Bramy segmentowe - który model najlepiej wybrać?

Wybór bramy garażowej segmentowej nie jest łatwy, ponieważ na rynku spotykamy wiele rozmaitych ich typów oraz dużą rozbieżność cenową. Zróżnicowane są też napędy do bram. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, należy w sposób indywidualny określić nasze potrzeby, a zatem charakter działki, ilość dostępnego miejsca, a co najważniejsze wygodę i komfort użytkowania.

Jeżeli chcesz szybko i sprawnie sprawdzić koszty bramy segmentowej i inne koszty związane z budową domu, kliknij na ten kalkulator bram garażowych.

Ocena: 4,8/5 (głosów 9)

Czym są bramy garażowe segmentowe?

Bramy segmentowe składają się z segmentów, czyli połączonych ze sobą paneli. Wykonane są z ocynkowanej stali. Bramy segmentowe nazywamy inaczej sekwencyjnymi. Są bardzo dobrym rozwiązaniem na działkach, na których nie mamy wystarczająco dużo miejsca do montażu bram rozwieranych czy uchylnych. Stosuje się je najczęściej w garażach bezpośrednio graniczących z ulicą.

Poszczególne segmenty w bramie segmentowej otwierają się pionowo do góry, a następnie składają się pod sufitem. Konstrukcja nie wymaga zbyt dużej siły do ich otwarcia i zamknięcia. Poza tym, mechanizm pracuje cicho i płynnie. Wystarczy zaledwie jeden ruch, aby brama została otwarta i schowana pod sufitem garażu.

Montaż bram segmentowych

Bramy garażowe segmentowe można zamontować niemal w każdym garażu, ze względu na szeroką gamę rozwiązań konstrukcyjnych oraz typów prowadnic. Zdarzają się sytuacje, kiedy projekt garażu nie zakładał potrzeby umieszczenia nadproża. Nawet wówczas nic nie staje na przeszkodzie, aby poprawnie i stabilnie zamontować bramę garażową. Wystarczy zastosowanie specjalnego profilu renowacyjnego.

Izolacja bramy segmentowej

Istotnym czynnikiem jest także odpowiednia izolacja bramy garażowej. To właśnie garaż jest często przyczyną nieszczelności domów i powstawania mostków termicznych. Aby temu zapobiec, należy szukać bramy segmentowej z dobrą izolacją termiczną. Precyzyjne uszczelnienie oraz wystarczająca warstwa izolatora w postaci pianki bezfreonowej poliuretanowej zapewnia właściwe utrzymanie ciepła. Warstwa ta ma najczęściej 40 mm grubości, aczkolwiek dla domów energooszczędnych może wynosić nawet 60 mm.

Bezpieczeństwo domu przy bramie segmentowej          

Obawy dotyczące bezpieczeństwa bram garażowych segmentowych są dość powszechne. Wiodący producenci posiadają jednak w swojej ofercie szerokie spektrum bram antywłamaniowych, które może nie uniemożliwią, ale znacznie utrudnią potencjalnemu złodziejowi włamanie do naszego domu. Warto jednak zauważyć, że przy zakupie bramy antywłamaniowej warto rozpatrywać tylko produkty renomowanych producentów, takich jak Hormann czy Wiśniowski. Produkty mniej znanych firm powinny przynajmniej posiadać wszystkie potrzebne atesty bezpieczeństwa.

Osobną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania bramy segmentowej. Niektóre liczą sobie nawet ponad 5 metrów szerokości, więc charakteryzują się też dużą wagą. Większość bram segmentowych przypadku nieoczekiwanego zerwania sprężyn posiada jeszcze dodatkowe zabezpieczenia, które powstrzymają ich ewentualne niekontrolowane zsunięcie.

Podobnie ważna jest ochrona palców przed ich przykleszczeniem, podczas otwierania bramy. Prowadnice rolek wyposaża się w ochronniki. Dodatkowo cały mechanizm można wzbogacić w fotokomórki. Warto wspomnieć jeszcze, że standardem jest wyłącznik przeciążeniowy, który cofa bramę z chwilą napotkania na przeszkodę.

Cennik bram segmentowych

Przodującymi producentami bram garażowych na rynku są Hormann, Krispol, Nice,  Normstahl oraz Wiśniowski. Ceny poszczególnych produktów są do siebie bardzo zbliżone. Poniżej przedstawiono przybliżone koszty zakupu bram garażowych powyższych marek. Ceny nie obejmują sezonowych promocji. Dobrym pomysłem jest jednak na bieżąco śledzić oferty bram segmentowych. Wiele można zaoszczędzić kupując produkty z wyprzedaży lub po prostu poza sezonem. Poza tym, cennik nie uwzględnia wysokiej estetyki oraz dekoracyjności bram, a podaje wyłącznie najmniej ozdobne, podstawowe modele oferty.

Ceny bram segmentowych bez napędu (napęd oznacza wydatek dodatkowego 1000 zł)

  • Hormann: 4283 zł
  • Krispol: 4531 zł
  • Nice: 4212 zł
  • Normstahl: 4714 zł
  • Wiśniowski: 4379 zł

Bramy segmentowe przemysłowe

Warunkiem dobrej jakości bramy segmentowej przemysłowej jest jej funkcjonalność, duża częstotliwość otwierania i zamykania, a także wysoki poziom bezpieczeństwa. Bramy segmentowe przemysłowe muszą posiadać odpowiednie certyfikaty zapewniające bezpieczne użytkowanie. Zwykle charakteryzują się podwójnymi zabezpieczeniami, w razie pęknięcia sprężyn lub lin. Pomieszczenie, w którym znajduje się mechanizm bramy jest zamknięte i odizolowane tak, aby nikt niepowołany nie miał tam wstępu.

Istotną cechą bram segmentowych przemysłowych jest także konieczność maksymalnego ograniczenia miejsca, jakie będzie niezbędne do ich komfortowego użytkowania. Skrzydło bramy za pomocą prowadnic wsuwa się pod sufit nie zabierając przestrzeni hali produkcyjnej. Dla bram segmentowych przemysłowych renomowanych marek, bez znaczenia jest także kąt pochylenia dachu i w żaden sposób nie wpływa na możliwość prawidłowego montażu. Dodatkowym czynnikiem wyboru może być także dowolność kolorystyczna. Niektórzy producenci oferują bramy garażowe, które maluje się samodzielnie, zgodnie z dominującymi barwami budynku firmy.

Na koniec, istotna będzie także gwarancja serwisowania bramy garażowej. Zawsze zdarzają się jakieś nieoczekiwane awarie, które nie muszą wcale zależeć od użytkownika, ale najważniejsze jest szybkie naprawienie usterki i przywrócenie pełnej funkcjonalności bramie garażowej. Pewność i gwarancja producenta powinna obejmować cenę zakupu, w przeciwnym wypadku lepiej jest wybrać konkurencyjnego sprzedawcę.

, aktualizacja 21 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij