Impregnat do betonu - do czego służy?

Impregnacja betonu na zewnątrz oraz wewnątrz budynku odgrywa kluczową rolę. Ponieważ dzięki takim specyfikom gwarantujemy doskonałe zabezpieczenie przed wodą, a także zwiększamy żywotność betonu. Zastosowane środki hydrofobowe do betonu wpływają również korzystnie na jego wygląd zewnętrzny. Beton architektoniczny może zyskać dodatkowy połysk, a nawet kolor, jeśli zastosujemy impregnaty koloryzujące.

Najczęściej do wyboru mamy środki hydrofobowe do betonu, które stosujemy do powierzchni betonowych. Jednak w niektórych przypadkach konserwacja może odbywać się również od wewnątrz. W takim przypadku impregnat do betonu aplikujemy jeszcze w czasie tworzenia zaprawy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź zebrane w tym miejscu artykuły o betonie.

Impregnat do betonu - rodzaje

Obecnie nie można dokonać prostej klasyfikacji środków przeznaczonych do konserwacji betonu. Ponieważ każdy z produktów może wyróżniać się zupełnie innymi właściwościami. Dlatego przeglądając cały wachlarz produktów, możemy spotkać między innymi:

  • Impregnaty koloryzujące - takie środki określane są mianem również farb do betonu. Najczęściej impregnaty koloryzujące występują w kilku podstawowych kolorach. Najczęściej takie rozwiązania stosuje się do posadzki betonowej, a także na beton architektoniczny stosowany na zewnątrz. Oczywiście wybrane impregnaty koloryzujące posiadają także inne właściwości, gwarantujące doskonałe zabezpieczenie betonu przed różnymi warunkami atmosferycznymi.
  • Impregnaty do powierzchni betonowych w połysku i macie
  • Impregnaty do powierzchni betonowych stosowanych na zewnątrz - posiadają one właściwości zwiększające odporność na niskie temperatury. Impregnacja betonu na zewnątrz wpływa korzystnie na zwiększenie żywotności posadzki betonowej oraz innych elementów utworzonych z betonu, na działanie soli, kwasów, pigmentów, olejów, a także tłuszczów.
  • Impregnaty chroniące przed korozją biologiczną - w tym przypadku zalecana jest impregnacja betonu na zewnątrz oraz wewnątrz budynku, który jest narażony na rozwój i powstawanie bakterii, pleśni i grzybów. A może zainteresuje cię także artykuł o betonie wodoszczelnym?

Impregnat do betonu to środek wodoszczelny, który chroni powierzchnię betonu przed wsiąkaniem wody i przeciekaniem.
Impregnat do betonu - rodzaje, zastosowanie, konserwowanie i impregnacja betonu krok po kroku

Impregnat do betonu - sposób nakładania

Zarówno impregnacja betonu na zewnątrz, jak i również wewnątrz budynku będzie odbywać się w taki sam sposób. Należy na początku wspomnieć o wydajności konkretnego preparatu, a także jego żywotności. Jednorazowa warstwa impregnatu może gwarantować zabezpieczenie przed różnymi czynnikami na okres od kilku do nawet kilkunastu lat. Dlatego po upływie tego okresu należy ponownie przeprowadzić proces impregnacji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o betonie architektonicznym?

Środki hydrofobowe do betonu powinny posiadać na swoim opakowaniu zalecenia wydane przez producenta, odnośnie sposobu nakładania. Najczęściej jednak możemy posłużyć się zwykłym pędzlem lub wałkiem malarskim. Jeżeli beton architektoniczny wyróżnia się dość urozmaiconą teksturą, lepiej jest posłużyć się pistoletem natryskowym. Dzięki temu konserwacja przebiegnie z dużą dokładnością na całej powierzchni.

Beton architektoniczny - zobacz cenę!

Jeżeli planowana jest impregnacja betonu na zewnątrz, zabezpieczenie posadzki betonowej lub innych elementów, należy wykonać w zacienionym miejscu. Duża ekspozycja słoneczna może przyczynić się do zbyt szybkiego wysychania preparatu, przez co nie zauważymy, które warstwy zostały już nim pokryte. Konserwacja powinna odbywać się w temperaturze od 10 do 25 stopni Celsjusza. A może zainteresuje cię także ten artykuł o chudym betonie?

W zależności od tego, jakie środki hydrofobowe do betonu wybieramy, producent może zalecić nałożenie przynajmniej dwóch warstw impregnatu. Zabezpieczenie przed wodą na powierzchnię betonu nakładamy w określonych odstępach czasu. Beton architektoniczny znajdujący się wewnątrz budynku często wymaga jedynie jednokrotnego nałożenia.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile kosztują impregnaty do powierzchni betonowych, poniżej umieszczamy przykładowy cennik najpopularniejszych środków:

  • Aksil, impregnat do posadzki betonowej bezbarwny, 20 litrów - 432 zł
  • Aksil, impregnat gwarantujący zabezpieczenie przed wodą, 10 litrów - 218 zł
  • Aksil, impregnat gwarantujący zabezpieczenie przed wodą, 5 litrów - 110 zł
  • Aksil, impregnaty koloryzujące w kolorze czerwonym, żółtym oraz antracytowym 20 litrów - 485 zł
  • Aksil, uniwersalna konserwacja betonu, 20 litrów - 344 zł
  • Aksil, zabezpieczenie przed grafitti, 20 litrów - 1296 zł
  • Aksil, impregnat hydrofobizujący, 20 litrów - 371 zł
  • Aksil, preparat przeznaczony do walki z grzybami i glonami, 0,8 litra - 18 zł

Impregnowanie betonu nie powinno nam sprawić żadnych trudności. Na pewno będzie o wiele łatwiej, jeżeli zakupimy zaimpregnowane już płyty betonowe. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Dlatego warto wyposażyć się w rekomendowany preparat, który zapewni doskonałą ochronę, a także przedłuży żywotność wylewki betonowej. Dodatkowo można zyskać ciekawe walory estetyczne. Jeśli szukasz więcej informacji, przeczytaj także ten artykuł z poradami na temat wiercenia w betonie.

ikona podziel się Przekaż dalej