Domki letniskowe - wybieramy najciekawsze i sprawdzamy ceny

Mimo otwartych granic i możliwości podróżowania po całym świecie domy letniskowe nie tracą na popularności. Wiele osób wybiera bowiem wypoczynek w kraju i lubi odpoczywać w znajomym środowisku. Wybór domku letniskowego nie jest jednak prosty. Zobaczmy zatem jak się do tego zabrać.

Chcesz obliczyć koszt budowy lub remontu? Skorzystaj z Kalkulatorów Budowlanych!

Ocena: 4,4/5 (głosów 11)

Domek w górach - murowany z kamieni

Wybór domku letniskowego

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytania podstawowe. Kluczowe jest pytanie dotyczące czasu, który będziemy spędzać w nim spędzać i pory roku, w której będziemy to robić. Od tego czy to będzie domek letniskowy wykorzystywany przez 2 tygodnie w wakacje, czy domek letniskowy w górach, z którego będziemy korzystać również w zimie zależy bowiem technologia budowlana oraz instalacje, które w domku zostaną wykonane.

Ilość czasu, którą chcemy spędzać w domku ma również wpływ na to, jaką powierzchnię powinien on mieć. Jeśli domek ma być wykorzystywany jedynie kilka razy w roku, to jego powierzchnia nie musi być zbyt wielka. Jeśli natomiast mamy zamiar w domku spędzać więcej czasu, to zarówno jego powierzchnia, jak i wyposażenie powinno oferować wyższy komfort życia. Warto przy tym pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak standardowa powierzchnia domku letniskowego. Najmniejsze mają ok. 25 m2 powierzchni, średnie oscylują w ok. 35-40 m2 , górnej granicy nie ma.

Wybór zależy też od zasobności portfela. Nie ma co bowiem ukrywać, że wybór typu domku letniskowego, który będziemy budować zależy w dużej mierze od tego ile chcemy na taki domek wydać. Koszt budowy domku zależy jednak również od jego rozmiarów, a to z kolei jest związane z liczbą osób, które mają w nim przebywać oraz z wcześniej wspomnianym okresem, który chcemy w nim spędzać.

Znając wstępnie swoje oczekiwania warto zrobić rozeznanie na rynku, opcji jest bowiem co najmniej kilka. Możemy wybierać:

Domki letniskowe murowane

Domki letniskowe murowane nie są zbyt popularne. Technologia ta kojarzy się bowiem bardziej z domami zamieszkiwanymi na stałe, niż z domkami letniskowymi. Dość długo trwa również sam proces budowlany i mimo niewielkich rozmiarów, czas trwania budowy jest długi i zależny od pogody.

Koszt budowy takiego domku jest oczywiście zależny od metrażu. Przyjmuje się jednak, że przy domku murowanym koszt budowy wynosi 2.500 – 3.000 zł/m2. Mnożąc to przez metraż ok. 35 m2 uzyskujemy kwotę w okolicach 100 000 zł. W koszcie tym mieści się domek wykończony pod klucz przy użyciu materiałów wykończeniowych ze średniej półki cenowej.

Domki letniskowe drewniane

Nie ma co ukrywać, że domy letniskowe na działkę to najczęściej domki drewniane. Drewno jest materiałem łatwym w obróbce, dostępnym, trwałym, a przy tym stosunkowo tanim, dzięki czemu koszt budowy takiego domku jest niższy niż domu murowanego. Wybierając domki drewniane na działkę mamy do wyboru domki letniskowe z drewna w konstrukcji kanadyjskiej lub budowane z bali.

Domki letniskowe w konstrukcji kanadyjskiej to budynki wykonane w technologii szkieletowej. Podstawowym budulcem jest najczęściej drewno świerkowe, suszone komorowo. Szkielet wykonany jest z belek czterostronnie struganych, odpowiednio zaimpregnowanych w celu nadania im jak najlepszej odporności ogniowej i przeciwgrzybiczej.

Koszt budowy domku letniskowego w technologii kanadyjskiej wynosi ok. 1 000 zł/m2 w stanie surowym i ok. 1 700 zł/m2 w stanie wykończonym pod klucz. Każdy producent ma swoje projekty, a przy nich dość często pojawia się informacja o dokładnym koszcie. Przyjmując do porównania wcześniej wspomniany domek o powierzchni ok. 35 m2 możemy mieć za 35 000 zł w stanie surowym lub ok. 60 000 zł w stanie wykończonym pod klucz.

Koszty te dotyczą domków letniskowych całorocznych. W przypadku domków, które mają być użytkowane jedynie sezonowo, koszty są nieco niższe. Domek letniskowy bez ocieplenia to koszt ok. 29 000 zł, a w wersji pod klucz 50 000 zł.

Widać więc wyraźnie, że domki letniskowe całoroczne w technologii szkieletowej są o 40% tańsze w budowie w porównaniu z domem letniskowym murowanym. Domy kanadyjskie mają jednak jeszcze drugą niezaprzeczalną zaletę. Jest nią czas trwania budowy. Nie licząc wykonania fundamentu dom w stanie surowym powstaje w 3 dni, a w 3 miesiące można mieć dom wykończony pod klucz. Cena oraz szybkość budowy to niewątpliwie cechy, które decydują o tak dużej popularności tej technologii przy budowie domów letniskowych.

Domki letniskowe z bali

Domki letniskowe z bali są równie popularne co domki letniskowe z drewna oparte na szkielecie. Nieco inna jest jednak technologia budowlana, choć materiał pozostaje ten sam. W tym wypadku ściany są wykonywane są z bali o różnej średnicy. Spotyka się domki letniskowe z bali prostokątnych o grubości 72 mm – 100 mm, ale również domki z bali okrągłych o średnicy 25-32 cm. Wybór odpowiedniej grubości bala zależy przede wszystkim od wielkości domu, producenta oraz od tego, czy dom ma być jedynie domkiem letniskowym czy ma również służyć jako domek całoroczny. Od grubości bala zależy bezpośrednio cena domku.

Podobnie, jak w przypadku domów letniskowych szkieletowych, każdy producent ma swoje projekty i podaje przy nich konkretne ceny. Można jednak przyjąć, że koszt budowy domu z bali wynosi od 1 400 do 2 000 zł/m2 w stanie wykończonym pod klucz. Wersja najtańsza dotyczy domku stricte letniskowego, zaś wersja droższa to koszt budowy domu całorocznego. Biorąc więc do porównania domek o powierzchni 35 m2 to koszt jego budowy w wersji letniskowej wyniesie ok. 49 000 zł, a w wersji całorocznej ok. 70 000 zł.

W porównaniu z technologią tradycyjną domek z bali jest również zdecydowanie tańszy, a jego cena w porównaniu z domkiem w technologii szkieletowej jest tylko nieco wyższa.

Alternatywne rodzaje domków letniskowych

Na koniec warto się zastanowić czy są jakieś inne rozwiązania, które pozwolą taniej zbudować domek letniskowy. W tym miejscu warto wspomnieć domki holenderskie. Ich konstrukcja opiera się na stalowej ramie, a ściany są budowane w technologii szkieletowej. Koszt takiego domku jest oczywiście zależny od jego powierzchni i standardu wykończenia i wynosi od 38-67 tys. złotych. W przypadku domku o powierzchni 35 m2 koszt ten wyniesie ok. 54 000 zł.

Poza domkami holenderskimi warte wspomnienia są również kontenery morskie, które z powodzeniem są przerabiane na domy letniskowe. W Polsce nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie, natomiast za granicą kontenery morskie służą nie tylko jako domki letniskowe, ale połączone modułowo stają się domami całorocznymi.

Trudno jednak oszacować koszt wykonania takiego domku. Używany kontener morski można kupić już za ok. 4 000 zł. Koszt finalny zależy jednak wyłącznie od pomysłu na jego adaptację, czasu poświęconego na remont i rodzaju wykorzystanych materiałów. Wydaje się jednak, że jest to ciekawa opcja dla osób, które lubią upcycling, nie obce im są rozwiązania DIY oraz szukają alternatywy dla domków letniskowych drewnianych.

, aktualizacja 5 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij