Peperomia rotundifolia - charakterystyka

Peperomia rotundifolia jest wieloletnią byliną zaliczającą się do rodziny pieprzowatych. Wyróżnia się ona zwisającym pokrojem, a także niezwykle dekoracyjnymi zielonymi liśćmi. Przybierają one nieco sercowaty kształt, jednocześnie mają zarysowane dość mocno unerwienie. To właśnie ze względu na liście, roślina z daleka przypomina nieco sznur koralików.

Nie będzie najmniejszego problemu z ustawieniem takiej peperomii w każdym wybranym przez nas pomieszczeniu. Chociaż oczywiście ten doniczkowy kwiat najlepiej będzie prezentował się w mieszkaniu, to nie jest jedyne miejsce, w którym możemy uprawiać peperomie. Ponieważ doskonale sprawdzi się ona również w biurach, poczekalniach, restauracjach, a nawet salonach piękności.

Odmiany peperomii

Co prawda peperomia rotundifolia nie posiada żadnych odmian, które możemy rozróżnić w sprzedaży. Jednak warto sprawdzić pozostałe popularne odmiany innych gatunków peperomii. Wszystkie z nich łączy charakterystyczny kształt liścia, a także najczęściej zwisający pokrój. Wśród najczęściej uprawianych gatunków zaliczają się takie jak: peperomia kędzierzawa, peperomia srebrzysta, peperomia gładka, peperomia tępolistna, czy też peperomia rozesłana.

Ciekawe odmiany, które doskonale sprawdzą się jako kwiat doniczkowy do mieszkania:

  • Peperomia prostrata Marmurkowa - cechą charakterystyczną tej odmiany są okrągłe liście pokryte wyjątkowo dekoracyjnym wzorem
  • Peperomia caperata Mendoza - ten kwiat doniczkowy dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są srebrzyste liście, które od spodu zabarwione są na czerwono.
  • Peperomia prostrata Peperspot - roślina wyróżniająca się okrągłe liście o intensywnie zielonym zabarwieniu. Liście od spodu są w odcieniu czerwieni, co doskonale komponuje się z pędami o tym samym kolorze.
  • Peperomia caperata Rosso - jest to odmiana peperomii kędzierzawej, która dorasta do 20 cm wysokości. Kwiat doniczkowy wyróżnia się mocno unerwionymi liśćmi o zielonym kolorze, a także czerwonych spodach.
  • Peperomia polybotrya Raindrop - nazwa tej odmiany wzięła się zapewne od niesamowitego kształtu liści, które rzeczywiście przypominają spadające krople deszczu. Roślina ta dorasta maksymalnie do 40 cm wysokości.

Peperomia rotundifolia - ceny

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do tego, iż warto zdecydować się na uprawę peperomii rotundifolia. Jest to roślina dająca naprawdę wiele satysfakcji, a przy okazji możemy cieszyć się tym, iż jej pielęgnacja nie jest aż taka czasochłonna. Warto oczywiście porównać ceny peperomii z innymi roślinami ozdobnymi.

Ceny peperomii rotundifolia, a także innych roślin ozdobnych

Nazwa rośliny

Cena

Peperomia Rotundifolia 9 cm

9,99 zł

Peperomia Santorini 18 cm

25,00 zł

Peperomia graveolens Ruby Glow 12 cm

19,99 zł

Peperomia polybotrya Raindrop 25 cm

49,90 zł

Peperomia kędzierzawa caperata Quito 10 cm

22,00 zł

Zielistka Sternberga

14,40 zł

Zielistka Sternberga Chlorophytum comosum ‘Atlantic’

12,99 zł

Zielistka Sternberga mix 20 cm

9,99 zł

Zielistka Sternberga, roślina doniczkowa P12

15,00 zł

Zielistka Sternberga, kwiat doniczkowy

27,90 zł

Peperomia kędzierzawa Mendoza 10 cm

21,00 zł

Peperomia kędzierzawa caperata Rosso 15 cm

25,99 zł

Peperomia kędzierzawa Brasilia 8 cm

14,00 zł

Peperomia kędzierzawa Lilian

24,99 zł

Peperomia kędzierzawa wisząca, 60 cm

64,87 zł

Uprawa peperomii

Uprawa peperomii zalicza się do jednych z najłatwiejszych. Oczywiście roślina posiada pewne wymagania, które powinny zostać koniecznie spełnione. Jednak nie będzie to aż takie skomplikowane. Przede wszystkim roślina powinna znajdować się w jasnym miejscu, ale nie może to być stanowisko narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Ziemia, jaką dajemy do doniczki, powinna być koniecznie żyzna. Dlatego najlepiej sprawdzi się podłoże dedykowane roślinom zielonym. Oprócz tego ziemia musi być również przepuszczalna, tak aby nie doprowadzić to tego, iż będzie w niej zatrzymywać się woda. Dlatego dobrze jest przemieszać podłoże z perlitem lub też wysypać keramzyt na dnie donicy. Peperomia najlepiej będzie czuła się we wnętrzach, w których panuje dość wysoka temperatura, a na pewno nie powinna ona spadać poniżej ok. 16 stopni Celsjusza, ponieważ wtedy rzeczywiście zauważymy, iż liście rośliny zaczynają blaknąć. Sprawdź także ten artykuł: Peperomia tępolistna - opis, uprawa, wymagania, rozmnażanie.

Peperomia rotundifolia - pielęgnacja

Pielęgnacja peperomii rotundifolia nie powinna być dla nas w żaden sposób uciążliwa. Oczywiście musimy zapewnić roślinie odpowiednie warunki, tak aby jej uprawa nie była podatna na szkodniki oraz choroby. Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest oczywiście regularne podlewanie. Podłoże jednak nie powinno być cały czas mokre, ponieważ wtedy peperomia będzie podatna na choroby grzybowe. Ziemia powinna być podlewana, gdy wcześniej jej wierzchnia warstwa wyschnie.

Peperomia również będzie również zdecydowanie lepiej się rozwijać, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie nawożenie. Najlepiej w tym celu sprawdzą się preparaty przeznaczone do roślin zielonych uprawianych w doniczkach. Zasilanie rośliny wykonujemy co ok. 2 tygodnie przez cały okre wegetacyjny. Pielęgnacja peperomii obejmuje również utrzymanie odpowiednio wysokiej wilgotności powietrza we wnętrzu, w którym się znajduje. Z jednej strony możemy znaleźć porady dotyczące zraszania rośliny. Jednak należy uważać, ponieważ w ten sposób szybciej mogą rozwinąć się patogeny grzybowe atakujące roślinę.

Jak wygląda rozmnażanie peperomii

Rozmnażanie peperomii rotundifolia nie powinno być dla nas zbyt trudne. Oczywiście, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób należy wykonać rozmnażanie krok po kroku, aby doczekać się zdrowych sadzonek. Jednym ze sposobów na pozyskanie nowych roślin, jest odcięcie pędów na długość ok. 3-4 węzłów. Koniecznie powinniśmy zadbać o to, aby przed ukorzenieniem nowej sadzonki, pozbyć się z młodego pędu dolnych liści. Możemy taką sadzonkę umieścić w naczyniu z wodą. Jeżeli chcemy przyspieszyć jej ukorzenianie, wtedy możemy koniec sadzonki zanurzyć w ukorzeniaczu. Po kilku tygodniach przygotowujemy podłoże do kwiatów, a następnie umieszczamy tam naszą nową sadzonkę peperomii.

Rozmnażanie peperomii jest również możliwe z liścia. W tym celu koniecznie powinniśmy pobrać młode liście z wierzchołkowych pędów. Potrzebna będzie również ziemia wymieszana z torfem, w której umieścimy liścia. Rozmnażanie w ten sposób wymaga więcej czasu, ponieważ liście ukorzeniają się dopiero po kilku miesiącach. Dopiero po tym czasie przesadzamy nową sadzonkę na właściwe podłoże. Jak widzimy, uprawa peperomii należy do bardzo przyjemnych czynności. Z pewnością poradzą sobie z nią nawet osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w hodowli kwiatów ozdobnych.

ikona podziel się Przekaż dalej