Działki budowlane

Działki budowlane są terenami przeznaczonymi pod budowę budynków, lub powstają w wyniku ich wyburzenia. Tego rodzaju działkę można wykorzystać pod budowę domu mieszkalnego, osiedli mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, budynków handlowych itp. Właścicielem działki budowlanej może być osoba prywatna, firma bądź skarb państwa.

Podstawowe informacje o działkach budowlanych

Zapoznaj się z informacjami na temat działki budowlane. Nasze sprawdzone porady związane z działki budowlane pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Grunty spoiste i konieczność zagęszczania gruntu

Grunty spoiste i konieczność zagęszczania gruntu

Wielu polskich inwestorów kupuje działki budowlane i szybko rozpoczyna budowę fundamentów. Jednak nie każdy wie, jak ważne jest odpowiednie rozpoznanie gruntu. Okazuje się bowiem, że posadowienie budynku na gruncie o słabej nośności może spowodować zbyt intensywne osiadanie. To w efekcie może to doprowadzić do pojawienia się pęknięć w podłodze. Podpowiadamy, jak ocenić stan podłoża i w jakich sytuacjach warto przeprowadzić zagęszczenie gruntu na działce pod budowę.
, 7 lipca 2017

Zakup działki budowlanej - na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Zakup działki budowlanej - na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Zakup działki budowlanej wymaga bardzo dogłębnego przemyślenia w kontekście usytuowania przyszłego domu. Należy rozważyć nie tylko wszystkie kwestie związane z przepisami prawa budowlanego, ale także możliwości aranżacji danego terenu i tutaj istotny będzie kształt i wielkość działki, a także warunki terenu. Warto pamiętać, że jedynie odpowiednie położenie domu jednorodzinnego na parceli sprawi, że cała posesja okaże się funkcjonalna, a sam dom będzie wygodny do mieszkania, dobrze nasłoneczniony, a rachunki za ogrzewanie nie spowodują palpitacji serca. Jak wybrać działkę budowlaną, aby nie mieć większych problemów ze zbudowaniem domu?
, 10 maja 2017

Kredyt na budowę domu na działce rolnej 2017 – tylko dla działek poniżej 3000 m2

Kredyt na budowę domu na działce rolnej 2017 – tylko dla działek poniżej 3000 m2

Początek maja 2016 roku przyniósł niekorzystne zmiany w sposobie kredytowania budowy domów na działkach rolnych. Zapisy ustawy o obrocie gruntami rolnymi niemal całkowicie sparaliżowały przydzielanie kredytów hipotecznych. Czego dotyczył problem? I jak wygląda aktualna sytuacja prawna? Odpowiedź poniżej.
, 9 maja 2017

Wody gruntowe – jak sprawdzić poziom, co warto wiedzieć

Wody gruntowe – jak sprawdzić poziom, co warto wiedzieć

Wysoki poziom wody gruntowej może w znaczący sposób utrudnić prace budowlane. Konieczność dodatkowego zabezpieczenia fundamentów przełoży się także na podniesienie kosztów inwestycyjnych, dlatego w poniższym opracowaniu podpowiemy, co warto wiedzieć o wodach gruntowych przed budową domu, szczególnie jeśli chodzi o wody gruntowe w Polsce i badanie gospodarki wodnej terenu.
, 28 marca 2017

Od czego zacząć budowę domu?

Od czego zacząć budowę domu?

Zakup działki budowlanej to wstępny etap, który przybliża inwestora do wybudowania nowej nieruchomości. Jednak przed wykopaniem pierwszych skrawków ziemi trzeba jeszcze dopełnić szeregu formalności. Poniżej opiszemy krok po kroku, od czego zacząć budowę domu i o czym trzeba pamiętać przed wykonaniem fundamentów.
, 21 listopada 2016

Czy warto budować na gruntach wysadzinowych?

Czy warto budować na gruntach wysadzinowych?

Przed budową domu warto zbadać warunki gruntowo wodne działki. To właśnie od nich zależy specyfika posadowienia fundamentów. Na niektórych działkach budowlanych występuje grunt wysadzinowy. Warto przeanalizować, jakie badania geotechniczne będą potrzebne, czy budowa na takim terenie będzie w ogóle możliwa i nie wygeneruje zbyt wysokich kosztów inwestycyjnych. Sprawdzimy też, jaki typ fundamentów można tu zastosować - ławy czy płytę fundamentową.
, 6 września 2016

Ile kosztuje przyłącze energetyczne? Jakie formalności musisz spełnić?

Ile kosztuje przyłącze energetyczne? Jakie formalności musisz spełnić?

Przyłącze energetyczne jest fragmentem instalacji, łączącym zewnętrzną sieć elektroenergetyczną z instalacją na działce budowlanej. Wykonanie przyłącza będzie niezbędne, jeśli chcemy by nasza działka i obiekty budowlane posiadały dostęp do energii elektrycznej. Poniżej podpowiemy, jakie formalności trzeba spełnić wykonując przyłącze prądu. Określimy też, jak kształtuje się cena tego typu inwestycji.
, 9 maja 2017

Działki budowlane - średnie ceny w różnych regionach Polski

Działki budowlane - średnie ceny w różnych regionach Polski

Znalezienie taniej działki budowlanej nie jest wcale takie proste. W niektórych regionach Polski wręcz graniczy to z cudem. Działki na sprzedaż są -  i jest to jedna z niewielu dobrych nowin w tym zakresie. Ceny ich jednak nie wszędzie na terenie naszego kraju są na kieszeń przeciętnego Polaka. Co prawda ceny w porównaniu z rokiem ubiegłym w wielu miastach i województwach spadły i to znacznie, jednak nadal są relatywnie wysokie. Sprawdziliśmy dla Was jak kształtują się ceny działek budowlanych w dużych miastach, na obrzeżach miast, a także jak  wyglądają różnice cenowe w poszczególnych województwach.
, 5 września 2016

Budowa domu na wąskiej działce

Budowa domu na wąskiej działce

Działka budowlana powinna być odpowiednio duża, kształtna, dobrze zlokalizowana i do tego niedroga. To jednak trudny do osiągnięcia ideał. Alternatywę może stanowić zakup tzw. wąskiej działki. Jak poradzić sobie z zabudową wąskiej nieruchomości?
, 3 lutego 2017

Odrolnienie działki 2016 - nowe przepisy, trudniejsze odrolnienie

Odrolnienie działki 2016 - nowe przepisy, trudniejsze odrolnienie

Za sprawą Ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw, która weszła w życie 30 kwietnia 2016 r. odrolnienie działek i przeznaczenie na cele budowlane nie jest już takie proste. Wymieniona wyżej ustawa wprowadza szereg obostrzeń i ograniczeń, nie tylko w kwestii państwowych gruntów ale również gruntów prywatnych. Niedługo po wejściu w życie ustawy eksperci podnieśli problem, że przepisy ustawy zbyt mocno ingerują w prawo własności, które jest chronione konstytucyjnie. Czy można sprzedać grunt rolny? Czy zakup gruntu rolnego i odrolnienie działki jest nadal możliwe? Odpowiedzi należy szukać w zapisach ustawy.
, 30 stycznia 2017

Gdzie zbudować garaż?

Gdzie zbudować garaż?

Na dużej działce wybór sposobu usytuowania garażu nie stanowi problemu. Trudność pojawia się wówczas, gdy nieruchomość jest mała, wąska, ma nietypowy kształt. Jak zaplanować garaż, aby optymalnie wykorzystać całą powierzchnię ogrodu?
, 19 maja 2017

Dom w cenie mieszkania - czy to możliwe?

Dom w cenie mieszkania - czy to możliwe?

Własny dom pod miastem jest marzeniem wielu rodzin. Świadczy o tym duża popularność budynków znajdujących się w niewielkiej odległości od większych aglomeracji miejskich. Niektórzy analitycy twierdzą, że dom pod miastem może kosztować tyle samo co mieszkanie w centrum. Czy jest to naprawdę możliwe? Na to pytanie odpowiemy poniżej. Porównamy koszty inwestycji - stan deweloperski w przypadku mieszkania i niewielkiego domu!
, 28 kwietnia 2016

Usytuowanie domu na działce budowlanej - jak najlepiej ustawić dom?

Usytuowanie domu na działce budowlanej - jak najlepiej ustawić dom?

Usytuowanie domu na działce powinno odpowiadać przepisom prawa budowlanego. Jednak warto zwrócić także uwagę na możliwość aranżacji całego terenu oraz na wpływ ustawienia na koszty ogrzewania. Pamiętajmy, że odpowiednie położenie domu na działce może znacznie podnieść funkcjonalność naszej posesji, a także sprawi, że rachunki za ogrzewanie będą nieco niższe. Poniżej zaprezentujemy najważniejsze zasady lokalizacji budynków jednorodzinnych.
, 29 kwietnia 2016

Przyłącze wodociągowe i przyłącze prądu do działki - koszty

Przyłącze wodociągowe i przyłącze prądu do działki - koszty

Wszystkie działki budowlane powinny posiadać przyłącze wodociągowe, kanalizacji i prądu. Bez uzbrojenia działki budowlanej możemy wprawdzie rozpocząć prace budowlane ale z oczywistych względów na pewnym etapie będą już niezbędne. Bez prądu czy wody ciężko prowadzić bardziej zaawansowane prace, jedynie odprowadzenie ścieków może być zastąpione przez szamba betonowe lub ekologiczne. Dlatego warto wiedzieć ile kosztuje przyłącze kanalizacyjne, przyłącze elektryczne oraz przyłącza wodociągowe. Poniżej zaprezentujemy przybliżone ceny uzbrojenia działki i scharakteryzujemy etapy budowy przyłączy wodociągowych i prądu.
, 26 lipca 2016

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a budowa domu

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a budowa domu

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla naszej działki budowlanej to najważniejszy dokument, który trzeba obejrzeć przed rozpoczęciem budowy (a najlepiej przed zakupem działki). Znajdują się w nim wszystkie wytyczne dotyczące tego, co i w jaki sposób można budować na danym terenie. Niektóre plany narzucają nawet kolor elewacji i rodzaj materiałów budowlanych. Dlatego warto wiedzieć, co zwiera owy dokument i jak wpłynie na budowę naszego domu.
, 21 kwietnia 2016

Projekty domów na wąską działkę - porady dla budujących

Projekty domów na wąską działkę - porady dla budujących

Projekty domów na wąską działkę to nie lada wyzwanie. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania profesjonalnym architektom, którzy zdołają wykorzystać każdy jej centymetr dopasowując teren do naszych potrzeb. Aczkolwiek do dyspozycji są też gotowe projekty domów parterowych na wąską działkę. Warto jednak pamiętać, że jeżeli mamy okazję wybierać, to lepiej zakupić działkę, której krótszy bok będzie mierzył nie mniej niż 20 metrów. Wówczas uda się na niej wybudować dom o szerokości przynajmniej 10 metrów, czyli całkiem znośny i komfortowy.
, 1 maja 2016

Budowa domu krok po kroku - etapy inwestycji

Budowa domu krok po kroku - etapy inwestycji

Budowa domu to dość kosztowne i wieloetapowe przedsięwzięcie, które przebiega przez kilka niezmiennych etapów. Warto się z nimi zapoznać i określić dokładny harmonogram wszystkich prac. Jest to dość ważne, bowiem budowa bez odpowiedniego rozplanowania może się wiązać z podwyższeniem kosztów inwestycyjnych oraz z obniżeniem jakości robót. Poniżej wskażemy wszystkie etapy budowy domu krok po kroku i dokonamy ich ogólnej charakterystyki - od projektu aż do odbioru domu do użytkowania.
, 28 kwietnia 2017

Budowa domu na działce rolnej, czyli jak odrolnić działkę

Budowa domu na działce rolnej, czyli jak odrolnić działkę

Grunty rolne bywają kilkukrotnie tańsze od tych przeznaczonych pod budownictwo. Dlatego też wiele osób decyduje się na zakup takiej ziemi, aby ją odrolnić i zmienić jej status na działkę budowlaną. Budowa domu na działce rolnej to potencjalnie dobry pomysł, pod warunkiem, że nie przerażają nas procedury z tym związane. Dowiedz się z nami, jak odrolnić działkę.
, 30 stycznia 2017

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Większość prac budowlanych podlega konieczności uzyskania pozwolenia bądź zezwolenia na budowę na działce budowlanej. Niedopełnienie tej formalności jest traktowane jako samowola budowlana i może się wiązać z daleko idącymi konsekwencjami (karą grzywny bądź nawet nakazem rozbiórki). Prawo budowlane daje także możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej. Procedury nie należą do najłatwiejszych, jednak warto się im dokładnie przyjrzeć.
, 2 września 2016

Rozpoczęcie budowy domu - dokumenty i formalności krok po kroku

Rozpoczęcie budowy domu - dokumenty i formalności krok po kroku

Budowa domu jest wieloetapowym procesem, który wymaga załatwienia wielu formalności. Przed rozpoczęciem budowy warto zaznajomić się z aktualnymi przepisami prawnymi oraz zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty - od sprawdzenia statusu działki budowlanej aż do złożenia kompletu dokumentów w odpowiednim urzędzie, zatrudnienia kierownika budowy i założenia dziennika budowy. Wszelkie formalne niedociągnięcia i braki mogą skutkowały przesunięciem rozpoczęcia budowy, zatem warto fachowo przygotować się do całej inwestycji.
, 28 kwietnia 2017

Co warto wiedzieć przed wyborem działki budowlanej?

Zakup działki to jedna z pierwszych czynności, którą wykonujemy przed budową domu. Działka budowlana może być dość dużym wydatkiem, dlatego warto się dobrze przygotować do tego zakupu. Na branżowych stronach internetowych znajdziemy ogłoszenia nieruchomości. Niektóre z nich odznaczają się atrakcyjną ceną, inne kuszą dobrą lokalizacją.

Sprzedaż działek budowlanych w różnych regionach polski staje się rozwija. Z dnia na dzień przybywają nowe ogłoszenia nieruchomości, które zasługują na uwagę inwestora. Przed zakupem warto upewnić się, czy działka budowlana spełnia wszystkie oczekiwanie przyszłego właściciela. Osoby, które chcą upewnić się, że ogłoszenia są warte uwagi, powinny sprawdzić lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to najważniejszy dokument, który wskazuje warunki zabudowy. Działka budowlana położona na danym terenie może posiadać wiele ograniczeń budowlanych. Niektóre plany zagospodarowania terenu ingerują w wysokość kubatury budynku, kształt dachu, a nawet wykończenie elewacji. Dlatego warto mieć to na uwadze jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Jeśli działka budowlana nie została jeszcze objęta planem zagospodarowania, obowiązują ją warunki zabudowy. Jest to dokument równorzędny, który wskazuje podstawowe wytyczne budowlane.

Niektóre ogłoszenia dotyczą posesji, które nie mają dostępu do wody, prądu i kanalizacji. Dlatego przed zakupem sprawdźmy, czy działka budowlana posiada przyłącza mediów. Czasem okazuje się, że koszt wykonania przyłączy jest dość wysoki. Przez to ogłoszenia stają się mniej atrakcyjne pod względem inwestycyjnym.

Jeśli interesuje Cię zakup lub sprzedaż działek budowlanych, zapraszamy do działu poniżej. Dowiesz się tu jak wykonać przyłącze mediów, jak usytuować dom na działce, w jaki sposób rozpocząć budowę itp. Na dole strony znajdziesz powiązaną listę tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij