Miernik przewodów elektrycznych – rodzaje detektorów, przybliżona cena zakupu

Wykrywacz kabli w ścianie jest dość popularnym urządzeniem, które znajduje zastosowanie w wielu pracach remontowych. Ze względu na dużą popularność, w ofertach sprzedaży znajdziemy najróżniejsze rodzaje tych urządzeń. Wszystkie z nich spełniają jedno, podstawowe zadanie i służą do wykrywania przewodów w ścianie.

Sprawdzanie obecności przewodów elektrycznych w ścianie może zostać wykonane przy użyciu mierników podstawowych. Jest to prosty wykrywacz kabli elektrycznych, który idealnie sprawdzi się do użytku prywatnego. Podstawowy czujnik może posłużyć w skutecznym wyszukaniu przewodów w ścianie. Atutem tego rozwiązania jest atrakcyjna cena. Musimy przy tym zwrócić uwagę na to, jakie parametry posiada dany wykrywacz kabli i jaka jest specyfika jego użytkowania. Z pewnością warto wybrać lepszej jakości, certyfikowane urządzenie, które zapewni precyzję pomiaru.

W sprzedaży znajdziemy także znacznie bardziej zaawansowane wykrywacze przewodów. Tego typu urządzenia służą nie tylko do wykrywania przewodów elektrycznych. Za ich pomocą możemy przeprowadzić sprawdzanie obecności elementów konstrukcyjnych z aluminium, miedzi, stali, żelaza, a nawet z drewna. Profesjonalny miernik umożliwi szukanie elementów w głębokich fragmentach ściany, a niektóre modele będą także przydatne podczas badania gruntu.

Niestety profesjonalny detektor jest dość drogi w zakupie. Cena niektórych modeli przekracza kwoty kilku tysięcy złotych. Dlatego do prywatnego wykrywania przewodów w ścianie, znacznie częściej urządzenia podstawowe. Ich dokładność nie jest tak duża, jednak rozwiązanie w zupełności wystarczy podczas przeprowadzania prostych prac remontowych. Zaletą mierników podstawowych jest atrakcyjna cena zakupu. Za niektóre modele zapłacimy 100 – 200 zł. Wybierając czujnik do wykrywania przewodów elektrycznych, warto zwrócić uwagę na jego czułość, specyfikę działania oraz podstawowe parametry techniczne.

Jak wybrać dobry detektor do wykrywania przewodów? Wskazujemy najważniejsze parametry urządzeń

Dobrej jakości czujnik do wykrywania przewodów elektrycznych w ścianie powinien być precyzyjny, wygodny w obsłudze i czytelny. Ze względu na dużą różnorodność modeli, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego urządzenia. Pierwszą i jedną z najważniejszych kwestii jest sprawdzenie, jakie dokładnie przewody może wykrywać dany detektor. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, czujnik może posłużyć nie tylko do wykrywania przewodów elektrycznych w ścianie murowanej. Wiele modeli będzie także skutecznie wykrywało kable w drewnie, a także wskazywało położenie różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych. Im większe możliwości detektorów, tym na ogół wyższa cena zakupu, dlatego warto wybrać urządzenie, które będzie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Detektory do wykrywania kabli mogą posiadać różną głębokość pomiaru. Jest to kolejny ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Im większa głębokość pomiaru, tym na ogół większe możliwości wykrywania. Z pewnością warto porównać parametr w przynajmniej kilku urządzeniach.

W wyborze wykrywacza kabli może dopomóc także analiza wyświetlacza. Zalecanym rozwiązaniem jest wybór modelu, który pokazuje czytelne pomiary. Większość wykrywaczy zostaje wyposażona w wyświetlacze, które powinny umożliwić czytelne i bezproblemowe sprawdzenie wyników pomiarowych.

Ostatnim bardzo ważnym parametrem jest jakość wykonania produktu. Zwracamy tu uwagę na materiał i jakość wykonania obudowy. Dużym ułatwieniem mogą okazać się opinie użytkowników. Dlatego przed zakupem konkretnego modelu, warto zasięgnąć informacji na stronach branżowych. Przeanalizowanie opinii o danym modelu detektora pomoże nam w podjęciu odpowiedniej decyzji zakupowej. Sprawdź także: Znaczenie kolorów kabli elektrycznych - co oznaczają kolory przewodów w gniazdku, lampie, czy innych urządzeniach?

Szukanie przewodów krok po kroku. Jak używać wykrywacza przewodów?

Szukanie przewodów elektrycznych w ścianie nie jest szczególnie skomplikowane. Mimo tego, warto zastosować się do instrukcji obsługi danego miernika. Dzięki temu upewnimy się, że sprawdzanie położenia przewodów zostało wykonane prawidłowo.

Jak używać wykrywacza kabli? Na wstępie należy zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do produktu. Każdy wykrywacz kabli może posiadać inne parametry. Podstawą będzie sprawdzenie stanu naładowania. W tym celu włączamy przycisk zasilania i sprawdzamy stan baterii, który powinien zostać wyświetlony w górnej części wyświetlacza.

Wykrywacz kabli może działać w kilku różnych trybach. Dlatego przed rozpoczęciem użytkowania, zapoznajmy się z symbolami wszystkich przycisków. Niektóre z nich oznaczają wykrywanie kabli pod napięciem, inne uruchamiają tryb wykrywania drewna, a jeszcze inne umożliwią szukanie metalu w ścianie. Zanim rozpoczniemy sprawdzanie, musimy wybrać interesujący nas tryb pracy urządzenia.

Jak używać wykrywacza przewodów elektrycznych, drewna bądź metalu? Działanie większości modeli wygląda bardzo podobnie. Po włączeniu interesującego nas trybu należy przybliżyć miernik do ściany. W miernikach na ogół znajdują się zielone i czerwone diody. Zielona dioda oznacza, że w pobliżu miernika nie znajduje się interesujący nas materiał. Po wykryciu kabli elektrycznych, metalu bądź drewna, na urządzeniu powinna uruchomić się czerwona lampka oraz/lub sygnał dźwiękowy. Na wyświetlaczu może znajdować się także informacja o dokładności pomiaru i sile sygnału. Im bliżej wykrywacza będzie znajdował się kabel elektryczny, metal lub drewno, tym większa będzie siła sygnału (na ogół wskazywana na wyświetlaczu). Szukanie warto wykonywać bardzo dokładnie. Sprawdzanie kilku położeń i kierowanie miernika w górę i w dół oraz na boki pozwoli nam na precyzyjniejsze ustalenie lokalizacji danego materiału.

Wiesz już, jak wybrać czujnik przewodów i jak używać detektora kabli w ścianie. A może zainteresują Cię również inne artykuły w naszym serwisie? W osobnych opracowaniach podpowiadamy, czym jest zabezpieczenie przedlicznikowe oraz wskazujemy, na jakiej wysokości gniazdka elektryczne sprawdzą się najlepiej.

ikona podziel się Przekaż dalej