Armatura kuchenna i łazienkowa - wszystko, co musisz wiedzieć

Armatura łazienkowa i kuchenna odgrywa ważną rolę w codziennym życiu. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pierwsza z wymienionych pozwala nam na zażywnie komfortowych kąpieli czy szybkie mycie rąk. Druga grupa produktów ułatwia gotowanie i bierze udział w zmywaniu naczyń. Mając to na uwadze postanowiliśmy zająć się tematem armatury. Cenne informacje zgromadziliśmy w tym artykule i innych materiałach opublikowanych na naszej stronie.

Armatura – podstawowe informacje na jej temat

Jak podaje definicja armatura to pomocnicze wyposażenie instalacji wodnej. Jej rola jest prosta i ważna zarazem. Ma za zadanie umożliwiać właściwe wykorzystanie wspomnianej instalacji. Może być to na przykład ułatwienie dostępu do bieżącej wody. W skład armatury wchodzi wiele elementów. Są to między innymi kształtki, kurki, zawory, filtry czy przyłącza. My skupiliśmy jednak na nieco innej grupie urządzeń. Chodzi tu o elementy wykorzystywane w łazienkach i kuchniach. Takie jak baterie umywalkowe i zlewozmywakowe, czyli popularne krany. Znaczącą rolę odgrywa też bateria wannowa, bidetowa oraz prysznicowa.

Armatura łazienkowa i kuchenna, choć podobne, mają jednak różne zadania. Pierwsza z wymienionych służy przede wszystkim do kąpieli, mycia twarzy itp. Tymczasem krany i zlewozmywaki zamontowane w kuchni ułatwiają przygotowywanie potraw. Można też myć w nich naczynia. To tyle, jeśli chodzi o zastosowania. Armatura łazienkowa a konkretnie korpusy i wylewki powstają z odlewanego mosiądzu. Ten materiał pokrywa się następnie powłokami ochronnymi. Krany wykorzystywane w kuchniach produkuje się z ceramiki, mosiądzu, granitu a nawet PCV.

Baterie łazienkowe i ich rodzaje

Wiemy już, co na temat armatury mów definicja. Czas, więc zająć się jej odmianami. Na początek baterie łazienkowe. Dzieli się je ze względu na sposób montażu i funkcję. Patrząc pod pierwszym kątem do dyspozycji mamy baterie naścienne. Montuje się je bezpośredni do rury będącej częścią instalacji wodnej na jeszcze nie wykończonej ścianie. Kolejna wersja, czyli baterie natynkowe umieszcza się na zewnątrz otynkowanej już ściany. Istnieją też wersje podtynkowe, ich części są schowane w głębi ściany. Tymczasem baterie sztorcowe mocuje się do blatów, obrzeży wanien i umywalek.

Teraz czas na funkcje, jakie sprawują baterie łazienkowe. Mamy, więc wersje bidetowe, które można określić, jako dość drogie. Bateria wannowa często jest połączona z wersją prysznicową. W ten sposób możemy wziąć tradycyjną kąpiel jak i prysznic. Bez konieczności decydowania się albo na brodzik albo na wannę. Tymczasem baterię umywalkową, co już sugeruje jej nazwa, montuje się nad umywalką. Więcej na temat wyboru armatury łazienkowej można dowiedzieć się na naszej stronie. Zachęcamy do odwiedzin.

Musimy też wspomnieć o ilości uchwytów obsługujących baterię umywalkową i wannową. To nimi uruchamia się przepływ wody. Klasycznym rozwiązaniem są baterie z dwoma uchwytami zwanymi też kurkami. Jednym odkręcamy wodę ciepłą a drugim zimną. Wersje jednouchwytowe mogą okazać się wygodniejszym rozwiązaniem. Pozwalają jednym ruchem zmieszać wodę ciepłą z zimną. Ciekawym rozwiązaniem jest termostatyczna bateria. Warto też wspomnieć o tym, że krany występują w wielu kształtach i kolorach. Można dopasować je do każdej łazienki.

Popularna armatura kuchenna

Podstawowy podział armatury kuchennej przybiera nieco inne kryteria. Mamy owszem kwestię sposobu montażu a obok niej ilość uchwytów. Tu równie ważny jest rodzaj wylewki. Na początek zajmiemy się pierwszą z wymienionych kategorii. Mamy w zasadzie tylko dwie opcje do wyboru. Pierwszą są baterie naścienne, podobnie jak wersje łazienkowe, montuje się je bezpośrednio do rury wystającej ze ściany. To rozwiązanie jest coraz rzadziej stosowane. Natomiast drugą opcją do wyboru są baterie sztorcowe. Mocowane do blatów kuchennych bądź krawędzi zlewozmywaków. Pozostałe elementy tej instalacji znajduje się pod zlewem.

Duży wpływ na funkcjonalność ma ilość uchwytów. W kuchni ma to równie duże znaczenie, co w łazience. Dostępne rozwiązania są już nam znane z tekstu powyżej. Klasyczną wersją są krany z dwoma uchwytami. Jednakże mieszanie wody za pomocą dwóch kurków to praktycznie duża strata. Baterie z jednym uchwytem zapewniają szybsze ustawienie strumienia. To z kolei przekłada się na oszczędności. Jest też bardziej precyzyjne. Wewnątrz baterii znajduje się specjalna głowica z plastiku lub ceramiki. To ona odpowiada za regulację temperatury strumienia. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na naszym portalu.

Rodzaj wylewki to równie ważne kryterium wyboru. Jeśli chodzi o krany naścienne do dyspozycji mamy dwie propozycje. Pierwszą opcją jest wylewka umieszczona pod kurkami. Zazwyczaj ma prosty lub esowaty kształt. Tymczasem odmiana umieszczona ponad kurkami najczęściej jest łukowata. Obie wersje mogą być ruchome bądź nie. Baterie sztorcowe dają większe pole manewru. Mamy wylewki o najróżniejszych kształtach. Niektóre z nich są połączone przegubami, co zwiększa ich mobilność. Ciekawe są też wyciągane wylewki wyposażone w 120 lub 150 centymetrowy przewód. W sklepach znajduje się również kran składany oraz termostatyczna bateria.