Irga Dammera, jak wygląda irga płożąca?

Irga Dammera Major to innymi słowy irga karłowata. Jest to niewielki krzew, którego wysokość dochodzi do zaledwie 15 cm. Pędy rośliny płożą się po ziemi, tworząc efektowne dywany roślinne. Irga Major Cotoneaster Dammeri pochodzi z Chin, jednak obecnie jest popularna w różnych regionach świata. Jej pędy wytwarzają zielone liście, które utrzymują się na roślinie przez całą zimę. Wraz z rozpoczęciem wegetacji, irga zimozielona wytwarza efektowne kwiaty o białym wybarwieniu. Ich rozmiary nie są duże, jednak roślina okrywowa kwitnie intensywnie, tworząc ciekawe wrażenie wizualne.

W czerwcu pojawiają się owoce o intensywnie czerwonym wybarwieniu. W każdym małym owocu znajduje się kilka nasionek. Owoc stanowi dodatkową dekorację krzewu i utrzymuje się na roślinie do kolejnej wiosny. Co ciekawe, owoce wabią niewielkie ptaki, a dzięki temu mogą stać się dodatkową atrakcją każdego ogrodu.

Warto także wiedzieć, że irga Major łatwo się rozkrzewia i jest dość odporna na działanie przymrozków. Tego typu krzewy liściaste nie wymagają przycinania, co stanowi dodatkowe ułatwienie w uprawie. Roślina okrywowa może być formowana w razie potrzeby, co ureguluje jej kierunek wzrostu.

Irga Major w ogrodzie – warunki prawidłowej uprawy, sadzenie i prawidłowa rozstawa

Uprawiana w ogrodach irga Major nie posiada szczególnych wymagań. Najlepiej rośnie na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i ciepłych. Irga Dammera może także rosnąć w półcieniu, jednak jej rozrost oraz kwitnienie będą mniej obfite.

Warto także wiedzieć, że irga wczesna preferuje zasobne, lekko wilgotne podłoże. Jak niemal każda roślina okrywowa, szybko porasta wolne przestrzenie, a jej efektowne kwiaty zwracają na siebie uwagę. Uprawiana w zasobnym podłożu irga zimozielona wyróżnia się bujnością liści oraz kwiatów. Roślina wyrośnie także w mniej zasobnym podłożu, jednak nie będzie wyglądała tak efektownie.

Uprawa irgi Cotoneaster Dammeri nie sprawia zbytnich trudności. Irga karłowata idealnie komponuje się przy rabatach, murkach i w pobliżu miejsc wypoczynku. Nadaje się do uprawy w ozdobnych donicach, co umożliwia zastosowanie jej na tarasach czy balkonach.

Roślina okrywowa irga płożąca jest odporna na krótkotrwałe przesuszenie korzeni. Młode sadzonki powinny być jednak regularnie nawadniane. Dobrze ukorzeniona, rozrośnięta irga Major wymaga podlewania jedynie w okresie długotrwałej suszy. Wodę warto kierować bezpośrednio w podłoże. Trzeba także pamiętać, że irga Dammera nie radzi sobie ze zbyt dużą wilgotnością. Uprawa w glebie ciężkiej i mokrej może okazać się niemożliwa.

Polecane sekatory w super cenach - sprawdź je!

Irga Dammera major o żółtych i zielonych liściach w czasie jesiennego owocowania, a także opis rośliny, jej sadzenie, rozstawa, uprawa oraz pielęgnacja
Irga Dammera Major krok po kroku, czyli uprawa w ogrodzie, pielęgnacja, rozstawa, rozmnażanie, cena

W uprawie istotne jest właściwe sadzenie rośliny. Warto wykopać większy dołek, w którym umieszczamy rozluźnioną, żyzną glebę. Następnie wkopujemy sadzonkę na taką samą głębokość, na której rosła w donicy. Irga płożąca powinna być sadzona na dobrze oczyszczonym stanowisku. Po wsadzeniu delikatnie ugniatamy ziemię i intensywnie podlewamy. Ważne będzie też zapewnienie odpowiednich odległości pomiędzy roślinami. Irga karłowata osiąga minimalną wysokość, jednak intensywnie płoży się po ziemi. Dlatego sadzonka wymaga odpowiedniej ilości miejsca. Zaleca się, aby irga zimozielona była sadzona w rozstawie 120 – 150 cm, co umożliwi uzyskanie efektownych dywanów roślinnych. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o irgach.

Irga płożąca – cena za sadzonki i sposoby na rozmnażanie rośliny

Irga karłowata czy innymi słowy irga zimozielona cieszy się dość dużą popularnością. Dzięki temu nie natrafimy większych problemów z dostępnością młodych sadzonek. Co więcej, irga płożąca jest dostępna w atrakcyjnych przedziałach cenowych. Ostateczna cena zależy od wielkości sadzonki i może wahać się w przedziale 7 – 15 zł.

Krzewy liściaste bardzo dobrze się ukorzeniają i okazują się łatwe do rozmnożenia. Irga Major rozmnaża się przez wysiew nasion, sadzonki pędowe oraz pobranie odkładów pędowych. Pierwsza metoda pozwala na pozyskanie wielu sadzonek, jednak wymaga więcej czasu. Irga Dammera dobrze rozrasta się przez sadzonki pędowe, co okazuje się znacznie szybszą metodą rozmnażania rośliny. Prace najlepiej wykonać na wiosnę lub jesienią. Pobieramy zdrowe pędy i umieszczamy je w żyznym, zasobnym podłożu. Gleba powinna być stale lekko wilgotna, co umożliwi ukorzenienie się pędów.

Inną metodą jest ukorzenianie zdrewniałych pędów rośliny. Optymalnym terminem na tego typu prace jest lato. Zdrewniałe pędy pobieramy z rośliny macierzystej i ukorzeniamy w wilgotnym, zasobnym podłożu. Na uwagę zasługuje także rozmnażanie poprzez odkłady pędowe. Irga Dammera szybko płoży się po ziemi, a odkłady pędowe łatwo się ukorzeniają. Metoda pozwala na szybkie pozyskanie ukorzenionej sadzonki i wyróżnia się dużą skutecznością.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny