Blacha modułowa – rodzaje i ceny

Rodzaje blachy modułowej

Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oferują szeroką gamę modeli o różnorodnej kolorystyce. Każdy z nich proponuje własne formy blachy modułowej na dach. Klienci mają do wyboru pokrycia dachowe nowoczesne jak np. płaską blachodachówkę w modnym antracytowym kolorze czy panele wyglądająca jak dachówka. Tradycjonaliści znajdą wzory z wysokimi przetłoczeniami i pojedynczymi rowkami. Oryginalne i różnorodne pofalowania pola panelu do wyboru pozwalają na stworzenie niepowtarzalnego pokrycia dachowego, które nie obciąży nadmiernie konstrukcji dachu. 

Równie rozległa jest gama kolorystyczna. Zdaniem użytkowników wyrażanym na forum internetowym, najbardziej poszukiwany kolor na dach to obecnie antracyt o matowej powierzchni. Na klientów czekają takie kolory jak czarny, grafitowy, wiśniowy oraz różne odcienie brązu. Niektórzy producenci oferują blachodachówkę w bardziej odważnych barwach. Kolory: żółty, zielony czy niebieski nie należą do rzadkości. Aby blacha modułowa była trwała, pokrywa się ją specjalną powłoką, która zapobiega uszkodzeniom i chroni przed korozją czy promieniowaniem UV. Panele mogą być polakierowane proszkowo, pokryte ceramizowaną posypką, powłoką poliestrową czy poliuretanową. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat blachy na dach.

Farby i akcesoria dachowe - sprawdź promocje

Blachy dachówkowe modułowe – cena

Ceny balchodachówki modułowej zależą od producenta, ale także od wzoru, koloru i powłoki wykończeniowej. Najmodniejsze kolory mogą mieć wyższą cenę. Wymiary paneli wynoszą zazwyczaj od 0,4 do 1 m2. Blachy dachówkowe w arkuszach są więc znacznie tańsze. Blacha trapezowa kosztuje już od 15 zł za 1 m2. Cennik blachy modułowej jest znacznie wyższy niż blachy trapezowej w arkuszu, gdyż za 1 m2 zapłacimy około 40 zł. Jednak dachy modułowe to mniejszy wydatek niż w przypadku dachówki ceramicznej, której cennik rozpoczyna się od 3,21 zł, a dochodzi nawet do 25 zł za 1 sztukę.

Przykładowy cennik blachy

Blacha panelowa

Cena za panel

Blachodachówka modułowa - Emod - poliester - grafit

24,48 zł

Blachodachówka modułowa E-Modular – antracyt MAT

20,89 zł

Blachodachówka panelowa MODUS

30 zł

Blachodachówka panelowa antracyt PRUSZYŃSKI

36,44 zł

FINLANDIA DE LUX 330 Poliester połysk Blach -pol

32,47 zł

Blachodachówka Modułowa Czarna TEKAEM

27,05

Blachodachówka VENECJA modułowa szwedzka

37 zł

Zastosowanie blachy modułowej

Chociaż cena blachy modułowej jest wyższa niż blachy w arkuszach, to posiada ona zalety, które dają jej ogromną przewagę. Blacha trapezowa jest trudna w transporcie, wymaga cięcia i dokładnego odmierzania. Niewielkie wymiary sprawiają, że blachodachówka jest łatwa w transporcie i wciąganiu na dach. Nie ma problemów z dostosowaniem jej do powierzchni i kształtu dachu. Zwłaszcza w przypadku dachów o skomplikowanej konstrukcji odgrywa to ważną rolę. Dachy modułowe w przeciwieństwie do innych materiałów, jak dachówka czy blacha trapezowa, są wygodne w montażu. Nawet w szczególnie trudnych konstrukcjach dachu jej montaż nie sprawia problemów. Jej nieduży format, precyzyjnie wykonane krawędzie i standardowe wymiary modułów oferowanych przez każdego producenta umożliwiają szybkie wykonanie całego pokrycia.

Jest to materiał lekki, dlatego idealnie sprawdza się tam, gdzie konstrukcja dachu uniemożliwia położenie dachówki ceramicznej. Dachy modułowe są lekkie i konstrukcja nie jest przeciążona. Są dobrym rozwiązaniem dla dachów, dla których wyliczenie potrzebnej blachy jest mało precyzyjne. Pozwalają na spore oszczędności, gdyż nie ma potrzeby zakupu większej ilości materiału. Można je w każdej chwili dokupić, bez ryzyka braku danego odcienia. Blachą panelową łatwo wykonać obróbkę komina. Może ona sięgać aż po strażak na komin. Warto wtedy zadbać, by strażak na komin był w identycznym lub kontrastowym kolorze jak blachodachówka na dach.

Blacha modułowa stosowana jest nie tylko jako pokrycia dachowe. Na forum internetowym użytkownicy wyrażają pozytywne opinie i przedstawiają wiele innych jej zastosowań. Może pokrywać elewację jako ozdobny element, zabezpieczający miejsca szczególnie narażone na uszkodzenia. Blachy modułowe wykorzystywane są także do produkcji bram segmentowych. Brama segmentowa z takiej blachy jest bardziej estetyczna od wykonanej z blachy trapezowej. Najczęściej wykorzystywane są blachy płaskie. Taka brama segmentowa znajduje się w ofercie wielu firm i produkty te mają dobre opinie, jako wyróżniające się trwałością i funkcjonalnością.

Blachy dachówkowe - instrukcja montażu

  1. Blacha modułowa ma niewielkie wymiary, dzięki czemu łatwo się ją układa. Jednak wymaga zachowania odpowiedniej kolejności prac. Na początku sprawdzamy, wymiary pola dachu i jego nachylenie oraz kąty pomiędzy elementami konstrukcji. Podobnie jak nierówne położenie krawędzi krokwi. Odmierzamy przekątne pola dachu i sprawdzamy, czy są równe. Jeżeli konstrukcja dachu ma nieprawidłowości w geometrii, to musimy je zniwelować.
  2. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pasa nadrynnowego, podrynnowego oraz montaż rynien. Następnie mocujemy deskę okapową do krokwi. Do pasa nadrynnowego montujemy listwy startowe i przystępujemy do montażu łat. Instalujemy je w odległości około 35 cm od siebie. Odległość między łatami dostosowujemy do wymiarów paneli.
  3. Pokrycie dachu rozpoczynamy od obróbki pasa nadrynnowego. Zaginamy krawędzie boczne i mocujemy je do krokwi. Następnie przystępujemy do pokrycia wstępnego. Na pasie nadrynnowym zakrywamy pole dachu membraną i przyczepiamy ją zszywkami. Trwale mocujemy ją kontrłatami. Aby uniknąć zawilgocenia dachu, membranę wysuwa się poza obrys okapu. Pierwszą kontrłatę mocujemy około 27 cm od deski okapowej. Następne co 33 cm.
  4. Równolegle do okapu układamy moduły dłuższą krawędzią. Pola panelu przykręca się do łat w najniższych miejscach fali wkrętami farmerskimi. Moduły w kolumnach powinny zachodzić na siebie na grubość fali. Skręca się je do siebie na złączu zakładkowym. Układa się kolejne rzędy od okapu do kalenicy. Ostatni panel układa się na polu dachu w taki sposób, by wyrównać go ze szczytem. Na forum specjalistów można znaleźć opinie, że możliwe jest także odwrócenie kierunku prac i wykonywanie pokrycia od kalenicy do okapu.
  5. Gdy wszystkie moduły zostaną umocowane, przystępujemy do wykończenia kalenic i narożników wyprofilowanymi obróbkami blacharskimi. Pod dachowe gąsiory układa się uniwersalną uszczelkę.
  6. Na koniec wykonujemy się opierzenie komina. Sprawdzą się tu panele montowane na rąbek. Strażak na komin dopełni wykończenia.

Blacha modułowa to materiał funkcjonalny i wygodny w montażu, który może wyglądać jak dachówka ceramiczna. Chociaż jej cennik jest wyższy od blachy trapezowej w arkuszach, znacznie przewyższa ją zaletami. Świadczą o tym między innymi opinie na forach internetowych. Nie wolno jednak zapominać, że bez względu na to, czy wykonywana z niej będzie brama segmentowa, czy pokrycia dachowe, cięcie zawsze należy wykonywać na zimno. W przeciwnym razie powłoka modułu zostanie uszkodzona.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny