Jaka farba do drewna we wnętrzu budynku?

Malowanie drewna w domu i mieszkaniu wymaga starannego przygotowania. Nie chodzi tu wyłącznie o sam proces odnawiania materiału, ale o wybór najlepszej farby. We wnętrzach mieszkalnych najlepiej sprawdzają się farby na rozcieńczalniku wodnym. Są to produkty, które nie wydzielają intensywnego zapachu i nie są toksyczne. Brak zapachu rozcieńczalnika sprawia, że malowanie mebli, boazerii, czy skrzydeł drzwiowych może odbywać się we wnętrzu użytkowanych pomieszczeń. W ofertach sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typy farb wodnych przeznaczonych do malowania powierzchni drewnianych.

Jaka farba do drewna? Farby akrylowe

Farby akrylowe cieszą się dużą popularnością i są produktami ekologicznymi. Nie pozostawiają przykrego zapachu, a jednocześnie zapewniają dobre krycie. Malowanie mebli farbami akrylowymi nadaje powierzchni matowe, półmatowe bądź satynowe wykończenie. Farba akrylowa do drewna dobrze sprawdzi się na meblach o średniej intensywności użytkowania. Jest odporna na czyszczenie na mokro oraz zarysowania. Mimo wszystko nie powinna być stosowana na intensywnie użytkowanych powierzchniach. Warto także dodać, że farby akrylowe charakteryzują się dobrym kryciem. Zapewniają łatwe i sprawne malowanie drewna. Farba akrylowa do drewna może być bez obaw stosowana w pokoju dziecięcym. Dobrze sprawdzi się również do malowania lamperii, boazerii, drewnianych ścian czy ram okiennych. Brak uciążliwego zapachu sprawia, że malowanie mebli można wykonać w regularnie użytkowanym pomieszczeniu. Po upływie ok. 6 godzin powłoka staje się sucha i gotowa do użytku. Więcej na temat farb akrylowych do drewna przeczytasz w tym artykule.

Malowanie drewna - farby kredowe

Farby kredowe charakteryzują się bardzo szybkim czasem wysychania powłoki. Podobnie jak farby akrylowe nie wydzielają przykrego zapachu. Są też bezpieczne dla dzieci i hipoalergiczne. Malowanie mebli farbami kredowymi daje ciekawy efekt dekoracyjny. Powierzchnie zazwyczaj zyskują matowe, artystyczne wykończenie. Farby kredowe można stosować na całej powierzchni lub malować nimi miejscowe dekoracje. Malowanie drewna farbami kredowymi jest bezpieczne dla zdrowia i bez obaw wykonamy je w domowym zaciszu. Niestety nie jest to produkt o wysokiej trwałości. Kredowa farba do drewna sprawdza się na powierzchniach o bardzo małej intensywności użytkowania. Nie jest odporna na zarysowania ani intensywne szorowanie. Dlatego nie sprawdzi się na biurkach, stołach kuchennych czy intensywnie użytkowanych komodach.

Do malowania drewna we wnętrzu możemy też stosować farby na bazie rozcieńczalników. Są to produkty o intensywnym zapachu, dlatego zaleca się przeprowadzenie prac w wyłączonych z użytku pomieszczeniach. W ofertach sprzedaży znajdziemy kilka popularnych typów farb przeznaczonych do zabezpieczania powierzchni drewnianych. Więcej na temat farb kredowych do drewna przeczytasz w tym artykule.

Farba do drewna ma różny skład, dlatego może dobrze się sprawdzać do różnego rodzaju powierzchni i zastosowań. Coraz częściej wykorzystuje się kolorowe meble.
Malowanie drewna krok po kroku - wybór farby do drewna, nakładanie farby, porady

Jakie inne farby do drewna?

To jeszcze nie koniec listy farb, które można stosować wewnątrz budynków. Na uwagę zasługują także farby alkidowe oraz lakiery i lakierobejca.

Farby alkidowe

Cieszą się dużą popularnością i są chętnie wybierane do krycia powłok narażonych na uszkodzenia. Malowanie drewna preparatami alkidowymi wymaga zazwyczaj naniesienia dwóch powłok. Średni czas schnięcia jednej warstwy farby to 12 godzin. Alkidowa farba do drewna wyróżnia się wysoką trwałością. Może być z powodzeniem nakładana na intensywnie użytkowane powierzchnie. Zapewnia dużą trwałość, jest odporna na działanie wilgoci oraz umożliwia mycie na mokro.

Lakierobejca do drewna

Zazwyczaj znajduje zastosowanie podczas malowania drewnianych podłóg. Dobrze dobrana podkreśla naturalne usłojenie i zwiększa walory dekoracyjne malowanej powierzchni. Lakierobejca do drewna stanowi też dobre zabezpieczenie przeciwko zabrudzeniom oraz niekorzystnemu oddziaływaniu wilgoci. Powłoka ochronna ułatwia utrzymanie podłóg w czystości i odczuwalnie ułatwia ich mycie. Wybierając tego typu produkty zwróćmy uwagę na jakość. Warto zainwestować w lakierobejce lub lakiery do drewna z górnej półki. Dzięki temu upewnimy się, że powierzchnia podłogi nabierze większej trwałości oraz odporności na zarysowania.

Lakiery do drewna

Lakiery do drewna posiadają podobne przeznaczenie, jak lakierobejca do drewna. Jednak ich składniki nie wnikają do wnętrza malowanych powierzchni. Lakierowanie drewna chroni powierzchnię od zewnątrz i nadaje jej połyskujące wykończenie. Dobrze dobrane lakiery do drewna podkreślą widoczność słojów, a jednocześnie tworzą bezbarwną barierę ochronną. Dobrze sprawdzą się na intensywnie użytkowanych podłogach i drewnianych schodach wewnętrznych. Więcej na temat impregnatów do drewna, w tym lakierów i lakierobejcy, znajdziesz w tym artykule.

Jaka farba do drewna na zewnątrz?

Farba przeznaczona na zewnątrz (na przykład do prac w ogrodzie) musi być odporna na działanie zmiennych temperatur oraz podwyższony poziom wilgoci. W ofertach sprzedaży znajduje się wiele przydatnych preparatów, które zapewnią trwałość oraz efektowny wygląd drewnianych powierzchni. Największą popularnością cieszy się:

Impregnat do drewna dobrze sprawdza się do stosownia na zewnątrz, na przykład altan, płotów czy pergoli.
Malowanie drewna krok po kroku - wybór farby do drewna, nakładanie farby, porady

Impregnat do drewna – dobrze sprawdzi się do malowania altan, pergoli czy drewnianych mebli w ogrodzie. Tego rodzaju chemia budowlana jest bardzo popularna i bez trudu znajdziemy ją w każdym markecie branżowym (np. Leroy Merlin). Impregnat do drewna tworzy skuteczne zabezpieczenie przed działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. Niektóre produkty są też wzbogacane o dodatkowe składniki, które chronią drewno przed atakami szkodników. Impregnaty wnikają w powierzchnię drewna zabezpieczając je od środka. Przeważnie pozostawiają po sobie matowe wykończenie, które dobrze komponuje się z naturalistycznymi elementami wyposażenia. Impregnaty do drewna nie są w stanie uchronić materiału przed zarysowaniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

Lakierobejca do drewna – nazywana też farbą lazurową. Stanowi połączenie lakieru oraz bejcy. Lakierobejca do drewna przeznaczona na zewnątrz tworzy trwałą barierę dla wilgoci. Dodatkowo zabezpiecza drewno przed działaniem intensywnych promieni UV. Nadaje się zarówno do malowania drewnianych elementów architektury ogrodowej jak i do zabezpieczania mebli ogrodowych. Lakierobejca (podobnie jak impregnaty do drewna) dobrze sprawdza się do zabezpieczenia materiału przed atakami szkodników.

Jak przeprowadzić malowanie drewna?

Sposób malowania drewna zależy od jego przeznaczenia oraz rodzaju zastosowanej farby. Ponadto chemia budowlana może posiadać różny czas schnięcia. Dlatego warto krok po kroku stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu. Bez względu na rodzaj farby, możemy wyróżnić kilka wspólnych etapów malowania. Pierwszym będzie dokładne przygotowanie podłoża, na przykład stare meble ogrodowe należy oczyścić papierem drewnym do uzyskania surowego drewna.

Farba do drewna powinna być nanoszona wyłącznie na oczyszczone, odpylone i suche podłoże. Jeśli na malowanej powierzchni znajduje się łuszcząca się, stara farba, musimy ją dokładnie zeszlifować przed malowaniem. Po oczyszczeniu podłoża usuwamy pył oraz ewentualne tłuste zabrudzenia.

Malowanie mebli w domu i na zewnątrz wymaga dużej precyzji. Przed nałożeniem preparatu sprawdźmy, czy mebel nie posiada widocznych ubytków bądź głębokich zarysowań. W razie ich wystąpienia warto wypełnić ubytki specjalnym preparatem do drewna. Dzięki temu sprawimy, że pomalowany mebel zyska odświeżony, elegancki wygląd. Jeśli szukasz farby do malowania mebli, pomocna okaże się lektura tego artykułu.

Po dokładnym oczyszczeniu i zamaskowaniu ubytków możemy już wykonać malowanie bądź lakierowanie drewna. Malowanie mebli i podłóg we wnętrzu budynku warto przeprowadzić przy lekko uchylonych oknach. Dzięki temu zapewnimy cyrkulację powietrza, która uchroni nas przed wdychaniem niekorzystnych dla zdrowia oparów. Z wietrzenia pomieszczeń możemy zrezygnować jedynie wtedy, gdy do malowania wykorzystana jest farba akrylowa do drewna bądź farby kredowe.

Malowanie mebli ogrodowych bądź altan powinno być przeprowadzone w sprzyjających warunkach pogodowych. Nie zaleca się malowania na pełnym słońcu, podczas opadów bądź przy silnym wietrze, który naniesie na powierzchnię zanieczyszczenia.

Ostatnią wspólną zasadą jest czas oczekiwania na pełne wyschnięcie powłok malarskich. Każda farba do drewna potrzebuje czasu do wyschnięcia i pełnego utrwalenia. Warto stosować się tu do zaleceń producenta. Zbyt wczesne składanie pomalowanych elementów może wiązać się z uszkodzeniem powłoki malarskiej.

ikona podziel się Przekaż dalej