Kwiat kalia doniczkowa - sadzenie, uprawa, pielęgnacja w domu
Cantedeskia, czyli Zantedeschia to roślina z rodziny obrazkowatych pochodząca z Afryki środkowo-południowej. Nazywana jest także kalią, kalą, kallą i kalijką. Odmiana etiopska podbiła cały świat, a do Europy dotarła około XVII wieku. Jakie wymagania ma ten egzotyczny i bardzo efektowny kwiat? Jak go pielęgnować i uprawiać?
Jeśli planujesz zlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kalia doniczkowa- charakterystyka
Kalie doniczkowe to niezwykle eleganckie rośliny z rodziny obrazkowatych. Występują w kilku odmianach, z których kilka kwitnie nawet latem. Dostępne są odmiany, o subtelnie zabarwionych kwiatach. Ich cena jest wyższa od znanej powszechnie białej kalii. Te kwiaty doniczkowe na balkon czy do hodowli w ogrodzie mają inny cykl życiowy od większości roślin ozdobnych.
W przeciwieństwie do kwiatu Sundaville, który przechodzi w okres spoczynku od października do marca, kala w tym czasie rozpoczyna okres wegetacji. Dlatego uprawa kalii doniczkowej może sprawiać trudności. Dorasta do 120 cm wysokości, tworząc kępy. Z kłączy I bulw pędowych wyrastają długoogonkowe liście właściwe. Liście są pierzaście ubarwione, ciemnozielone. Na końcach blaszek liściowych znajdują się hydatody, odpowiadające za wydzielanie kropel związków organicznych I soli mineralnych.
Białe lub przebarwione na różne kolory kwiaty kalii nie są w rzeczywistości kwiatami. Są to podsadki, czyli barwne liście otaczające kwiat właściwy. Jest on niepozorny i mały, przypominający żółtą kolbę. W kwiaciarniach kwiaty kalii dostępne są najczęściej w okresie zimy, a ich cena jest wysoka. Jest to ceniony kwiat cięty, gdyż długo zachowuje trwałość I można tworzyć z niego bukiety I kompozycje kwiatowe.
Kalia doniczkowa – sadzenie i przesadzanie
Przesadzanie kalii doniczkowej kupionej w doniczce
Naturalnym środowiskiem kalii doniczkowej są bagniste łąki. Dlatego roślinę pielęgnuje się tak, by odtworzyć jej naturalny cykl życiowy. Najczęściej kalie kupujemy posadzone w doniczce. Po przyniesieniu jej do domu konieczne jest jej przesadzenie do większej doniczki i świeżej ziemi. Roślina silnie się rozrasta, dlatego doniczka powinna być obszerna.
Kolorowy Kwiat kalia preferuje podłoże przepuszczalne i próchnicze o odczynie zbliżonym do obojętnego, czyli pH 6,0–6,5. Dlatego zalecane jest zmieszanie torfu z kompostem w proporcji 1:3. Podłoże musi być wilgotne i żyzne. Cantedeskia etiopska sadzimy w ziemi żyznej i ciężkiej o pH 6,3–7,4. Odmiany kolorowe wymagają stanowiska słonecznego, natomiast botaniczne można ustawić w miejscu lekko zacienionym.
Sadzenie kalii po przebyciu okresu spoczynku
Kalia doniczkowa, która przebyła stan spoczynku, wymaga przesadzenia. Jesienią bulwę wyjmuje się z doniczki i umieszcza się w nowej, wypełnionej świeżą ziemią, w której spędzi cały okres wegetacji. Zawsze należy przygotować świeże podłoże, tak, jak przy przesadzaniu kalii kupionej w doniczce. Do sadzenia wybieramy wyłącznie zdrowe, soczyste, jędrne bulwy.
Cantedeskia etiopska, która kwitnie w pierwszej połowie roku wymaga sadzenia w październiku. Odmiany kolorowe sadzimy do doniczek od lutego do marca. Bulwiaste kłącza zagłębiamy płytko w ziemi na głębokości od 5 do 8 cm. Kalia ogrodowa może być w tym okresie wysadzana bezpośrednio na rabaty w ogrodzie na głębokość do 10 cm. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o polecanych kwiatach ogrodowych.
Jak uprawiać i pielęgnować kalie doniczkowe?
Uprawa kalii doniczkowej
Hodowla kwiatów kalii etiopskiej w doniczce wymaga wiele troski w okresie wzrostu. Po posadzeniu jesienią kwiaty doniczkowe należy przetrzymywać w chłodnym miejscu w temperaturze około 10-12°C. Ma to na celu wzbudzenie kwitnienia. W tym czasie podlewa się ją regularnie. Gdy pojawią się nowe przyrosty, następnym krokiem jest przeniesienie jej w jasne miejsce w temperaturze do 15°C.
W styczniu ustawiamy ją w temperaturze pokojowej i zapewniamy jej intensywne podlewanie. Można ją również spryskiwać, jednak omijając kwiatostany. Raz w tygodniu przez cały okres kwitnienia kalia ogrodowa wymaga zasilania. Stosujemy do tego nawóz do roślin kwitnących. Pod koniec okresu kwitnienia dawkę nawozu stopniowo zmniejszamy.
Późną wiosną i latem ograniczamy podlewanie. Dawki wody powinny być w tym okresie oszczędne. Roślina przechodzi w stan letniego odpoczynku. Hodowla kalii doniczkowej pochodzącej z rodziny obrazkowatych, po przekwitnięciu wymaga zapewnienia jej warunków zbliżonych do naturalnych. Jak dbać tym okresie te niezwykłe rośliny doniczkowe? Optymalna temperatura w tym czasie to około 10°C. Należy także zaprzestać podlewania aż do momentu przesadzania. Można także wyjąć ją z doniczki i przechowywać bulwiaste kłącze w tym okresie w suchym i chłodnym miejscu w temperaturze do 10°C.
Jak pielęgnować kwiat kalia?
Jak dbać o kalie doniczkowe? Oprócz podlewania istotne jest usuwanie pożółkłych, schnących liści i przekwitłych kwiatów w czasie kwitnienia. Dzięki temu kalia doniczkowa nie straci sił na wytworzenie nasion. Nie ma konieczności ucinania łodyg kwiatowych, lecz zwiększa to walory estetyczne kwiatu kalii. Podsadki po uschnięciu same opadają wraz z końcem okresu wegetacji.
Kalia doniczkowa nadmiernie przelewana lub posadzona w zbyt słabo przepuszczającym podłożu może chorować na zgniliznę bulw i kłączy, korzeni oraz liści. Dlatego istotne jest właściwe przygotowanie podłoża oraz zapewnienie cyrkulacji powietrza w otoczeniu. Wystawiając rośliny doniczkowe w ogrodzie lub na balkon nie należy nadmiernie zraszać liści w okresie intensywnych upałów. Może stać się to przyczyną pojawienia się grzybiczej plamistości liści. Należy wtedy zastosować środek przeciwgrzybiczy. W przypadku zaatakowania przez przędziorki, mszyce, wełnowce, czy nicienie niezbędne będzie użycie dedykowanych im środków zwalczających.
Cantedeskia to nie tylko odmiany tradycyjne, ale także prawie 250 różnobarwnych kultywarów. Wystarczy wiedzieć jak uprawiać i jak pielęgnować te niezwykłe rośliny, by ich hodowla była satysfakcjonująca. Za niewielką cenę kalie doniczkowe będą zdobiły przez wiele lat nasze mieszkanie czy balkon.