Uniwersalne kwiaty na balkony i tarasy

Jakie kwiaty na balkon? Top 5 kwiaty balkonowe zwisające

Najpopularniejsze kwiaty balkonowe to pelargonie oraz begonie, które znajdziemy na wielu balkonach i tarasach. Jednak na tym wybór się nie kończy, a w ofercie sklepów i szkółek ogrodniczych znajdziemy różnorodne rośliny balkonowe. Wśród nich na uwagę zasługują kwiaty balkonowe zwisające. Ich zakup sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i dużych balkonów. Dobrze dobrane kwiaty mogą podkreślić stylistykę aranżacji podwórka czy uprzyjemnić wypoczynek podczas letnich, ciepłych dni. Poniżej prezentujemy najpiękniejsze kwiaty balkonowe zwisające, które dobrze sprawdzają się w każdej aranżacji.

Surfinie – to bardzo popularne kwiaty balkonowe, które charakteryzują się dużą różnorodnością kolorystyczną. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno surfinie o jasnych kwiatach, jak i rośliny balkonowe o ciemniejszym wybarwieniu. Dzięki temu możemy dopasować sadzonki na dowolnie wybrany balkon. Surfinie intensywnie kwitną przez cały sezon letni, co jest ich oczywistym atutem. Wymagają dobrego nawożenia, które zapewni idealne wybarwienie kwiatów oraz intensywne kwitnienie. Dobrze sprawdzą się także jako kwiaty na słoneczny balkon. Surfinie lubią stanowiska słoneczne, żyzne, zasobne podłoże oraz umiarkowaną wilgotność. Niektórzy uprawiają także kwiaty w domu, jednak tego taka lokalizacja nie daje tak dobrych efektów. Dzięki różnorodności barw surfini możemy tworzyć różnorodne kompozycje kwiatowe na balkon. Trzeba jedynie pamiętać, że są to delikatne rośliny balkonowe, które źle znoszą intensywny deszcz. Dlatego do uprawy najlepiej sprawdzą się balkony i tarasy, które zapewniają ochronę przed silnymi ulewami. Kwiaty balkonowe zwisające można też wnosić do domu przed ulewami, jednak będzie to dość uciążliwe zajęcie.

Lobelia wisząca – to mniej popularne, jednoroczne kwiaty na balkon. Termin kwitnienia lobelii przylądkowej rozpoczyna się w czerwcu, a kończy pod koniec października. Są to rośliny balkonowe, które bardzo dobrze znoszą silną ekspozycję słoneczną. Dzięki odporności na działanie promieni słonecznych lobelie są traktowane jako ciekawe kwiaty na słoneczny balkon. Jak pielęgnować owe rośliny balkonowe? Okazuje się, że lobelie to mało wymagające kwiaty balkonowe zwisające. Roślina dobrze rośnie zarówno w ekspozycji słonecznej, jak i w półcieniu. Tego typu kwiaty balkonowe dobrze rosną w podłożu przepuszczalnym, próchniczym i lekko piaskowym. Lobelia nadaje się także na kwiaty w domu, a jej największym walorem ozdobnym są intensywnie wybarwione kwiaty. Rośliny balkonowe kwitną od maja do października, a ich kwiaty przybierają barwę purpurową, niebieską, różową, czerwoną lub białą. Lobelia sprawdzi się także na kompozycje kwiatowe na balkon. Dla zapewnienia optymalnego kwitnienia wystarczy zadbać o regularne nawożenie rośliny balkonowej i usuwanie zwiędłych kwiatostanów.

Lobelia w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Fuksja – to kolejne popularne rośliny balkonowe, które idealnie prezentują się na parapecie lub w specjalnych, przywieszonych do sufitu donicach. Są to kwiaty ogrodowe wieloletnie, które potrafią zaskakiwać różnorodnością barw i kształtów kwiatostanów. W ofercie sprzedaży znajdziemy zarówno fuksje zwisające, jak i krzewiaste. Możemy tworzyć z nich wyjątkowo atrakcyjne kompozycje kwiatowe na balkon. Fuksja nadaje się także do uprawy jako kwiaty w domu, a po zakończeniu sezonu letniego wymaga prawidłowego przechowywania. Tego typu kwiaty ogrodowe wieloletnie nie lubią zbyt silnej ekspozycji słonecznej. Rosnąca w środowisku naturalnym fuksja jest osłonięta przez korony drzew. Dlatego najlepiej sprawdza się jako kwiaty balkonowe na stanowiska zorientowane na wschód, zachód lub północ. Podobnie jak inne kwiaty ogrodowe wieloletnie, fuksja wymaga prawidłowego sezonowania. Dzięki temu w przyszłym roku uprawy dobrze się rozkrzewia i tworzy efektowne kompozycje kwiatowe na balkon. A może zainteresuje cię także ten artykuł o iglakach polecanych na balkon?

Fuksja w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Werbena zwisająca – znane kwiaty balkonowe, które w pierwszej fazie swojego rozwoju tworzą wzniesione i opadające z czasem pędy. Werbena zwisająca nadaje się na rośliny balkonowe i kwiaty do domu. Może być dobrą propozycją dla osób, które nie wiedzą, jakie kwiaty na balkon będą dobrym rozwiązaniem. Największą zaletą rośliny są atrakcyjne kwiaty o różnych opcjach wybarwienia. Werbena zwisająca może wytwarzać kwiaty o barwie niebieskiej, czerwonej, białej, czerwonej czy różowej. Niektóre rośliny balkonowe tworzą kwiaty w kilku kontrastujących ze sobą barwach, dając ciekawe efekty dekoracyjne. Jako roślina na balkon, werbena zwisająca okazuje się bardzo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie w żyznym podłożu i na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Z pewnością są to ciekawe kwiaty na słoneczny balkon. Roślina jest odporna na ataki szkodników, a jej najważniejszym wymaganiem jest regularne podlewanie. Podobnie jak inne intensywnie kwitnące kwiaty balkonowe, werbena nie lubi przesuszonego podłoża.

Werbena w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Pelargonie bluszczolistne – kwiaty balkonowe, które wytwarzają gęsto rozstawione, zwisające pędy. Pelargonie bluszczolistne dobrze radzą sobie na stanowiskach słonecznych, jak i lekko zacienionych. Nadają się na balkon i taras o dowolnej stylistyce aranżacyjnej. Jako efektowne kwiaty na balkon, występują w różnych barwach. W ofercie sprzedaży znajdziemy pelargonie o kwiatach białych, czerwonych, różowych, łososiowych, fioletowych i purpurowych. Niektóre kwiaty na balkon wytwarzają także efektowne, dwubarwne kwiatostany. Co ciekawe, pelargonie są roślinami łatwymi w uprawie. Odmiana bluszczolistna może osiągać do 100 cm wysokości, a termin jej kwitnienia rozpoczyna się w maju i trwa do pierwszych przymrozków. Dla uzyskania najlepszych efektów dekoracyjnych, kwiaty na balkon wymagają regularnego usuwania uschniętych kwiatostanów.

Jakie kwiaty na balkon i taras? Top 4 uniwersalne kwiaty w domu i na zewnątrz

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie kwiaty na balkon wybrać, należy przedstawić rośliny, które dobrze rosną zarówno w uprawie domowej, jak i na zewnątrz. Poniżej zaprezentujemy top cztery roślin mogących stać się uniwersalną ozdobą.

Hortensja doniczkowa – to idealne rośliny na balkon i do domu. Charakteryzują się długim kwitnieniem oraz dużymi walorami dekoracyjnymi. Hortensja lubi temperatury domowe i dobrze radzi sobie na parapetach od strony wschodniej i zachodniej. Kwiaty w domu szybko wytwarzają pąki, a w czasie letnim nadają się do uprawy na tarasach i balkonach. Z pewnością jest to ciekawa propozycja dla osób, które zastanawiają się, jakie kwiaty na balkon wybrać.

Polecane nawozy dla kwiatów w domu i ogrodzie

Hortensja doniczkowa w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Palma Waszyngtona – to kolejne ciekawe rośliny na balkon, które mogą nadać aranżacji wyjątkowego charakteru. Palma przywodzi na myśl Los Angeles i może być ciekawą ozdobą balkonów nowoczesnych. Tego typu kwiaty w domu są łatwe w uprawie, a ich pielęgnacja ogranicza się głównie do regularnego podlewania i nawożenia.

Citrofortunella – to niewielkie cytrusy, które nadają się do uprawy w domu i na balkonach. Jako kwiaty w domu rosną przez cały rok, a prawidłowo uprawiane tworzą efektowne owoce. Citrofortunella lubi stanowiska słoneczne i żyzną glebę. W okresie letnim należy zapewnić jej regularne zwilżanie oraz dużą ekspozycję słoneczną.

Efektowne kompozycje pnące i kępiaste

Jakie kwiaty na balkon? Wybieramy top 3 rośliny pnące

Kolejna popularna grupa kwiatów na balkon to rośliny pnące. Ich głównym atutem okazuje się możliwość nadawania dowolnych kształtów kompozycji kwiatowych. Tego typu kwiaty na balkon mogą swobodnie zwisać lub rosnąć na specjalnych podpórkach, tworząc efektowne kurtyny. Wybór będzie uzależniony jedynie od oczekiwanego efektu dekoracyjnego oraz rozmiarów aranżacji balkonowej. Poniżej wskażemy najpopularniejsze, pnące rośliny na balkon.

Wilec – świetnie prezentuje się na balkonach i tarasach o większej powierzchni. Nadaje się do tworzenia kurtyn oraz różnego rodzaju kompozycji kwiatowych. Wilec to roślina jednoroczna, charakteryzująca się silnym przyrostem pędów. Hodowane w dużych donicach, zadbane rośliny mogą osiągnąć nawet 4 metry wysokości. Co ciekawe, wilec dobrze radzi sobie zarówno przy pełnej ekspozycji słonecznej, jak i na stanowiskach lekko zacienionych. Obfite kwiaty rośliny na balkon posiadają średnice do 4 cm. Do popularnych odmian barwowych należą wilce fioletowe, bladoliliowe, niebieskie, różowe oraz białe. Roślina nie nadaje się na kwiaty w domu, jednak wysadzona na zewnątrz zapewnia ciekawe walory dekoracyjne. W uprawie na balkonach i tarasach najważniejsze jest systematyczne podlewanie. Werbeny to mało wymagające kwiaty na balkon, których jedynym istotnym zagrożeniem jest przesuszenie podłoża. Dlatego najlepiej uprawiać rośliny w większych pojemnikach i pamiętać o regularnym podlewaniu oraz nawożeniu.

Wilec w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Bugenwilla – to silnie rosnące pnącze, które w naszych warunkach klimatycznych jest zazwyczaj uznawane za roślinę jednosezonową. Bugenwilla sprawdza się także jako kwiaty w domu, a jej największym walorem ozdobnym są jej białe, różowe lub fioletowe kwiaty. Bugenwilla jest rośliną dość wymagającą, dobrze rośnie w pojemnikach, jednak może wymagać dodatkowych podpór. Jako rośliny na balkon, bugenwille dobrze radzą sobie na stanowiskach słonecznych i lekko cienistych. Należy zapewnić im stanowisko zabezpieczone przed działaniem porywistego wiatru. Roślina lubi żyzne, wilgotne podłoże, ale źle znosi nadmierne przelewanie i zaleganie wody. W uprawie istotne jest także regularne zraszanie, które umożliwia uzyskanie efektownego kwitnienia.

Bugenwilla w doniczce w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Groszek pachnący – osoby zastanawiające się, jakie kwiaty na balkon wybrać, mogą zainteresować się także groszkiem pachnącym. Są to ciekawe rośliny pnące, które świetnie sprawdzają się w tworzeniu kwitnących kurtyn i parawanów. Jak pielęgnować groszek na balkonach? Wystarczy zapewnić mu stanowisko słoneczne, a jednocześnie zabezpieczone przed porywistym wiatrem. Tego typu rośliny na balkon lubią żyzną glebę oraz wilgoć. Należy je regularnie podlewać i ukierunkowywać pędy. Dużym atutem groszku są motylkowate kwiaty oraz dość charakterystyczny, przyjemny zapach.

Jakie kwiaty na balkon wybrać? Wybieramy top 4 rośliny kępiaste

Wybierając rośliny na balkon, nie sposób pominąć odmian kępiastych. W owej grupie znajdują się wyjątkowe kwiaty, które mogą rosnąć zarówno w pojemnikach umieszczonych na balustradach, jak i w donicach na parapecie. Jakie kwiaty na balkon wybrać? Poniżej cztery propozycje, które cieszą się bardzo dużą popularnością.

Bratki – to znane rośliny na balkon i na taras. Świetnie sprawdzą się w kompozycjach kwiatowych i mogą stać się efektową ozdobą wielu przestrzeni. Bratki tworzą wielobarwne kwiaty, a wysokość rośliny wynosi 15 – 20 cm. Ze względu na niewielki rozmiar, są to idealne kwiaty na balkon o niewielkiej powierzchni. Bratki lubią stanowiska słoneczne i intensywnie kwitną od marca do czerwca.

Bratki w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Aksamitki – kolejne znane kwiaty na balkon, ale i do uprawy w ogrodzie. Aksamitki wytwarzają żółte lub pomarańczowe kwiaty o ciekawym wyglądzie. Są roślinami łatwymi w uprawie i dobrze radzą sobie z chwilowym przesuszeniem podłoża. Dużą zaletą aksamitek jest także ich uniwersalność. Kwiaty balkonowe dobrze radzą sobie w miejscach słonecznych lub w półcieniu. Termin kwitnienia przypada na początek lipca aż do października.

Aksamitki w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Petunie – to bardzo popularne kwiaty na balkon o niewielkich wymaganiach. W ofertach sprzedaży znajdziemy petunie o wielu opcjach wybarwienia. Rośliny te najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale poradzą sobie także z niewielkim zacienieniem. Z pewnością jest to warta rozważenia dla osób, które nie wiedzą, jakie kwiaty na balkon wybrać. Dużą zaletą petunii jest obfite kwitnienie aż do pierwszych przymrozków i duża uniwersalność stosowania.

Petunie w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Jakie są najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Begonia bulwiasta – znane kwiaty na słoneczny balkon. Begonie bulwiaste osiągają do 30 cm wysokości i silnie się rozkrzewiają. Mogą być traktowane jako kwiaty ogrodowe wieloletnie, jednak najlepiej sprawdzają się na wyeksponowanych miejscach tarasów i balkonów. Najlepsze podłoże do ich uprawy posiada lekko kwaśny odczyn pH oraz jest zasobne w substancje odżywcze. Begonia bulwiasta kwitnie od czerwca aż do pierwszych przymrozków. Jej walory dekoracyjne zapewniają także kopułki sercowatych liści.

Begonia w czasie kwitnienia oraz inne ciekawe kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku
Najpiękniejsze i najciekawsze kwiaty na balkon i kwiaty balkonowe, czyli polecane rośliny balkonowe krok po kroku

Powyżej wyszczególniliśmy piętnaście propozycji roślin na balkony i tarasy. Są to jedynie przykładowe rośliny, które dobrze radzą sobie z uprawą w pojemnikach. Jeśli chcesz zapoznać się z innymi pięknie kwitnącymi odmianami kwiatów, przeczytaj inne artykuły na naszym portalu. Dzięki nim poznasz kwiaty ogrodowe wieloletnie, mniej popularne kwiaty na słoneczny balkon czy dowiesz się, jak tworzyć kompozycje kwiatowe na balkon.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny