suszę. Natomiast może wytrzymać, kiedy susza jest przejściowa.

Zawilec wielkokwiatowy i zbliżenie na jego kwiat oraz jakie są jego podstawowe wymagania dotyczące pielęgnacji
Zawilec wielkokwiatowy jako jeden z ciekawszych kwiatów w ogrodzie, a także jego uprawa, pielęgnacja i wymagania

Zawilec leśny najlepiej sprawdzi się na rabatach kwiatowych. Doskonale prezentuje się w naturalistycznych ogrodach, chociaż możemy zdecydować się również na jego uprawę w dużych donicach. Doskonale prezentuje się w towarzystwie innych roślin wiosennych takich jak niezapominajka, pierwiosnki, fiołkami, konwaliami, czy też bodziszkiem. Możemy również wykorzystać go do obsadzenia skalniaków. Sprawdź także ten artykuł: Kwiat zawilec - porady pielęgnacyjne, odmiany, sadzenie z cebulek.

Jak pielęgnować zawilce wielkokwiatowe?

Uprawa zawilca wielkokwiatowego nie będzie od nas wymagać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to roślina wykazująca się bardzo dużą odpornością na mróz, dlatego przed sezonem zimowym, nie będzie wymagać od nas okrywania. Pamiętajmy o podlewaniu w czasie suszy. Chyba że uprawa zawilca wielkokwiatowego ma charakter pojemnikowy, wtedy musimy utrzymać stale wilgotne podłoże. Zawilec leśny nie wymaga nawożenia. Jeżeli jednak posadziliśmy go na mniej urodzajnej glebie, wtedy sprawdzą się preparaty przeznaczone do kwitnących kwiatów.

ikona podziel się Przekaż dalej