Dlaczego należy sadzić tuje w konkretnej odległości od ogrodzenia?

Wbrew pozorom należy zachować odpowiednią odległość od ogrodzenia w czasie sadzenia żywopłotu. Dlaczego jest to takie ważne, aby tuje sadzić w konkretnych odstępach od granicy z kolejną posesją? Każdy iglak rośnie nie tylko do góry, ale również wszerz osiągając przy tym konkretną średnicę uzależnioną od odmiany krzewu.

Do najczęściej sadzonych iglaków zaliczają się tuje Szmaragd oraz Brabant. Dorosłe sadzonki tuji Szmaragd rozrastają się do średnicy 60 centymetrów. Natomiast żywotniki Brabant dorastają nawet do 150 cm średnicy. Dlatego posadzenie tych odmian bezpośrednio od ogrodzenia spowodowałoby brak miejsca na swobodny przyrost żywotników. Zatem jednym z powodów, dla których należy zachować odległość od ogrodzenia, jest naturalny przyrost iglaków.

Kolejną przyczyną tego, aby tuje sadzić w stosownych odstępach od płotu, jest możliwość napierania na płot, a nawet przechodzenie gałązek za jego granicę. Może to być uciążliwe, szczególnie na sąsiedniej działce. Następnym powodem, dla którego każda tuja musi być sadzona w odstępach od ogrodzenia, jest wygodne przechodzenie pomiędzy żywopłotem oraz płotem. Jest to bardzo ważne, jeżeli zależy nam na swobodnym przycinaniu iglaków. Ponadto czasami jesteśmy zmuszeni do wykonania różnych prac przy ogrodzeniu, w związku z tym musimy mieć do niego swobodny dostęp.

W jakiej odległości sadzić tuje od płotu?

Przyjęło się, aby minimalna odległość żywotników od płotu wynosiła przynajmniej 50 centymetrów. Jednak należy wziąć pod uwagę, że jest to umowny parametr, który nie zawsze ma pokrycie z rzeczywistością. Mowa jest przede wszystkim o wyborze konkretnych odmian iglaków, które mogą bardziej lub mniej rozrastać się na boki. Zatem pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić niezwłocznie uwagę, jest to, ile dorosła tuja osiągnie centymetrów średnicy.

Wtedy powinniśmy tę wartość podzielić na dwa, dzięki czemu uzyskamy wynik wskazujący ile mniej więcej żywotniki potrzebują z jednej strony do swobodnego przyrostu. Mając na uwadze, w jakiej odległości sadzić tuje od płotu, możemy je dodatkowo zabezpieczyć przy pomocy taśmy lub specjalnej siatki. Dzięki temu tuje będą nieco zahamowane.

Nie zapominajmy również o tym, że iglaki sadzimy w szpalerze w jednym lub w dwóch rzędach. Wbrew pozorom, zbyt gęste sadzenie będzie dla nich wyjątkowo szkodliwe. Ponieważ żywotniki nie tylko nie będą miały miejsca, ale również zbyt gęste sadzenie iglaków może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych oraz pleśni. Dlatego sadząc żywotniki Szmaragd, warto zachować rozstawę co 50-80 centymetrów. Natomiast w przypadku żywotników Brabant, ta odległość może wynosić standardowo 50 centymetrów między poszczególnymi sadzonkami. Zawsze jednak należy patrzeć na preferencje konkretnych odmian, aby dowiedzieć się, w jakich odstępach należy sadzić krzewy iglaste. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak sadzić tuje krok po kroku.

Jakie drzewa wzdłuż ogrodzenia warto sadzić?

Wiedząc już rzeczywiście, w jakiej odległości sadzić tuje od płotu, a także ile centymetrów potrzebują konkretne odmiany żywotników na swobodny przyrost, kolejnym krokiem jest zastanowienie się nad konkretnymi gatunkami drzew ozdobnych. Wśród iglaków oprócz żywotników, świetnie sprawdzą się również cisy oraz jałowce. Tutaj również będziemy chcieli się dowiedzieć, co ile powinniśmy sadzić konkretne gatunki jałowców. Jeżeli zdecydujemy się na kolumnowe odmiany, to wystarczy zadbać o rozstawę co 50 centymetrów.

Inną rośliną, którą możemy posadzić zaraz przy ogrodzeniu, jest bardzo łatwy w uprawie bukszpan. Jego zaletą jest bardzo szybki przyrost, a także niezwykle łatwe formowanie żywopłotu. Co ile powinniśmy sadzić bukszpan? W celu uzyskania gęstego żywopłotu zaleca się, aby sadzić krzewinki w odstępach nawet co 10 centymetrów. Możemy z powodzeniem stwierdzić, że tego typu krzewy mogą być sadzone kilkadziesiąt centymetrów od płotu.

Oczywiście problem typu, w jakiej odległości sadzić tuje od płotu, nie stanowi jedynej kwestii, nad którą się bardzo mocno zastanawiamy. Ponieważ mając dom jednorodzinny, a także własny ogród, co chwilę będą pojawiać się nowe wątpliwości. Do jednych z nich zaliczymy między innymi to, jak odstraszyć wróble, aby nie robiły szkód na naszym budynku. W tym przypadku najczęściej możemy stosować specjalne siatki lub wróblówki, które montujemy na dach.

Natomiast zastanawiając się nad tym, jaka odległość między słupkami ogrodzenia panelowego powinna być odpowiednia, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić wszystkie parametry podane przez producenta. Do takich parametrów zaliczymy między innymi szerokość paneli ogrodzeniowych, jak i również średnicę samych słupków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 89,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny