Jak zrobić suchy beton i klasa betonu chudego

Klasa betonu zwanego chudziakiem, obecnie opisywana jest na poziomie C8/10. Co jest równoznaczne do klasy betonu B10. Jego proporcje zawierają znacznie mniejszą ilość cementu w porównaniu do betonu o wyższych klasach. W tym przypadku również w stosunku do betonu konstrukcyjnego.

Suchy beton składa się z cementu, kruszywa, a także pozostałych dodatków. W odróżnieniu od tradycyjnego betonu suchy beton w swoim składzie posiada znacznie mniejszą ilość wody. W ten sposób nie uzyskujemy płynnej mieszanki, którą tradycyjnie byśmy wylewali.

Dlatego suchy beton w budownictwie posiada bardziej okrojone zastosowanie. Wykorzystuje się głównie do wyrównywania podłoża, jak i również do stabilizacji gruntu. W związku z tym najczęściej suchy beton znajduje zastosowanie pod budowę dróg, kostki brukowej, a także tarasów. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Chudy beton - właściwości

Klasa betonu B10 jest nam już dużo powiedzieć o właściwościach, jakimi chudziak się charakteryzuje. Przede wszystkim posiada on wytrzymałość o maksymalnym zakresie 10 MPa. Jego gęstość nie powinna przekraczać również 2600 kg/m3. Chociaż średnia wartość tego wskaźnika wynosi ok. 2000 kg/m2. Są to wystarczające parametry, by można wykorzystać go pod ławy, do jeszcze lepszego zabezpieczenia zbrojeń.

Chudy beton to jedno z najlepszych rozwiązań. Ma bardzo duże zastosowanie na placu budowy, używa się go na przykład do fundamentów.
Blacha na dach - co wybrać, na co zwrócić uwagę, ceny i opinie

Wykonanie mieszanki betonowej we własnym zakresie, nie zawsze jest takie proste. Przede wszystkim musimy być odpowiedzialni za przywiezienie całego materiału tj. cementu, piasku, a także innego kruszywa. Dodatkowo powinniśmy być wyposażeni w betoniarkę, dysponować odpowiednią ilością czasu, by zajmować się samodzielną produkcją chudziaka. Często bez odpowiedniego doświadczenia, chudy beton nie będzie wyróżniać się wskazaną przez producenta wytrzymałością. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Często lepiej jest zamówić beton towarowy. Jest to chudziak przywieziony przez firmę na wskazane miejsce budowy. Za beton towarowy zapłacimy niedużo więcej, w przeliczeniu na koszt materiałów oraz wkład pracy. Najlepiej w tym celu jest poszukiwać lokalne firmy, które nie naliczą zbyt wysokich opłat za transport. Beton towarowy przywieziony jest samochodem typu „gruszka”. Możemy spodziewać się automatycznego wylania betonu we wskazane miejsce. Jeśli zainteresował cię ten temat, przeczytaj także ten artykuł o klasach betonu.

Jeżeli interesuje nas to, jak zrobić suchy beton, to powinniśmy pamiętać o tym, by proporcje były inne w porównaniu do tradycyjnego betonu. Już wiemy, że do wykonania takiej mieszanki betonowej używamy znacznie mniejszej ilości wody. Proporcje zawierają w sobie również kruszywo. Czytając informacje jak zrobić suchy beton, bardzo często natrafiamy na różnego rodzaju kruszywa. Piasek jest jednym z najpopularniejszych typów. Jednak można wykorzystać również granit lub bazalt.

Chudy beton powinien zostać przygotowany w betoniarce. Jest to materiał, który jest bardzo przydatny na placu budowy i dobrze się sprawdza w wielu sytuacjach
Blacha na dach - co wybrać, na co zwrócić uwagę, ceny i opinie

Proporcje muszą być dobrane w taki sposób, by na samym początku beton był dość suchy. Klasa betonu suchego jest uzależniona od dodawanych surowców, a także ich ilości. W ten sposób można beton podkładowy dopasować do jego dokładnego przeznaczenia, a także warunków nawierzchniowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Chudy beton w budownictwie

Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, że wylewka z chudego betonu jest standardową czynnością stosowaną na prawie każdej budowie. Chudy beton pod fundamenty ma za zadanie wyrównanie całego podłoża. Dzięki temu właściwa wylewka fundamentowa jest jeszcze lepiej chroniona przed napływem wody.

Chudziak w budownictwie, czyli beton klasy B10, spełnia bardzo ważną rolę. Wykorzystany pod ławy fundamentowe chroni zbrojenie przed zmianami pozycji. Należy jednak pamiętać, by wylewka osiągała grubość od 10 do 15 cm. W tym celu lepiej jest zamówić beton towarowy ponieważ jego rozprowadzanie zajmie maksymalnie kilka godzin.

Chudy beton pod fundamenty jest stosowany praktycznie zawsze. Jednak chudziaka możemy wykorzystać również jako warstwę wyrównującą na posadzce lub na tarasie. Zastosowanie takiej mieszanki betonowej, przyczyni się do jeszcze lepszego i stabilniejszego układania okładziny podłogowej. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.

Jeżeli będziemy wiedzieli, jak zrobić suchy beton lub chudy beton pod fundamenty, to będziemy mogli samodzielnie wykonać wiele prac wykończeniowych. Beton podkładowy B10, wyróżnia się bardzo dużą elastycznością. Można go również nakładać jako konsystencję o różnej gęstości. W ten sposób wylewanie mieszanki betonowej na powierzchnie o różnym kącie nachylenia nie będzie stwarzać żadnego problemu.

Chudy beton pod fundamenty ze względu na swoją niską wytrzymałość nie sprawdzi się w budownictwie jako wylewka fundamentowa lub inny element konstrukcyjny. Jednak można z powodzeniem wykorzystywać go pod ławy do wzmocnienia zbrojenia lub stabilizacji nawierzchni. Beton podkładowy jest obowiązkowym elementem na każdej tradycyjnej budowie domu jednorodzinnego.

ikona podziel się Przekaż dalej