Ile kosztuje urządzenie nowego mieszkania w Warszawie? Czy cena jest zależna od miasta? Co na nią wpływa? - odpowiada ekspert z domd.pl

Co to jest stan deweloperski?

Mieszkanie w stanie deweloperskim to wybór blisko 90% osób, które decydują się na zakup nowej nieruchomości. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Czym dokładnie jest stan deweloperski? Jest to wybudowana nieruchomość wraz z doprowadzonymi mediami. Nie posiada jednak grzejników, ścian, położonych paneli, płytek czy nawet gniazdek. Oznacza to, że nabywca zobowiązany jest do przeprowadzenia prac wykończeniowych. W przepisach budowlanych nie ma sprecyzowanej definicji stanu deweloperskiego, dlatego każdy deweloper może rozumieć to pojęcie na swój sposób. Niemniej, pewne elementy dla budynku w stanie deweloperskim przeważnie są wspólnego. Co się do nich zalicza? Będą to przede wszystkim:

 • otynkowane ściany, 
 • posadzki wykonane z betonowej wylewki,
 • drzwi wejściowe,
 • instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami,
 • instalacja elektryczna,
 • instalacja wodno-kanalizacyjna,
 • parapety
 • płytki na balkonie 

Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania?

Łączny koszt wykończenia mieszkania zależy głównie od jakości zastosowanych materiałów. Płytki ścienne kupić można zarówno za 20 zł za m2, jak również za 50 zł za m2, dlatego wiele zależy od budżetu i oczekiwań. Niemniej, na niektórych elementach nie sposób oszczędzać. Duże znaczenie ma także metraż mieszkania. Nie ulega przy tym wątpliwości, że koszt urządzenia nowego mieszkania w Warszawie będzie wyższy niż np. w Opolu. Przeanalizujmy koszt wykończenia najważniejszych pomieszczeń.

Wykończenie łazienki

Większość osób decyduje się rozpocząć wykończenie mieszkania od łazienki. Nic w tym dziwnego, lepiej wprowadzić się do mieszkania, gdzie nie wykończona została jeszcze sypialnia, aniżeli łazienka. W tym pomieszczeniu podstawowy koszt dotyczy płytek. Cena średniej jakości płytek wynosi ok. 40 zł/m2. Doliczyć trzeba do niego jeszcze koszt ich położenia. Średnia cena rynkowa to tej usługi to mniej więcej 60 zł/m2.

Niezbędny będzie także zakup sanitariatu i mebli łazienkowych. Jaki to koszt? Oto zestawienie niezbędnych rzeczy:

 • prysznic - dobrej jakości kabinę z brodzikiem można kupić już za 1200 złotych,
 • toaleta - WC to koszt średnio ok. 500 złotych
 • umywalka - za lepszej jakości umywalkę z baterią zapłacimy ok. 450 złotych,
 • pralka - to wydatek rzędu 1500 złotych,
 • szafki łazienkowe - przyjmijmy koszt ok. 800 złotych,
 • drzwi łazienkowe - 700 złotych.

Co powyższych cen dodać trzeba jeszcze montaż. Koszt wykończenia łazienki jest zależny od jej rozmiaru. Standardowa łazienka w bloku nie przekracza jednak zazwyczaj 9m2. Założyć można zatem, że jej wykończenie będzie kosztować ok 8-10 tys. złotych.

Wykończenie kuchni

Kuchnia to jedno z najbardziej kosztownych pomieszczeń pod względem wykończenia. Wynika to z konieczności zakupu sprzętów AGD. Jeśli chodzi o cenę płytek, to prezentuje się ona bardzo podobnie, jak w przypadku płytek łazienkowych (45 zł/m2). Płytki najczęściej kładzie się także na części ścian.

Największy koszt w przypadku kuchni to zakup mebli. Zestaw gotowych mebli w skład, których wchodzą szafki stojące i wiszące to min 3-4 tys. złotych. Lepszej jakości meble kosztują już nawet 2000 złotych za metr, przy czym w kuchni mieści się od 3 do 4 metrów. W każdej kuchni znajdować powinien się zlewozmywak. Jego cena wraz z baterią to najczęściej ok. 450 złotych. Podstawowy sprzęt kuchenny to oczywiście lodówka. Jej cena zależy już od rozmiaru i dodatkowych opcji. Standardowa lodówka kosztuje ok. 1500 złotych. Za piekarnik elektryczny zapłacimy zaś ok. drugie tyle, przy tym doliczyć trzeba jeszcze koszt płyty grzewczej - to nawet. 800 złotych za płytę z 4 palnikami. Z pewnością przyda się także okap. Ten w wersji podszafkowej kosztuje mniej więcej 250 złotych.

Łącznie za wykończenie kuchni zapłacimy ok. 15 tys. złotych. 

Wykończenie salonu

Salon to jedno z pomieszczeń, które nie wymaga dużego nakładu finansowego. Pomalować trzeba jedynie ściany, położyć panele i zadbać o podstawowe meble. Najpopularniejszy wybór w przypadku podłogi stanowi drewniany parkiet. Metr kwadratowy lakierowanych desek to koszt około 107 zł/m2, przy czym doliczyć trzeba jeszcze drewniane listwy przypodłogowe, które kosztują ok 300-500 złotych oraz cenę montażu (średnio nawet 80 zł za m2). Łączny koszt parkietu powinien wynieść do 4 tys. złotych. Pomalowanie ścian i sufitu stanowi najmniejszy wydatek, najwięcej zapłacimy za usługę malarza. Razem z farbami wyniesie nas to ok. 900 złotych. Warto zadbać jeszcze o gustowne oświetlenie. Jeśli nie będzie szaleć, to zamkniemy się spokojnie w 1000 złotych.  Koszt wykończenia salonu to więc blisko 7 tys. złotych. Gdy doliczymy do tego zakup zestawu wypoczynkowego i stolika to koszt wzrośnie do 10 tys. złotych.

Jeśli chodzi o sypialnię, to cena będzie bardzo podobna, gdyż zakres prac jest zbliżony. W tym pomieszczeniu zestaw wypoczynkowy zastąpi łóżko i szafa. Koszt urządzenia sypialni to 8-9 tys. złotych.

Ile łącznie kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?

Wystarczy zsumować nasze ogólne szacunki. Odpowiednio 10 tys.złotych za salon i 8 tys. złotych za sypialnię, 15 tys. złotych za kuchnię i ok. 9 tys. złotych za łazienkę. Zapominać nie można również o przedpokoju, jego wykończenie nie powinno przekroczyć jednak 1000 złotych. Jeśli dodać do siebie wszystkie te kwoty, to okaże się za wykończenie mieszkania zapłacimy mniej więcej 45 tys. złotych przy jednej sypialni i nieco ponad 53 przy dwóch sypialniach.

O czym pamiętać? Stawki te są jedynie poglądowe. Wiele zależy od jakości zastosowanych materiałów. Cena ta równie dobrze może być nieco niższa, jak i znacząco wyższa. Nie zawiera przy tym wielu istotnych mebli (jak chociażby stół) czy elementów wykończenia. Niemniej, wydaje się, że wykończenie 2-3 pokojowego (ok. 50-55 m2) mieszkania to minimum 50 tys. złotych. Na taki wydatek należy się zatem przygotować.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 60,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły