Anemostat – zasada działania, rodzaje, wymiary

Anemostat sufitowy i ścienny – krótki opis

Końcowy element sieci wentylacyjnej, który jest widoczny dla domownika, to właśnie anemostat. Jest to charakterystyczna konstrukcja, która znajduje się na suficie czy na ścianie. Spotkać można zarówno anemostat wywiewny, jak i anemostat nawiewny. Wszystko zależy od tego czy urządzenie to ma regulować kierunkowy przepływ powietrza z pomieszczenia, czy w drugą stronę. Dlatego też jest to znacząca różnica podczas planowania zakupu anemostatu.

Anemostat charakteryzuje się nieskomplikowaną zasadą działania. Celem montowania przykładowo anemostatu wyciągowego jest właściwe zakończenie sieci wentylacyjnej czy sieci ciepłego powietrza z kominka. Aby przepływ powietrza odbywał się prawidłowo, potrzebne są różnice temperatur. Prawidłowo rozplanowana sieć wentylacyjna jest kluczem do sukcesu. Związane jest to z tym, że anemostat wywiewny nie może być nawiewnym i odwrotnie.

Zarówno anemostat sufitowy, jak i ścienny wykonany jest z blachy stalowej o wysokiej wytrzymałości, która rzadko ulega uszkodzeniom. Może być też wykonany z metalu czy tworzywa sztucznego. Anemostaty okrągłe czy kwadratowe wyglądają estetycznie, a zarazem praktycznie. Anemostaty białe z wentylatorem czy bez mogą pełnić również funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu z uwagi na nowoczesny wygląd. Dodatkowo montaż nie jest trudny, a specjalna obudowa wycisza niepotrzebne dźwięki.

Anemostat wywiewny, a anemostat nawiewny – różnice

Rodzaje anemostatów okrągłych czy kwadratowych zależne są od kierunku napływu powietrza. Anemostat nawiewny, jak sama nazwa wskazuje, doprowadza świeże powietrze. Stąd też w tym przypadku jest on ostatnim elementem sieci wentylacyjnej.  Ten anemostat kierunkowy najczęściej znajduje się na suficie. Natomiast anemostaty wywiewne mają za zadanie wyciągnąć zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia. Najczęściej spotkać je można jako anemostaty okrągłe.

Na jeden anemostat wywiewny przypada ta sama ilość anemostatów wywiewnych, co gwarantuje prawidłową wentylację. Powietrze w budynku będzie stale wymieniane, dzięki właściwej jego cyrkulacji. Zarówno anemostat ścienny czy sufitowy spełnia swoją funkcję, kiedy przepuszcza powietrze tylko w jednym kierunku.

Przeglądając ofertę producentów zauważyć można także trzeci rodzaj anemostatów. Są to elementy nawiewno-wywiewne. Można sobie pomyśleć, że taki uniwersalny anemostat będzie najlepszym rozwiązaniem, ale nie zawsze niestety tak jest. Ich montaż odbywa się znacznie rzadziej, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zakup odrębnych anemostatów kierunkowych. Wyjątek stanowią pomieszczenia, w których zmienny przepływ powietrza nie wpłynie negatywnie, ale stanowią one rzadkość. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o rodzajach i zastosowaniu anemostatów.

Wymiary oraz kształty anemostatów kierunkowych

Zazwyczaj anemostaty nawiewne i wywiewne nie są dużych wymiarów. Dzięki temu nie rzucają się w oczy, kiedy umieszczone są na ścianie czy na suficie. Ich średnica zwykle nie przekracza kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów.

Jak już wcześniej zostało wspomniane są zwykle dwa dostępne kształty anemostatów kierunkowych. Najczęściej spotykany to anemostat okrągły. Drugim rodzajem są anemostaty kwadratowe, które jednak są w dużej mniejszości. Z uwagi na duży wybór różnych anemostatów można kupić odpowiednio dopasowany zarówno do sieci wentylacyjnej, jak i do wystroju wnętrza.

Cena anemostatu wywiewnego i anemostatu nawiewnego

Ceny anemostatów kierunkowych wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Na rynku są także droższe modele, ale zazwyczaj wystarczy model ze średniej półki cenowej. Ogólnie nie jest to duży wydatek, ale jeśli system wentylacyjny zawiera w sobie kilka anemostatów nawiewnych i drugie tyle anemostatów wywiewnych to ta kwota już zwiększa się kilkukrotnie.

Przed zakupem warto zasięgnąć opinii specjalistów, doradców klienta w sklepie czy ekipy montującej anemostaty. Zdecydowanie najważniejsze jest, aby wybrany model anemostatu odpowiadał zapotrzebowaniu. Podczas planowania montażu oraz ilości zakupionych anemostatów trzeba brać pod uwagę kilka szczegółów. Między innymi chodzi o zakładaną ilość osób w danym pomieszczeniu. Istotne są także możliwości odpływu i napływu powietrza czy tworzenia się przeciągów.

Wykaz wybranych anemostatów nawiewnych i wywiewnych wraz z cenami

Model anemostatu

Przykładowa cena

Anemostat wyciągowy metalowy ALN AWKU VG 160 mm

17,29 zł

Anemostat nawiewny Alnor 200mm

19,97 zł

Anemostat kwadratowy sufitowy HB40 / NCD-S 295 x 295 mm

42,00 zł

Anemostat Darco 150 mm chromoniklowy z ramką

70,27 zł

Polecane klimatyzatory - sprawdź!

Anemostaty sufitowe i ścienne – porady praktyczne

Lokalizacja anemostatów wywiewnych i nawiewnych

Odpowiednia lokalizacja anemostatów jest kluczowa. Anemostat wyciągowy czy inny powinien być zamontowany we właściwym miejscu, aby spełniał w 100% swoją funkcję. Zarówno model okrągły, jak i kwadratowy będzie idealnie komponował się z resztą wystroju wnętrza. Są jednak pomieszczenia w budynku, które bezwzględnie należy zaopatrzyć w anemostaty.

Miejsca szczególnie narażone na wilgotność i zanieczyszczenie powietrza to kuchnia, łazienka czy toaleta. Stąd konieczne jest użycie anemostatów nawiewnych i wywiewnych w tych pomieszczeniach. Podczas zakupu urządzeń do miejsc narażonych na działanie wilgoci warto zwrócić uwagę na to, aby były wykonane z materiałów odpornych na korozję. Zwykle jednak obsługa klienta w sklepie pomaga w odpowiednim wyborze.

Skuteczna wymiana powietrza potrzebna jest także w dużych pomieszczeniach takich jak biurowce czy miejsca pracy wspólnej. Sprawny układ wentylacyjny pozwala na skuteczną cyrkulację powietrza, a co za tym idzie także na poprawę komfortu pracujących osób. W takim przypadku spotkać można anemostat wyciągowy kwadratowy lub okrągły umieszczony głównie na suficie.

Ważne informacje odnośnie użytkowania anemostatów

Obok odpowiedniego zakupu anemostatów ważne jest także ich właściwe wyregulowanie i uruchomienie. Wiąże się to z ustawieniem wlotu i wylotu urządzenia. Tylko ich optymalna regulacja pozwoli na wykorzystanie sieci wentylacyjnej w pełni. Jest to duży plus anemostatów, czego nie można powiedzieć w przypadku tradycyjnych kratek wentylacyjnych z wentylatorem lub bez.

Montaż najlepiej zlecić jest profesjonalistom z uwagi na konieczność dokładnej regulacji przepływu powietrza. Firmy specjalizujące się w montażu tego typu urządzeń posiadają anemometr, który dzięki odpowiednim pomiarom sugeruje właściwy wymiar wlotu i wylotu powietrza. Prawidłowe uruchomienie anemostatu przełoży się w przyszłości na komfort i zdrowie mieszkańców czy użytkowników budynku.

Prawidłowe funkcjonowanie anemostatu przez długi czas wymaga nie tylko prawidłowego jego wyregulowania, ale także systematycznych przeglądów. Praca anemostatu pociąga za sobą gromadzenie się kurzu czy brudu w różnych miejscach urządzenia. Stąd też istotne jest, aby co kilka miesięcy usuwać zabrudzenia, które w konsekwencji mogłyby doprowadzić do uszkodzenia anemostatu oraz zaburzenia pracy całej sieci wentylacyjnej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny