Adaptacja gotowego projektu domu jednorodzinnego

Gotowe projekty domów jednorodzinnych wymagają adaptacji. To niezbędna procedura, bez niej nie można rozpocząć budowy domu. Jednocześnie jest to najlepszy moment na wprowadzenie zmian w projekcie i jego dokładniejsze dostosowanie do oczekiwań inwestorów.

Ocena: 3,8/5 (głosów 5)

Zmiany w projektach domów jednorodzinnych wymagają ingerencji architekta

Projekty gotowe nie są opracowywane z myślą o konkretnej działce, ale z uwzględnieniem standardowych warunków klimatycznych i glebowych. Dlatego też każdy inwestor, który kupi projekt typowy, następnie musi wybrać się do biura architektonicznego. Razem z projektem powinien dostarczyć architektowi także wypis i wyrys z planu miejscowego (lub decyzję o warunkach zabudowy), mapę do celów projektowych, wypis i wyrys z rejestru gruntów oraz wyniki badania geologicznego. Jeżeli zamierza wprowadzać zmiany w projekcie, powinien przynieść również zgodę autora na ich wprowadzenie.

W trakcie adaptacji projektant analizuje zgodność projektu z wytycznymi zawartymi w planie miejscowym (lub w decyzji o warunkach zabudowy), sprawdza i przelicza wszystkie szczegóły konstrukcyjne budynku, w tym także fundamenty i dostosowuje je do warunków panujących na działce. Architekt wykonuje projekt zagospodarowania terenu, do warunków miejscowych dostosowuje instalacje wewnętrzne oraz przyłącza. Ma też obowiązek określić obszar oddziaływania budynku. To istotny element adaptacji, ponieważ od tego, czy obszar oddziaływania wykracza poza działkę, czy nie, zależy rodzaj procedury, której będzie podlegać realizacja projektu. Domy, których obszar oddziaływania nie wykracza poza działkę, można realizować na podstawie zgłoszenia, w innym wypadku trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Poza obowiązkowymi czynnościami, architektowi adaptującemu można zlecić także dodatkowe zadania, włącznie z dopełnieniem wszystkich formalności niezbędnych do zgodnego z prawem rozpoczęcia budowy. Architekt adaptujący może także sprawować nadzór autorski nad przebiegiem inwestycji.

Adaptacja jest jednocześnie właściwym momentem na wprowadzenie zmian w projekcie. Inwestorzy mają rozmaite pomysły na modyfikacje; ich cele mogą być różne – od obniżenia kosztów budowy, przez poprawienie funkcjonalności budynku i dostosowanie go do określonych potrzeb, po korekty czysto kosmetyczne. Planując zmodyfikowanie projektu, trzeba pamiętać, że praktycznie wszystkie zmiany są możliwe do wprowadzenia, nie wszystkie jednak są opłacalne. Skomplikowane modyfikacje, wpływające na konstrukcję budynku lub jego gabaryty, podnoszą cenę adaptacji. W skrajnym przypadku może nawet okazać się, że koszt projektu gotowego wraz z adaptacją, podczas której znacznie go zmieniono, jest zbliżony do ceny, jaką trzeba zapłacić za projekt przygotowany na indywidualne zamówienie. Lepiej więc poświęcić więcej czasu na dokładniejsze dobranie projektu do własnych wymagań, niż później znacząco go przerabiać. W bazie z gotowymi projektami domów są tysiące propozycji, który wychodzą naprzeciw różnym oczekiwaniom.


Artykuł powstał przy współpracy Tooba.pl, która oferuje projekty domów i garaży. W ofercie można znaleźć ponad 14.000 projektów gotowych lub zamówić projekt indywidualny. Zapewniają bezpłatne doradztwo architektoniczno-budowlane przez doświadczony zespół projektowy.

, aktualizacja 19 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij