Ocieplenie domu wełną mineralną – przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem, który musimy wykonać, jest demontaż rur spustowych i rynien. Następnie należy dokonać pomiarów elewacji i sprawdzić podłoże. Istotne jest, aby usunąć wszelkie farby i tynk, który pokrywa warstwę zewnętrzną. Podłoże silnie chłonące powinniśmy zagruntować za pomocą specjalnego preparatu, który przyczyni się do zmniejszenia jego chłonności. Ocieplenie budynku wełną mineralną uwzględnia również przygotowanie wymiarowych parapetów, rur, haków rynien i obróbek blacharskich. Jeśli interesuje cię także ocieplenie styropianem i inne, sprawdź także cennik elewacji i prac elewacyjnych.

Przeklejenie ocieplenia budynku

Ocieplenie domu wełną mineralną możemy rozpocząć po montażu zarówno listwy cokołowej, jak i listew przyokiennych. Bardzo ważne jest, aby przed przyklejeniem ocieplenia oczyścić płyty ze znajdującego się na nich pyłu i cząstek. Następnie szpachlujemy je za pomocą zaprawy klejącej. Warto pamiętać, aby nakładana warstwa gładzi miała cienką warstwę. W celu zapewnienia większej przyczepności płyty należy ją kleić w dwóch fazach na całej powierzchni. Tak zwana metoda grzebieniowa polega na:

  • aplikacji zaprawy klejącej na płyty i szpachlowaniu,
  • naniesieniu drugiej warstwy zaprawy klejącej i rozprowadzeniu jej za pomocą pacy zębatej na powierzchni płyty. Zaprawa klejąca musi być nanoszona równomiernie na płytę w celu otrzymania odpowiedniej przyczepności na powierzchni płyty.

Płyty przykładamy do ściany po aplikacji zaprawy klejącej, zachowując odstępy 2 cm. Zbyt dużą ilość kleju, który wychodzi z boku płyty, należy usunąć. Przyklejając wełnę mineralną, powinniśmy pamiętać o gzymsach, narożach i wykończeniach ościeży.

Ocieplenie domu wełną mineralną – zbrojenie

Wełna mineralna - sprawdź promocje

Wyrównaną fasadę oczyszczamy za pomocą szczotki. Następnie wzmacniamy elementy podatne na uszkodzenia (np. ościeże i narożniki), aplikując zaprawę zbrojącą o cienkiej warstwie i zatapiając w niej listwy narożnikowe. Kolejnym krokiem jest nałożenie warstwy zaprawy zbrojącej na powierzchnię fasady. W przypadku ocieplenia domu wełną mineralną aplikujemy zaprawę zbrojącą, wykorzystując do tego pacę zębatą 10x10 mm.

W dalszej kolejności należy wtopić siatkę, którą musimy połączyć na zakłady min. 10 cm. W celu ukrycia siatki pod warstwą zaprawy zbrojonej trzeba silniej ściągnąć zaprawę.

Ocieplenie budynku - wykończenie

Z racji tego, że wełnę mineralną charakteryzuje wysoka paroprzepuszczalnościa (umożliwia odprowadzanie wilgoci), zakupiony tynk również powinien wyróżnić się taką właściwością. Dlatego bardzo często wykorzystuje się tynki silikonowe, silikatowe lub mineralne. Przed ułożeniem tynku na suchą warstwę zbrojoną należy nadłożyć podkład tynkarski, po wyschnięciu którego możliwe będzie rozpoczęcie umieszczenie tynku, który zawsze powinno układać się od góry budynku.

Bardzo dobrze będzie, jeśli przeznaczymy jeden dzień na pokrycie tynkiem całej ściany. Zmienne warunki wilgotności mogą odbić negatywne piętno na barwie tynku.

ikona podziel się Przekaż dalej