Jak wygląda prusak?

Prusaki chętnie zasiedlają się w kuchni i innych pomieszczeniach mieszkalnych. Są to robaki, które często myli się z karaluchami. Istnieje kilka podstawowych różnic, na podstawie których możemy rozróżnić te dwa insekty. Pierwszym i najistotniejszym jest rozmiar. Prusaki mają do 16 mm długości, podczas gdy dorosły karaluch może mierzyć aż 25 mm.

Jak wygląda prusak? Robaki posiadają brązowo rude zabarwienie, a na ich grzbiecie można zauważyć dwa ciemniejsze pasy. Co więcej, prusak domowy posiada spłaszczone ciało i trzy pary cienkich odnóży. Na głowie znajdują się długie czułki, a na zakończeniach odnóży maleńkie haczyki, dzięki którym robaki mogą bez trudu wchodzić na gładkie powierzchnie.

Żerujące w kuchni lub w innych pomieszczeniach robaki mają niewielkie skrzydła. Mimo obecności skrzydeł prusaki nie są w stanie latać. Ich obecność pomaga insektom podczas spadania z większej wysokości.

Wiesz już, jak wygląda prusak i znasz najczęstsze miejsca bytowania tych robaków. A może zainteresuje Cię również naturalny wróg pluskwy domowej?

Skąd wychodzą prusaki?

Ustaliliśmy już, jak wygląda prusak. W następnej kolejności możemy ustalić ulubione miejsca żerowania tego insekta. Prusaki często rozmnażają się w pomieszczeniach domowych. Ich naturalne preferencje siedliskowe dają odpowiedź na pytanie, skąd wychodzą i gdzie mogą bytować za dnia.

Prusaki bardzo lubią ciepłe i wilgotne pomieszczenia, dlatego tak chętnie zagnieżdżają się w pomieszczeniach domowych. Najczęściej kojarzone są z niedostateczną higieną, jednak tak naprawdę mogą pojawić się w każdym pomieszczeniu. Jest to związane z faktem, iż robaki żywią się resztkami żywności, ale i mydłem lub papierem (stanowiąc zagrożenie dla książek).

Warto wiedzieć, że prusaki nie lubią zimna ani światła słonecznego. Na ogół nie znajdziemy ich w zimnych garażach, ani nieogrzewanych piwnicach. Znacznie bardziej odpowiadają im przestrzenie w kuchni, łazience lub salonie. Robaki prowadzą nocny tryb życia, w porze dziennej chowają się w swoich kryjówkach. W tym miejscu pojawia się kluczowe pytanie, skąd wychodzą prusaki?

Prusaki wychodzą ze szczelin, które znajdują się w pomieszczeniach. Mogą to być szczeliny w starych podłogach, szafkach, niewielkie szczeliny pod meblami lub instalacjami. Robaki mogą także gromadzić się w wilgotnych szczelinach łazienki. W nocy wychodzą spod mebli, pralki, zakamarków pod wanną lub innych elementów wyposażenia pomieszczenia. Pamiętajmy, iż tego typu robaki najchętniej gnieżdżą się tam, gdzie mają dobry dostęp do żywności.

W jaki sposób można pozbyć się prusaków, które zasiedliły się w domu?

Prusaki, które zagnieździły się w domu mogą stanowić nie lada problem. Główną trudnością jest fakt, że robaki bardzo szybko się rozmnażają. Dlatego jeśli tylko zauważymy ich obecność w kuchni lub innych domowych pomieszczeniach, powinniśmy natychmiastowo zacząć działać. Na początek można wykorzystać metody domowe.

Pierwszy sposób polega na wymieszaniu niewielkiej ilości kwasu borowego z cukrem i umieszczeniu go w miejscu bytowania insektów. Borasol, czyli kwas borowy jest dla robaków trujący, dlatego może pomóc w wyeliminowaniu problemu. Sposób z użyciem kwasu borowego wymaga szczególnej ostrożności. Specyfik jest także trujący dla ludzi i zwierząt domowych. Kolejny pomysł to sposób z wykorzystaniem cukru i proszku do pieczenia. Mieszaninę należy rozłożyć w miejscach bytowania insektów. Spożyty przez prusaki proszek do pieczenia będzie dla nich trujący. Sprawdź także ten artykuł: Jak pozbyć się pluskwy z domu i mieszkania? Praktyczny poradnik.

W kuchni lub łazience możemy także zastosować sposób z piwem. Metoda jest bardzo prosta. Wystarczy umieścić ściereczki nasączone piwem w kilku zakamarkach pomieszczenia. W piwie znajduje się alkohol, który doprowadzi do ogłuszenia insektów. Wystarczy je zebrać i zutylizować, a następnej nocy powtórzyć całą procedurę.

Warto zauważyć, że nawet najbardziej niebanalny, domowy sposób na zwalczanie robaków może okazać się nieskuteczny. Prusaki, które już zagnieździły się w domu namnażają się w bardzo szybkim tempie, dlatego w wielu przypadkach najlepszym pomysłem staje się skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy dezynsekcyjnej. Insekty neutralizuje się specjalnymi preparatami chemicznymi. Czasem jest to jedyny skuteczny sposób na wyeliminowanie większej ilości robaków. Problem jest szczególnie złożony w mieszkaniach, bowiem insekty mogą przemieszczać się pomiędzy pomieszczeniami. W tym przypadku zaleca się skoordynowanie działań we wszystkich dotkniętych inwazją insektów mieszkaniach.

ikona podziel się Przekaż dalej