Drewno w domu – naturalne piękno w każdym pomieszczeniu

Po fali mody na sztuczne materiały, do łask wróciło drewno. Naturalne materiały wykończenia wnętrz stale są w cenie, a drewno w domu przestało być już reliktem przeszłości i nie musi nam się kojarzyć z nudnym parkietem z lat 60. Teraz schody drewniane czy meble z litego drewna są maksymalnie nowoczesne i bardzo eleganckie. Wspaniale się prezentują i można dopasować je do każdego stylu aranżacyjnego.

Dawniej drewno kojarzyło nam się wyłącznie z podłogą – parkiet był obowiązkowy w każdym salonie. Przepiękne klepki, z naturalnym wzorem sęków i słojów do tej pory robią furorę. Warto starać się je odnowić, wycyklinować i zalakierować. Szkoda piękną podłogę wyrzucić i zastąpić plastikowymi panelami podłogowymi. Jednak do łask wraca także nowe drewno, wypierając powoli panele podłogowe. Co więcej, drewno pojawia się już nie tylko na podłodze. Obecnie nastąpił wielki powrót boazerii i płyt drewnianych, które wspaniale prezentują się w każdym pokoju. Nie sprawiają przytłaczającego wrażenia – wręcz przeciwnie, wyglądają lekko i stylowo, zwłaszcza w nowoczesnym, nieszablonowym wydaniu.

Schody drewniane i inne drewno w domu w nowoczesnych wydaniu

Drewno to najważniejszy element niezwykle modnego stylu skandynawskiego. Jest to bardzo lekki styl, który charakteryzuje się wykorzystaniem wyłącznie naturalnych materiałów. Dlatego w domu w stylu skandynawskim koniecznością są schody drewniane, najlepiej z jasnych gatunków drzew jak sosna czy jesion, pozostawione w naturalnym kolorze. Schody drewniane są nieco droższe niż takie wykładane płytkami lub panelami, jednak dobrze zrobione wytrzymają w niezmiennej formie przez wiele lat, jest to więc zdecydowanie opłacalna inwestycja.

W mieszkaniach w nowoczesnym stylu nie może zabraknąć także mebli z litego drewna. Szalenie modne są zarówno takie, które są pomalowane bezbarwnym lakierem, jak i takie, które zostały przemalowane białą farbą. Bielone drewno jest teraz najmodniejsze, zarówno w przypadku mebli, jak i parkietu. Dzięki malowaniu prezentuje się bardzo lekko, co więcej, pasuje do każdego pomieszczenia i kolorystyki.

Obecnie drewno można znaleźć nie tylko w salonie czy sypialni. Dzięki pojawieniu się na rynku różnego rodzaju drewna egzotycznego, o większej odporności na wilgoć i wodę, drewno montuje się także w tych miejscach, gdzie parowanie jest znaczne, jak łazienka czy kuchnia. Tutaj drewno ląduje nie tylko na podłodze, lecz także wykłada się nim ściany, a nawet brodzik. Drewno egzotyczne jest nieco droższe, jednak jest znacznie bardziej odporne. Do tego stopnia, że niektóre rodzaje można spokojnie zastosować na odkryty taras lub w pobliżu basenu, nie obawiają się, że zacznie się wypaczać lub rozsychać.

Obojętnie, czy drewno znajduje się w mniej, czy bardziej problematycznym miejscu, należy o nie szczególnie dbać. Parkiet powinien być regularnie myty odpowiednimi preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. Innych używa się do pielęgnacji podłogi olejowanej, innych do lakierowanej. Po specjalistyczne preparaty należy sięgnąć także w przypadku mebli z litego drewna. Odpowiednia konserwacja drewna w domu to gwarancja, że przez wiele lat będzie wyglądało elegancko i świeżo.