Co wpływa na koszt fundamentów?

Jakość materiałów na fundamenty

Koszt budowy fundamentów okazuje się niemałym wydatkiem. Na ostateczną cenę tego etapu inwestycji z pewnością wpłynie jakość zastosowanych materiałów. Musimy jednak pamiętać, że zarówno sama ława, jak i izolacja fundamentów powinny być wykonane z dobrej jakości produktów.

Koszt wylania fundamentów nie powinien stanowić pierwszoplanowego znaczenia. O wiele ważniejsze będzie użycie materiałów zapewniających odpowiednie parametry technologiczne. Pamiętajmy, że wszelkie nieprawidłowości wykonane na tym etapie prac będą bardzo trudne, a czasem nawet niemożliwe do naprawienia. Dlatego obliczając, ile kosztują fundamenty, bierzemy pod uwagę jedynie dobrej jakości materiały budowlane.

Zakup najtańszych materiałów budowlanych często stanowi jedynie pozorną oszczędność. Z pewnością nie jest to rozwiązanie polecane w trakcie budowy stanu zerowego. Sprawdź także porady w tym artykule na temat fundamentów dla domu.

Rodzaj fundamentów

Cena fundamentów jest bardzo zróżnicowana. Na ostateczne wydatki z pewnością wpłynie sam rodzaj fundamentów. W naszym kraju największą popularnością cieszy się ława fundamentowa, a w nowoczesnym budownictwie płyta fundamentowa. Są to dwa uniwersalne rozwiązania, które możemy dopasować do wielu warunków gruntowych.

Ostateczny koszt budowy fundamentów z ławy lub płyty nie jest szczególnie wysoki. Cena fundamentów z pewnością podniesie się w przypadku trudnych warunków terenowych. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie fundamentu na palach bądź na studniach.

Fundament na studniach bądź na palach sprawdzi się w szczególnie trudnych warunkach terenowych. Niestety jest to przedsięwzięcie generujące bardzo wysokie koszty. Cena fundamentów może być tu kilku, a nawet kilkunastokrotnie wyższa w porównaniu ze stawką za ławę lub płytę fundamentową. Wysoki koszt budowy fundamentów na studniach czy palach sprawia, iż jest to bardzo rzadko stosowane rozwiązanie. A może zainteresują cię także porady na temat zbrojenia fundamentów zebrane w tym artykule.

Obecność lub brak piwnicy

Na koszt fundamentów z pewnością wpłynie obecność lub brak piwnicy. Warto zwrócić na to uwagę przeglądając projekty domów.

Najmniejszym wydatkiem okazuje się budowa ław fundamentowych pod niepodpiwniczoną nieruchomość. Brak piwnicy będzie też korzystny w przypadku wylewania płyty fundamentowej na gruncie. Przeglądając wstępny kosztorys dołączony do projektów budowlanych z łatwością zauważymy duże różnice cenowe i podliczymy wstępny koszt budowy fundamentów.

Przyjmuje się, że koszt wylania fundamentów pod dom podpiwniczony może być nawet o 30 procent wyższy w porównaniu do cen fundamentów pod dom bez piwnicy. Jest to oczywisty atut, który skłania inwestorów do rezygnacji z piwnicy i budowy zwykłych ław fundamentowych. Jeśli próbujesz oszacować budżet na fundamenty, skorzystaj z tego kalkulatora kosztów budowy domu.

Ile kosztują fundamenty? Obliczamy krok po kroku

Koszt fundamentów - wstępne założenia

Obliczając koszt budowy fundamentów bierzemy pod uwagę zwykły budynek jednorodzinny. Poniższa cena fundamentów uwzględni koszty budowy ław fundamentowych, które cieszą się największym zaufaniem inwestorów.

Sprawdzona firma do fundamentów

Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy do wykonania fundamentów, wypełnij ten formularz. Na jego podstawie otrzymasz niezobowiązujące oferty od sprawdzonych firm. Usługa jest bezpłatna.

Sprawdź!

Obliczając koszt fundamentów bierzemy pod uwagę jedynie dobrej jakości materiały budowlane. W wyliczeniach zakładamy także, że budynek zostanie posadowiony na stabilnym podłożu o niskim poziomie wód gruntowych.

Odpowiadając na pytanie, ile kosztują fundamenty, weźmiemy także pod uwagę ich izolację i ściany fundamentowe.

Usunięcie humusu wraz z wytyczeniem fundamentów

Przygotowanie podłoża pod fundamenty jest pierwszym działaniem praktycznym. Prace z łatwością przeprowadzimy samodzielnie, co pozwoli nam wygenerować dodatkowe oszczędności. Na tym etapie prac usuwamy jedynie około 30 centymetrową, wierzchnią warstwę podłoża, czyli tak zwany humus.

Po usunięciu humusu przychodzi czas na wytyczenie fundamentów. Ten etap prac musi zostać wykonany przez geodetę. Cena wytyczenia fundamentów wyniesie około 500 – 600 zł.

Wyznaczenie ścian narożnikowych i wytyczenie punktów w wykopie

Na koszt wylania fundamentów złożą się też prace przygotowawcze. Pierwszą z owych robót będzie umieszczenie palików w odległości około 50 cm od wykopów. Pomiędzy palikami umieszczamy drut wiązałkowy, który stworzy tak zwane ławy drutowe. Cena zakupu materiałów nie będzie dużym obciążeniem. Za drut o długości 60 metrów zapłacimy około 40 zł.

W następnym kroku wytyczamy punkty w wykopie. Stosujemy się tutaj do przygotowanych uprzednio ław drutowych. Ten etap prac nie powinien wygenerować dodatkowych kosztów. A może zainteresuje cię także artykuł o izolacji fundamentów?

Polecamy do fundamentów - atrakcyjne ceny!

Koszt budowy fundamentów - wykopy

Na koszt wylania fundamentów z pewnością wpłynie wykonanie wykopów. W przypadku domów na gruncie wystarczy wykonanie wykopów na około metr głębokości. Tego rodzaju prace możemy wykonać w dwojaki sposób.

Dobrym pomysłem okazuje się wynajęcie koparki wraz z operatorem. Cena wykopów pod budowę ław fundamentowych będzie tu ustalana w przeliczeniu na roboczogodzinę. Średnia stawka wynajęcia koparki wraz z operatorem wynosi 90 zł/godz.

Wynajęcie koparki przyspieszy prace, jednak ostateczne wykończenie wykopu należy wykonać ręcznie.

Inwestorzy, którzy nie chcą samodzielnie tworzyć wykopów, mogą też skorzystać z pomocy pracowników fizycznych. Orientacyjna stawka za ręczne wykonanie wykopów do głębokości 1 metra wyniesie około 45 zł/m2.

Podkład z chudego betonu

Obliczając koszt fundamentów bierzemy pod uwagę wylewkę chudego betonu. Jest to istotna warstwa podkładowa, która zmniejsza ryzyko przerdzewienia zbrojenia. Podkład będzie szczególnie przydatny podczas budowy ław fundamentowym na terenie podmokłym.

W przypadku budowy na suchym, stabilnym gruncie możemy zrezygnować z tego etapu prac budowlanych, co sprawi, że ostateczna cena fundamentów będzie nieco niższa.

Średnia stawka za wylanie chudego betonu na gruncie wynosi około 300 zł/m3. Mowa tu o betonie klasy B10, wylewanym z gruszki.

Zbrojenie i deskowanie pod fundamenty

Na koszt fundamentów z pewnością wpłynie także wykonanie zbrojenia i deskowania. Jest to bardzo ważny etap prac, który warto uwzględnić tworząc kosztorys inwestycyjny.

Zbrojenie ław fundamentowych wykonujemy z prętów żeberkowych, stanowiących zbrojenie wzdłużne. Minimalna średnica drutu wynosi 12 mm. Za produkt o długości 12 m zapłacimy około 45 – 65 zł/szt. Każda ściana zbrojenia składa się z prętów żeberkowych, łączonych za pomocą drutu o średnicy 6 mm. Za drut o średnicy 6 mm zapłacimy około 10 zł/6 mb.

W kolejnym kroku wykonujemy deskowanie. Możemy tutaj wykorzystać zwykłe deski o grubości 3 cm, kantówki bądź sklejki. Przygotowane deskowanie obsypujemy ziemią w celu jego ustabilizowania.

Koszt wylania fundamentów

Obliczając koszt budowy fundamentów musimy wziąć pod uwagę cenę betonowej wylewki. Do wykonania ław fundamentowych wykorzystujemy beton C 20 lub C 25.

Do wylania ław fundamentowych najlepiej będzie wynająć gruszkę. Jest to związane z faktem, że wylewka powinna być tworzona bez żadnej przerwy technologicznej. W ten sposób wylewka stworzy jedną, spójną całość, która byłaby trudna w samodzielnym wykonaniu. Za wylanie betonu zapłacimy około 300 zł/m3.

Ściany fundamentowe i izolacja fundamentów

Ważnym etapem prac będzie również budowa ścian fundamentowych i izolacja fundamentów. Przyjmujemy, że ściany fundamentowe zostają wykonane z bloczka betonowego na zaprawie cementowo wapiennej.

Niezbędna okazuje się również izolacja fundamentów. Dobrej jakości styropian na fundamenty będzie wydatkiem rzędu 140 zł za opakowanie. Przyjmujemy tu styropian na fundamenty EPS 35 o grubości 6 cm.

Przeglądając projekty domów zauważymy też, że fundamenty oraz ściany fundamentowe wymagają izolacji przeciwwilgociowej. Ostateczna cena będzie tutaj uzależniona od lokalnych warunków gruntowych. W większości przypadków w zupełności wystarczy izolacja folią, za której wykonanie zapłacimy około 7 – 8 zł/m2. Nieco droższa okaże się izolacja fundamentów i ścian fundamentowych, wykonana z dwóch warstw papy na lepiku. Średnia cena wykonania wynosi około 10 – 12 zł/m2.

Jaki jest łączny koszt budowy fundamentów?

Przyjmujemy, że łączna cena fundamentów wynosi około 260 – 330 zł/m2. Mowa tutaj o budowie fundamentów pod budynek niepodpiwniczony. Dla przykładu, średnia cena fundamentów pod dom o powierzchni dolnej kondygnacji 120 m2 wyniesie tutaj od 31000 do 40000 zł.

Koszt fundamentów wzrośnie w przypadku budynków podpiwniczonych. Uśredniona stawka wynosi około 415 zł/m2. Jeśli zastosujemy materiały z górnej półki cenowej, koszt fundamentów wzrośnie do około 590 zł/m2. Oznacza to, że uśredniona stawka za wykonanie fundamentów pod budynek o powierzchni dolnej kondygnacji 120 m2 będzie wydatkiem rzędu 50000 – 71000 zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny