Anemostat – definicja i zastosowanie

Jak już wiemy, głównym zadaniem anemostatu jest zakończenie mechanicznej instalacji wentylacyjnej. Większość z nich została zaprojektowana w taki sposób, aby spełniała również rolę dekoracyjną. Trzeba na samym początku zaznaczyć, że nie są to zwykłe kratki wentylacyjne, które z kolei zakłada się w grawitacyjnych systemach wentylacji. Należy dodać również, że tradycyjne kratki wentylacyjne rozprowadzają świeże powietrze, jak i również pełnią funkcję wywietrznika. Natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej, wyróżniamy anemostat wywiewny oraz anemostat nawiewny.

Zadaniem anemostatu jest przede wszystkim doprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń, nie martwiąc się o rozszczelnienie okien. Dodatkową zaletą jest to, że wpadające powietrze po drodze ulega ogrzaniu. Anemostat nawiewowo wywiewny można montować nie tylko w ścianie, ale również w podłodze. Wybór kształtów i kolorów jest na tyle szeroki, iż z powodzeniem można dopasować ich do wnętrza o konkretnym charakterze.

Kratki wentylacyjne – rodzaje

Istnieją dwa główne rodzaje anemostatów: wywiewne oraz nawiewne. Warto zatem przyjrzeć się im nieco bliżej, by dowiedzieć się, jakie są między nimi najważniejsze różnice:

 • Anemostat wywiewny – służy do wprowadzania do pomieszczenia świeżego powietrza. Najczęściej tego typu anemostat kierunkowy montuje się na suficie, dzięki czemu łatwiej jest ukierunkować strumień wpadającego powietrza.
 • Anemostat nawiewny – jest obowiązkowym elementem, jeżeli zdecydujemy się na anemostat wywiewny, ponieważ bardzo ważne dla bezpieczeństwa domowników, jest zrównoważenie świeżego powietrza. Tego typu anemostat kierunkowy wyprowadza powietrze z domu, które już zostało zanieczyszczone.
 • Anemostat nawiewowo wywiewny – istnieją również elementy wentylacji mechanicznej, które pozwalają jednocześnie na odprowadzanie powietrza z domu, jak i również napływ świeżego powietrza do wnętrza. Można zatem powiedzieć, że działają podobnie jak tradycyjne kratki wentylacyjne. Anemostat nawiewowo wywiewny nie jest polecany, chociaż można go stosować w pomieszczeniach, w których nie ma przeciwwskazań braku ukierunkowanego przepływu świeżego powietrza. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wentylacji mechanicznej.

Polecane klimatyzatory - sprawdź promocje!

Anemostaty możemy podzielić również pod względem ich miejsce montażu. Pod tym względem wymienimy:

 • Anemostat ścienny
 • Anemostat podłogowy
 • Anemostat sufitowy

Patrząc na materiał, z jakiego zostały wykonane anemostaty, wyróżnimy:

 • Anemostaty wykonane z tworzywa sztucznego – charakteryzują się wysoką odpornością na wilgoć, dzięki czemu mogą być stosowane w łazienkach oraz kuchniach. Dodatkową zaletą jest ich atrakcyjna cena.
 • Anemostaty wykonane z metalu – aby były zabezpieczone przed działaniem wilgoci, anemostaty pokrywane są warstwą ocynku oraz malowane proszkowo. Ze względu na brak reakcji na promienie UV, wykazują się bardzo dużą wytrzymałością. Niestety za wysoką jakość trzeba zapłacić adekwatną cenę.

Anemostaty dzielimy także pod względem ich kształtu. Tutaj wyróżniamy:

 • Anemostaty kasetonowe – ich zaletą jest dość szybkie wyrównanie temperatury powietrza, a także równomierny nawiew, jeżeli zdecydujemy się na anemostat nawiewny.
 • Anemostat kwadratowy – ich zaletą jest nawiew w czterech kierunkach. Ich kształt jest kwadratowy, więc doskonale się wkomponowują w minimalistyczny oraz tradycyjny wystrój wnętrz. Najczęściej kierownice strugi ustawiane są pod kątem 30 stopni.
 • Anemostaty kołowe – ich zaletą jest elegancki, minimalistyczny wygląd. Anemostaty kołowe najczęściej wyposażone są w dyfuzor, który można obracać o 180 stopni. Natomiast sam nawiew może być regulowany do 30 stopni.
 • Anemostaty wirowe – zbudowane są z maksymalnie 32 promieniowo rozłożone szczeliny, dzięki którym dochodzi do regulowanego przepływu powietrza.

Pozostałe akcesoria i możliwości w systemach wentylacyjnych

Anemostaty, są tylko jednymi z licznych elementów systemu wentylacji. Dodatkowo niekoniecznie należy skupiać się wyłącznie na tego typu rozwiązaniu, by doprowadzać do pomieszczenia świeże powietrze. Jedną z alternatyw w celu wyrównywania temperatury powietrza w pomieszczeniach, jest zastosowanie kurtyn powietrznych. To urządzenia, które montuje się nad drzwiami wejściowymi. Kurtyny powietrzne sprawdzają się szczególnie, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku jest bardzo różna. Dzięki nim, nie jest jednak ona tak bardzo odczuwalna po wejściu do pomieszczenia.

Sam anemostat wyciągowy oraz anemostat nawiewny, to tylko zakończenie całej instalacji wentylacyjnej. Oprócz nich, warto dowiedzieć się, jakich kształtek wentylacyjnych potrzebujemy do zbudowania całego systemu. Powinny one być dopasowane do rodzaju wentylacji, a także tego, że chcemy je zamontować w domu. Ponieważ zupełnie innych kształtek wentylacyjnych będziemy potrzebować do zbudowania systemu w budynkach przemysłowych, a innych akcesoriów do użytku domowego.

Kolejnym elementem, który okazuje się bardzo przydatny w systemie wentylacyjnym, są drzwiczki rewizyjne. Najczęściej montuje się je w przewodach kominkach, po to aby móc je wyczyścić z sadzy. Jednak drzwiczki rewizyjne znajdują swoje zastosowanie także w przewodach wentylacyjnych. Wtedy niekoniecznie muszą być wykonane z ognioodpornego materiału. Ponieważ ich zadaniem jest dostanie się przewodu wentylacyjnego, w celu kontroli i czyszczenia instalacji.

Anemostat – ceny

Mając na uwadze różne rodzaje anemostatów, a także możliwości zamontowania innych akcesoriów w instalacji wentylacyjnej, warto dowiedzieć się, w jakich cenach są one dostępne. Dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się propozycje sprawdzonych produktów, wyróżniających się wysoką jakością, a także niezawodnym funkcjonowaniem.

Przykładowe ceny anemostatów

Nazwa produktu

Cena

Anemostat nawiewowo wywiewny seria wp a vr

Cena od 11,89 zł

Anemostat wyciągowy Alnor Fi 160 mm

Cena od 21,27 zł

Anemostat wywiewny, średnica 125 mm

Cena od 7,20 zł

Anemostat nawiewowo wywiewny Venst WP A Vrf 150

19,63 zł

Anemostat wyciągowy metalowy nierdzewny 125 mm Dalap

55,00 zł

Anemostat wyciągowy PCV 125 mm Dalap TVP

16,00 zł

Anemostaty kołowe wirowe seria crs 315

259,04 zł

Anemostat kwadratowy seria adq 625

341,55 zł

Anemostaty kołowe, średnica 160 mm, biały + ramka

14,50 zł

Anemostat kwadratowy nawiewno wywiewny systemair seria adq 300

106,49 zł

Anemostat ścienny systemair – seria elegant ve 160

218,74 zł

Anemostat ścienny systemair seria sinus br 160

811,65 zł

Anemostat ścienny systemair seria adq

82,51 zł

Anemostat kierunkowy nawiewny fi 250 mm

31,76 zł

Anemostat kierunkowy nawiewny fi 200 mm

19,02 zł

Kratki wentylacyjne z wentylatorem Vents 100 Quiet cichy

120,00 zł

Kratka wentylacyjna z wentylatorem Dalap 100 PTZ ECO

70,00 zł

Kratka wentylacyjna z wentylatorem Dospel Styl 120 Wch

89,90 zł

Kratka wentylacyjna z wentylatorem Harmann Base 100

84,00 zł

Kurtyny powietrzne z nagrzewnicą Warmtec WRM08+ 120 cm

1399,00 zł

Kurtyny powietrzne Warmtec Sonniger Guard 150E z nagrzewnicą elektryczną

2056,00 zł

Kurtyny powietrze HC2000 Led

149,00 zł

Drzwiczki rewizyjne z tworzywa abs, Venticaseria dr 15x20 chr

24,97 zł

Drzwiczki rewizyjne 15x15 cm

63,67 zł

Koszt kształtek wentylacyjnych – kanał wentylacyjny płaski PCV 110x55 mm/0,5m Dalap

11,00 zł

Koszt kształtek wentylacyjnych Alveus rura

36,99 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny