Aluminium - wszystko na temat aluminium i jego zastosowaniu w domu i na budowie

Aluminium to techniczna nazwa pewnego ważnego pierwiastka. Jest nim glin, w układzie okresowym noszący oznaczenie Al. W przyrodzie występuje go bardzo dużo, stanowi około 8% masy stałej powierzchni planety. Aluminium jest metalem lekkim o niewielkiej gęstości i wytrzymałości. Dlatego też w przemyśle najczęściej wykorzystuje się stopy z innymi metalami. To znacznie rozszerza jego zastosowanie. Do czego właściwie służy? Tego można dowiedzieć się na naszej stronie.

Wytwarzanie aluminium i jego zastosowanie

Jak wygląda produkcja aluminium? Jest to skomplikowany proces, tu podamy tylko mocno skrócony opis. Pierwszym krokiem jest wydobycie boksytu. Jest to materiał w głównej mierze składający się z tlenków aluminium, żelaza oraz krzemu. Następnie trzeba oddzielić tlenek aluminium od pozostałych składników. Jest to tak zwana rafinacja. Po niej przechodzi się do elektrolizy, dzięki której otrzymujemy czysty pierwiastek. Do celów przemysłowych wykonuje się jeszcze stopy z innymi składnikami. Takimi jak żelazo, chrom, miedź czy krzem. Tak w skrócie wygląda wytwarzanie aluminium.

Aluminium jest chętnie stosowane w lotnictwie i motoryzacji. O tym trendzie decyduje jego lekkość, plastyczność oraz odporność na korozję. Nas jednak bardziej interesuje jego wykorzystanie na placu budowy i w domu. Przy powstawaniu i remontowaniu budynku wykorzystuje się aluminiowe drabiny i rusztowania. Szczególnie do pracy na niewielkich wysokościach. Z tego materiału produkuje się stelaże do montażu płyt OSB i kartonowo-gipsowych. To oczywiście tylko kilka przykładów z dłuższej listy. Po więcej zapraszamy na nasza stronę.

Produkcja aluminiowych elementów wyposażenia domu

Z aluminium powstaje wiele ważnych akcesoriów wykorzystywanych w domach. Są to na przykład okna lub drzwi. Z tego tworzywa powstają też istotne elementy okien i drzwi z innych materiałów. Możemy zainwestować w aluminiowe parapety wewnętrzne i zewnętrzne, meble ogrodowe czy też grzejniki. To nadal nie wszystko, bowiem produkuje się również aluminiowe ogrodzenia posesji. Nie będziemy wymieniać wszystkich produktów powstających z opisywanego materiału. Zamiast tego zapraszamy na nasza stronę po więcej informacji.