Brama wjazdowa jako wizytówka każdej posesji

Decyzja o wyborze odpowiedniej bramy wjazdowej powinna być podyktowana kwestią funkcjonalności. Zarówno brama jak i furtka będą intensywnie eksploatowane i warto dołożyć wszelkich starań, by korzystanie z nich było proste oraz przyjemne. Nie oznacza to jednak, że funkcjonalne bramy wjazdowe muszą być mało eleganckie. W ofertach handlowych znajdziemy wiele wygodnych konstrukcji, które efektownie ozdobią naszą posesje. Do zadecydowania mamy między innymi, czy wybrać wjazdowe bramy automatyczne - czy ręczne, bramy kute, czy raczej prefabrykowane i wiele innych elementów. Oto nasz skrócony poradnik.

Jeżeli chcesz sprawdzić ceny bram wjazdowych i koszty ich montażu, kliknij w ten link.

Rodzaje bram wjazdowych

Wybór odpowiedniego rodzaju bramy wjazdowej zależy od naszego upodobania oraz od specyfiki posesji. W ofertach handlowych znajdziemy dwa typy, które dobrze sprawdzają się w nieco innych przestrzeniach.

Brama rozwieralna – to konstrukcja o tradycyjnym kształcie, którą otwiera się na boki. Może posiadać jedno lub dwa skrzydła. Rozwieralna brama jednoskrzydłowa dobrze sprawdza się w przypadku niewielkich posesji. Pojedyncze skrzydło otwiera się w kierunku ogrodzenia, a dzięki temu nie utrudnia możliwości swobodnego przemieszczania się. Warto jednak pamiętać, iż pojedyncze skrzydło może być dość ciężkie. Większy ciężar może stanowić duże utrudnienie podczas częstego otwierania. Tego typu konstrukcje są też narażone na szybkie uszkodzenie, przez co nie zyskały zbyt dużej popularności.

Wśród bram rozwieralnych najczęściej stosuje się konstrukcje dwuskrzydłowe. Dwa odrębne skrzydła są znacznie wygodniejsze i żywotniejsze. Przeważnie otwierają się w głąb posesji. Tego typu konstrukcje mogą zajmować dość dużo miejsca na podjeździe. Dwuskrzydłowa brama rozwieralna będzie dobrym rozwiązaniem na wąskich, ale głębokich posesjach.

Brama przesuwna – to bardziej nowoczesna konstrukcja o jednym skrzydle. Taka brama otwiera się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Nie zajmuje przestrzeni parkingowej ani podjazdu, dzięki czemu świetnie sprawdza się na małych aranżacjach.  Konstrukcja bramy przesuwnej jest dość szeroka, dlatego nie zamontujemy jej na wąskich posesjach. Musimy też pamiętać, że na odcinku po którym porusza się brama nie mogą znajdować się żadne przeszkody.

W przypadku masywnych ogrodzeń zaleca się dobranie bramy osadzonej na specjalnych szynach. Owe szyny zapewniają płynną pracę mechanizmów, a jednocześnie ją podtrzymują. Ich obecność może być jednak dość problematyczna. Na szynach często gromadzą się drobne zabrudzenia, które będziemy musieli regularnie usuwać. Jeśli nie mamy na to zbyt dużo czasu, wówczas lepiej będzie wybrać lżejsze konstrukcje samonośne. Samonośne bramy przesuwne przytwierdza się do stabilnego słupka. Konstrukcja porusza się ponad ziemią i jest znacznie wygodniejsza w codziennym użytkowaniu. Na końcu każdej bramy samonośnej znajduje się tzw. przeciwwaga. Warto zarezerwować dla niej więcej miejsca i upewnić się, że cała konstrukcja zmieści się wzdłuż naszego ogrodzenia.

Brama ręczna czy automatyczna?

Większość bram rozwieranych otwiera się ręcznie. Nie są to zbyt ciężkie konstrukcje, dlatego ich ręczne użytkowanie nie powinno nam sprawić większych trudności. Pamiętajmy jednak, że konstrukcje przesuwne mogą być już znacznie cięższe. Średni ciężar tego typu produktów to od 100 do 110 kg. Ich ręczne otwieranie i zamykanie może przysporzyć dość dużych problemów. W ofertach handlowych znajdziemy wiele eleganckich konstrukcji automatycznych, które możemy nabyć za rozsądną cenę. Brama automatyczna otwiera się za pomocą pilota. Dzięki temu nie musimy wychodzić z samochodu lub nawet z domu. Z pewnością jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku intensywnie użytkowanych przestrzeni mieszkalnych.

Rozmiary bram wjazdowych

Według aktualnych zapisów prawa minimalna szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić 2,4 metra. Jest to bardzo mała szerokość, która może utrudniać możliwość swobodnego wjeżdżania na posesję. W praktyce najczęściej montuje się bramy o szerokości od 3 do 4 metrów. Szeroka brama ułatwi nam wjeżdżanie oraz wyjeżdżanie z posesji. Będzie to szczególnie odczuwalne w przypadku samochodów o większych rozmiarach.

Kolejnym ważnym parametrem bram wjazdowych jest ich wysokość. Warto zamontować konstrukcję o minimalnej wysokości 1,3 metra. W praktyce przeważnie montuje się bramy o wysokości 1,50 do 1,75 metra. Wyższa brama zapewni większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Pamiętajmy jednak, że wysokie bramy są już dość ciężkie. Duża masa skrzydeł będzie wymagała większej siły podczas ręcznego otwierania. W przypadku konstrukcji automatycznych trzeba będzie zainstalować system napędowy o większej mocy.

Jakość bramy wjazdowej

Większość bram wjazdowych tworzy się z metalu oraz elementów drewnianych. Zwróćmy szczególną uwagę na ich jakość. Pamiętajmy, że brama będzie narażona na intensywną eksploatację oraz na zmienne warunki pogodowe. Konstrukcje z metalu powinny być pokryte cienką powłoką cynku. Ocynkowane bramy będą w pełni uodpornione na działanie korozji, a ich żywotność będzie bardzo wysoka. Bramy z nieocynkowanego metalu mogą być nieco tańsze, jednak wymagają regularnej konserwacji. Niekonserwowany metal po kilku latach może zostać zaatakowany przez rdzawy nalot.

W przypadku elementów drewnianych warto upewnić się, czy są one zaimpregnowane. Najlepszą metodą zabezpieczania drewna jest głęboka impregnacja ciśnieniowa. Preparat ochronny wnika w głąb struktury drewna i chroni je przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest też gatunek drewna. Wybierajmy konstrukcje z dębu lub trwałego drewna egzotycznego (teaku, bangkirai). Pamiętajmy, że tylko najtrwalsze drewno może pozostawać na wolnym powietrzu przez okrągły rok. Zatem warto dołożyć nieco więcej pieniędzy i kupić bramę wjazdową, która będzie trwałym oraz efektownym rozwiązaniem przez długie lata.

Przed zakupem bramy wjazdowej zwróćmy też uwagę na jakość poszczególnych mocowań i mechanizmów. Najlepiej będzie wybrać model zaopatrzony w długi okres gwarancyjny.

Ile kosztują bramy wjazdowe?

Ogrodzenie kute - source: Morguefile by kevinrosseelNajmniejszym wydatkiem będzie zakup bramy otwieranej ręczne. Konstrukcje rozwieralne o standardowej wielkości (4m x 1,50m) będą wydatkiem rzędu 1.500 – 2.000zł. Cena dotyczy ocynkowanych konstrukcji metalowych. Ręczne bramy przesuwne można nabyć za 2.000-3.000zł. Co prawda w ofertach handlowych można spotkać także tańsze produkty, jednak z reguły nie są one zbyt żywotne.

Ceny automatycznych bram wjazdowych rozpoczynają się od 3.000zł. Ostateczna cena zależy od rodzaju napędu oraz od formy wypełnienia. Dobre jakościowo, ocynkowane konstrukcje samonośne kupimy od ok. 5.000zł. W tej cenie dostaniemy już dobrą jakościowo, elegancką bramę otwieraną za pomocą pilota. Bramy z dodatkowymi wzmocnieniami i mocniejszymi mechanizmami będą odpowiednio droższe.

Wybór dopasowany do potrzeb

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie która brama jest najlepsza. Wszystko zależy od naszych potrzeb, charakterystyki otoczenia oraz rozmiarów posesji. Jeśli nie posiadamy samochodu lub otwieramy bramę sporadycznie, wówczas zakup bramy automatycznej jest bezzasadny. Podobna sytuacja dotyczy montażu bramy przy starym i zniszczonym ogrodzeniu. Stare ogrodzenia za kilka lat będą wymagały generalnego remontu. Zatem możemy w nich umieścić tanią, ręczną bramę dwuskrzydłową. W przyszłości, wraz z remontem ogrodzenia będzie można pomyśleć o zakupie konstrukcji automatycznych.

Zakup droższych bram automatycznych z pewnością opłaca się osobom, które często wjeżdżają i wyjeżdżają na posesję. Takie rozwiązanie bez wątpienia będzie znacznie wygodniejsze. Przesuwne bramy automatyczne świetnie sprawdzą się na szerokich, płytkich posesjach. Nie ograniczą wolnej powierzchni użytkowej i nie zablokują podjazdu. Bramy automatyczne nie są już tak drogie jak kilka lat temu. Możemy je nabyć za bardzo rozsądne pieniądze. Jest to dobre rozwiązanie dla osób wymagających, które szukają rozwiązań na długie lata. Musimy jednak pamiętać, że sam zakup bramy automatycznej nie jest jeszcze końcem wydatków. Tego typu konstrukcje są zasilane energią elektryczną, a ponadto wymagają regularnej konserwacji. Tańsze systemy napędowe ulegają też dość szybkiemu wyeksploatowaniu. Zatem brama automatyczna nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują ekonomicznych rozwiązań.

Bramy wjazdowe - ceny, polecani producenci i inne cenne informacje

widocznym elementem aranżacji, który musimy pokonać przed wjazdem na posesję. Dlatego tego rodzaju elementy ogrodzenia powinny być dobrane w sposób szczególnie staranny. Bramy wjazdowe różnią się między sobą rodzajami, możliwościami wykorzystania, a także walorami dekoracyjnymi. Oferta wykonawców jest tak bogata, że bez większego wysiłku można dobrać bramy wjazdowe, pasujące do charakteru aranżacji.

Dużą popularnością nadal cieszą się bramy skrzydłowe. Są to elementy ogrodzenia, które zazwyczaj należy otwierać ręcznie. Skrzydła bramy otwierają się ku posesji, bądź na zewnątrz. Przestrzeń potrzebna do ich otwarcia nie może być zagospodarowana. Dlatego skrzydłowe bramy wjazdowe można montować jedynie w miejscach, w których znajduje się dostatecznie dużo niezagospodarowanej powierzchni.

Innym interesującym rozwiązaniem jest brama przesuwna. Tego rodzaju elementy ogrodzenia posiadają już automatykę, która zwiększa możliwości użytkowe. Brama przesuwna może otwierać się automatycznie na pilota, czytnik linii papilarnych bądź poprzez specjalne systemy zabezpieczające. Dzięki temu ogrodzenia stają się trudniejsze do sforsowania. Brama przesuwna nie ogranicza wolnej przestrzeni na podjeździe. Dlatego może być zamontowana na posesjach o niewielkich rozmiarach. Jedynym istotnym ograniczeniem jest szerokość ogrodzenia. Brama przesuwna otwiera się w prawą lub lewą stronę. Zatem nie sprawdzi się w przypadku, gdy wjazd został wykonany na granicy działki.

Osoby, które wybrały już elementy ogrodzenia powinny zwrócić szczególną uwagę na ich design. Bramy wjazdowe powinny komponować się ze stylistyką posesji. W ofertach sprzedaży spotkamy ogrodzenia o tradycyjnym lub nowoczesnym charakterze. Klasyczne bramy wjazdowe to głównie bogato zdobione produkty kute. Ogrodzenia oraz bramy nowoczesne mają bardziej minimalistyczny charakter i nie posiadają zdobionych ornamentów.

Jeśli interesują Cię bramy wjazdowe, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jaka brama przesuwna sprawdzi się na posesji, wskażemy jak dobrać odpowiednią automatykę, a także jak kształtują się ceny zakupu. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.