Czym jest i jak działa wkładka antykoncepcyjna? Wkładka domiciczna - informacje

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka jest cena spirali domacicznej, powinniśmy najpierw omówić jej specyfikacje i metodę działania. Wkładka hormonalna niegdyś miała kształt spirali, stąd właśnie wzięła się zamienna nazwa spirali domacicznej. Obecne wkładki przybierają kształt litery T. Zadaniem wkładki jest uniemożliwienie połączenia się plemnika z komórką jajową. Warto także dodać, że wkładka ginekologiczna wykazuje się wysoką skutecznością i działa przez około 5 lat.

Wkładki domaciczne stanowią alternatywę dla antykoncepcji hormonalnej. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania należy brak konieczności regularnego przyjmowania tabletek czy stosowania innych środków zabezpieczeń. Wkładka antykoncepcyjna ma działanie odwracalne, a po jej usunięciu kobieta może ponownie zajść w ciążę. Cena założenia może wydawać się dość wysoka, jednak po podsumowaniu czasu działania (5 lat) okazuje się, że metoda nie jest znacznie droższa od alternatywnych środków antykoncepcyjnych.

Wkładka wewnątrzmaciczna może być założona i zdjęta jedynie przez doświadczonego lekarza. W klinikach stosuje się trzy rodzaje wkładek domacicznych. Jest to wkładka miedziana, obojętna i wkładka hormonalna.

  • Miedziana wkładka antykoncepcyjna – to produkty, które stopniowo uwalniają miedź. Takie działanie powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, co dodatkowo utrudnia poruszanie się plemników. Co istotne, miedź ma również działanie plemnikobójcze.
  • Obojętna wkładka domaciczna – obecnie coraz rzadziej stosowane rozwiązanie. Tego typu wkładka może nasilić bolesność podczas krwawienia menstruacyjnego, dlatego nie cieszy się już popularnością.
  • Wkładka hormonalna – obecnie jest najczęściej wybierana przez pacjentki. Wkładka hormonalna stopniowo uwalnia niewielką ilość lewonorgetrelu (hormonu stosowanego także w tabletkach antykoncepcyjnych) do macicy. Działanie hormonu zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą i zapobiega zapłodnieniu.

Wkładka wewnątrzmaciczna - skuteczność

Cena wkładki domacicznej może być uzależniona od wybranego rozwiązania. Na uwagę zasługuje także wysoka skuteczność spirali. Według badań najskuteczniejsza okazuje się wkładka hormonalna, a zaraz za nią wkładka miedziana.

Skuteczność działania wkładek antykoncepcyjnych ocenia się przy użyciu wskaźnika Pearla. Według oficjalnych danych wkładka hormonalna posiada skuteczność około 0,2. Jest to wskaźnik, który oznacza średnią liczbę zapłodnień na 100 badanych kobiet. Ginekologiczna wkładka miedziana posiada nieco niższą skuteczność, która według wskaźnika Pearla kształtuje się na poziomie około 0,6.

Warto także zauważyć, że wkładka hormonalna i miedziana będą skuteczne, jeśli zostaną odpowiednio ułożone w jamie macicy. Ich położenie powinno być systematycznie kontrolowane przez ginekologa. Pierwszą kontrolę położenia wkładki przeprowadza się po około miesiącu od założenia. Kolejne badania wykonuje się kontrolnie z częstotliwością około raz na pół roku. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Wkładka domaciczna w kształcie litery T, czy antykoncepcja hormonalna jest skuteczna i jakie są zalety spirali
Ile kosztuje wkładka hormonalna, jaka jest skuteczność spirali, kto może stosować wkładkę domaciczną

Cena wkładki domacicznej. Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wkładka antykoncepcyjna, nie jest jednoznaczna. Koszt założenia spirali będzie uzależniony od lokalizacji kliniki, jej indywidualnej stawki, a często także od tego, jaka wkładka wewnątrzmaciczna zostanie wykorzystana.

Na ogół najkorzystniej prezentuje się cena wkładki domacicznej miedzianej. Cena spirali domacicznej hormonalnej będzie nieco wyższa. W ofertach klinik odnajdziemy kilka popularnych rozwiązań. Cena spirali domacicznej miedzianej na ogół waha się od kwoty 400 do około 1000 zł. W tej cenie znajduje się standardowa wkładka antykoncepcyjna o pięcioletnim działaniu.

Ginekologiczna, wewnątrzmaciczna wkładka hormonalna na ogół wiąże się z większymi wydatkami. Jako przykład może posłużyć nam popularna spirala wewnątrzmaciczna Mirena. Jest to dość nowoczesna wkładka hormonalna posiadająca mały zbiorniczek, z którego stopniowo uwalniają się hormony. Wkładka Mirena zapewnia bardzo wysoką skuteczność i działa przez okres pięciu lat. Cena samej wkładki to przynajmniej 600 zł. Łączna cena wkładki i zabiegu w klinice ginekologicznej powinna zamknąć się w kwocie 800 – 1500 zł.

Innym, coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest wkładka wewnątrzmaciczna Jaydess, wyprodukowana przez niemiecki koncern farmaceutyczny Bayer. Jest to spirala ginekologiczna, która działa przez trzy lata i wykazuje bardzo dużą skuteczność. Co istotne, wkładka Jaydess jest najmniejszym produktem z grupy systemów wewnątrzmacicznych. Jej koszt nie jest nadmiernie wygórowany, a niewielki rozmiar sprawia, że wkładka antykoncepcyjna może być stosowana u kobiet, które nie rodziły dzieci. Cena spirali domacicznej Jaydess to około 600 – 800 zł. Do kosztów całkowitych zalicza się także cena założenia wkładki w gabinecie ginekologicznym. Łączna cena wkładki domacicznej wraz z założeniem przeważnie waha się w granicach 900 – 1500 zł.

Ile kosztuje wkładka wewnątrzmaciczna? Cena założenia i koszt wkładki

Średni koszt od

Średni koszt do

Wkładka miedziana plus cena założenia w gabinecie ginekologicznym

400 zł

1 000 zł

Wkładka hormonalna Mirena lub Kyleena plus cena założenia w gabinecie ginekologicznym

800 zł

1 500 zł

Wkładka hormonalna Jaydess plus cena założenia w gabinecie ginekologicznym

900 zł

1 500 zł

Źródła: https://www.kopexmed.pl/badanie/zalozenie-wkladki-wewnatrzmacicznej/, https://www.luxmed.pl/dla_pacjentow/cennik.html?cityId=13&categoryId=37&serviceId=14974&departmentId=0

Zaprezentowane powyżej ceny wkładki domacicznej oraz jej założenia w gabinecie ginekologicznym mają charakter poglądowy. Zarówno ceny samych wkładek, jak i ich założenia w klinice mogą się nieznacznie różnić. Koszty usług medycznych zostały zwolnione z podatku VAT.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny