Uniwersalna paleta zieloności

Łazienka z zieloną glazurą, zielona podłoga i zielone ściany - freedigitalphotos.net.jpgZieleń jest kolorem, który ma w swojej palecie szeroką gamę interesujących odcieni. Jak powszechnie wiadomo, jest ona połączeniem dwóch kolorów podstawowych: niebieskiego i żółtego. Wiele zieleni zbliża się więc kolorytem do ciepłych tonów żółci, inne z kolei mają w sobie więcej składowej niebieskiego. To m.in. zieleń turkusowa czy zieleń szmaragdowa, które możemy wykorzystać we wnętrzach marynistycznych. Jeszcze inne odcienie zieleni podchodzą pod odcienie szarego, np. zieleń oliwkowa czy zieleń khaki.

W naszych mieszkaniach najchętniej stosujemy jasne tony koloru zielonego w odcieniach seledynowych czy groszkowych. Takie kolory świetnie wyglądają nawet w bardzo małych pomieszczeniach, np. łazienkach czy kuchniach. Optycznie je powiększają i wnoszą do nich świeżość. Ciemniejsza zieleń, takie jak zieleń malachitowa, szmaragdowa czy leśna sprawdzą się natomiast lepiej na małych powierzchniach lub dodatkach w postaci mebli, zasłon czy dywanów.

Modne kolory farb - atrakcyjne ceny!

Przedpokój ze ścianami pomalowanymi na zielono, drewniana, lakierowana podłoga, ciemne, dwuskrzydłowe drzwi i kinkiety - freedigitalphotos.net By gubgibZ zielenią w roli głównej

Różne odcienie zieleni można ze sobą umiejętnie łączyć, tworząc ciekawe, barwne aranżacje wyglądające jak wyjęte rodem z lasu lub irlandzkiego pubu. Zieleń w nadmiarze może być jednak na dłuższą metę w pomieszczeniach męcząca i przytłaczająca. Pamiętajmy ponadto, że jest to kolor, który nadmiernie rozluźnia i rozpręża, co nie jest dobre dla osób z obniżonym poziomem energii. Odprężające działanie zieleni dobrze jest więc zrównoważyć we wnętrzu bardziej energetycznymi barwami, na przykład mocnym żółtym lub pomarańczowym. To wprowadzi harmonię i będzie zgodne z zasadami feng-shui.

Blisko natury

Zieleń to także jeden z kolorów ziemi i kolor najbardziej bliski człowiekowi w naturze. Doskonale będzie się więc prezentować w otoczeniu wszelkich brązów, beży czy szarości. Takie aranżacje nawiązują kolorystyką do najczęściej spotykanych pejzaży w przyrodzie, są zatem uspokajające, odprężające i stanowią koncepcje aranżacyjne inspirowane życiem. Wykorzystując zieleń do tego typu projektów designerskich, wniesiemy do naszych wnętrz naturalizm i organiczny klimat, a pod względem kolorystycznym będą przypominać górskie lub leśne krajobrazy.

Pomieszczenie podświetlone na zielono, lampy LED w połączeniu z zielonymi ścianami dają niesamowity, ale jednostajny efekt zieleni, do tego interesujące drewniane schody - freedigitalphotos.netZieleń będzie, jako kolor charakterny i zdecydowany, wspaniale wyglądać także w kontrastowych zestawieniach barwnych oraz jedynie jako dodatek do innych barw dominujących we wnętrzu. Nie bójmy się więc jej zestawiać z bielą i czernią, a także mocnym żółtym czy ognistą czerwienią. Wystarczy też, jeśli postawimy jedynie na jej niewielkie akcenty kolorystyczne we wnętrzu, np. zielone meble, groszkowe zasłony w oknach, turkusowe dywany, oliwkowe narzuty na sofach, szmaragdowe szafki powieszone w kuchni czy zielone akcesoria kuchenne. Dzięki tym akcentom do każdego wnętrza wniesiemy powiew świeżości oraz nadamy mu energetycznego „kopniaka”.

Dzięki zieleni możemy nasze wnętrze ożywić i sprawić, że nie będzie nudne. Stosujmy ją zatem i nie rezygnujmy z zielonego wariactwa!

Sypialnia urządzona na zielono, ściany z interesującymi wzorami, delikatnie zielona narzuta , na podłodze panale i dywan -  freedigitalphotos.net By Phiseksit Przykład sypialni w innym odcieniu koloru zilonego, kolor na ścianach uzupełniony progiem i firankami, narzuta na łóżku wyróżnia się dzięki czerwonej barwie - freedigitalphotos.net

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny