Posadzki przemysłowe w garażu?

Posadzki przemysłowe są dość ciekawym rozwiązaniem. Znajdują zastosowanie w garażach, dużych sklepach, magazynach i w halach produkcyjnych. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń oraz zapewnienie ponadstandardowej trwałości nawierzchni. Posadzki przemysłowe są zatem uodpornione na zarysowania, działanie środków chemicznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Tego rodzaju posadzka do garażu będzie też łatwa do utrzymania w czystości. Specyfika wykończenia powierzchni zależy wyłącznie od preferencji inwestora. Istnieje możliwość wykonania posadzki matowej, połyskującej, antypoślizgowej bądź ozdobnej. Posadzki przemysłowe mogą też współistnieć z takimi instalacjami, jak ogrzewanie podłogowe. Jeśli interesuje cię ten temat, przeczytaj także artykuł: Ogrzewanie podłogowe - wszystko, co musisz o nim wiedzieć.

A może odpowiednio wykończona wylewka maszynowa?

Podłoga w garażu jest zazwyczaj wykonana bezpośrednio na gruncie, dlatego wylewki maszynowe to dobre rozwiązanie. Na wierzchu znajduje się wylewka z betonu. Jej grubość to najczęściej od 5 do 15 cm. Wylewki maszynowe zapewniają dużą precyzję wykonania. Dzięki ich zastosowaniu posadzka betonowa może pełnić jednocześnie funkcję podłogi. Wystarczy wykonać odpowiedni spadek, jeśli chodzi o wylewki maszynowe, w kierunku korytka odwadniającego. Trzeba jednak pamiętać, iż surowe wylewki maszynowe okazują się mało praktyczne. Warto je przynajmniej pomalować impregnatem dedykowanym do powierzchni betonowych. Dzięki temu posadzka betonowa zyska bardziej atrakcyjny wygląd, a przy okazji przestanie tak silnie absorbować zabrudzenia, co jest charakterystyczne, jeśli chodzi o posadzki betonowe. Wybór posadzek betonowych, czyli swego rodzaju posadzek przemysłowych, jest zatem bardzo praktyczny, a taka posadzka garażowa posłuży bardzo długo.

Beton możemy zaimpregnować przy użyciu bezbarwnych preparatów akrylowo-silikonowych. Malowanie można przeprowadzić bez żadnego gruntowania. Wystarczy wyczyścić i osuszyć powierzchnię posadzki betonowej, a następnie nałożyć impregnat pędzlem. Posadzka betonowa może być pomalowana jedną lub dwiema warstwami impregnatu. W ten sposób stworzymy bezbarwną barierę ochronną, która sprawi, że podłoga w garażu będzie praktyczniejsza w codziennym użytkowaniu. Poniżej wskażemy także kilka innych, praktycznych sposobów na wykończenie podłogi w garażu.

Posadzki żywiczne jako podłoga w garażu

To dość popularne rozwiązanie. Nasza betonowa podłoga w garażu może być pomalowana farbą epoksydową lub specjalnym lakierem na bazie żywicy. Zaletą tego rozwiązania jest elegancki wygląd oraz łatwość utrzymania w czystości. Niektóre preparaty tworzą chropowatą powierzchnię, która pojawia się w sposób samoistny. Dzięki temu podłoga jest bezpieczniejsza w codziennym użytkowaniu. Warto także dodać, że posadzki żywiczne są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie chemikaliów. Z pewnością lepiej zaprezentują się w pomieszczeniu niż pozostawione wylewki maszynowe. Więcej o posadzkach żywicznych przeczytasz w tym artykule.

Posadzka w garażu może zostać zrobiona z żywicy epoksydowej. Jest to najlepszy sposób na świetną i bardzo trwałą posadzkę. Wylanie jej i montaż nie są trudne
Posadzka w garażu - rodzaje, ceny, opinie, wylewanie krok po kroku, porady

Więcej na temat żywicy epoksydowej dowiesz się z tych materiałów.

Posadzki epoksydowe możemy też wykonać przy pomocy specjalnej masy żywicznej. Pojedyncza warstwa takiego preparatu posiada grubość do 6 mm. Nanosimy ją pędzlem lub wałkiem malarskim. Na drugiej warstwie możemy też wysypać drobnoziarnisty piasek. Po wyschnięciu obsypane piaskiem posadzki epoksydowe należy oczyścić. W ten sposób nasza podłoga w garażu zyskuje właściwości antypoślizgowe.

Ciekawą opcją są też specjalne masy, które wystarczy wylać i rozprowadzić po powierzchni podłogi. Tego rodzaju posadzki żywiczne mają właściwości samopoziomujące. Z jednej strony jest to duże ułatwienie. Jednak samopoziomujące posadzki epoksydowe nie dają możliwości wykończenia podłogi ze spadkiem zorientowanym na bramy garażowe lub w kierunku korytka odwadniającego. Jeśli szukasz firmy, instalującej bramy garażowe, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, a otrzymasz najlepsze oferty.

Podłoga z płytek ceramicznych lub gresu

To kolejne ciekawe rozwiązanie. Tego rodzaju posadzka w garażu będzie łatwa do utrzymania w czystości, nienasiąkliwa i odporna na uszkodzenia. Do naszych zastosowań najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne o szorstkiej powierzchni. Dzięki temu unikniemy ryzyka poślizgnięcia się na mokrej lub zanieczyszczonej podłodze. Płytki ceramiczne mogą zostać naklejone bezpośrednio na wysuszone wylewki maszynowe. Do prac warto zastosować specjalny klej o podwyższonej elastyczności. Dzięki temu podłoga w garażu będzie lepiej zabezpieczona przed uszkodzeniami i wykruszeniem powierzchni.

Jaka posadzka w garażu?

Powyżej opisaliśmy kilka pomysłów na wykonanie eleganckiej, a jednocześnie trwałej posadzki. Ostateczny wybór co do tego, jaka posadzka w garażu będzie najlepsza, zależy oczywiście od prywatnych upodobań i zasobności portfela inwestora. Zarówno pomalowana posadzka betonowa, jak i podłoga z płytek ceramicznych mogą być dobrym rozwiązaniem w garażu o normalnej intensywności użytkowania. W przypadku pomieszczeń szczególnie narażonych na intensywne użytkowanie zaleca się już posadzki przemysłowe i dobrej jakości posadzki epoksydowe. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na posadzki maszynowe czy naszym wyborem padnie posadzka epoksydowa albo wylewka betonowa, warto skorzystać z usług sprawdzonych firm. Wówczas posadzka garażowa posłuży przez lata.

Sprawdź także aktualny cennik wylewek betonowych - pozwoli Ci to lepiej przygotować się do inwestycji.

ikona podziel się Przekaż dalej