Trzykrotka purpurowa - opis

Jak wygląda kwiat trzykrotki purpurowej?

Trzykrotka purpurowa (Tradescantia pallida) jest byliną zaliczającą się do rodziny komeliowatych. Roślina dorasta maksymalnie do 100 cm wysokości. Jej nazwa bierze się przede wszystkim od jej purpurowych liści, które również bywają ozdobione paskami w tym odcieniu. Liście porastają pędy, które początkowo są wzniesione, a następnie przybierają zwisający pokrój.

Kwitnienie trzykrotki przypada dopiero na czerwiec. Wtedy pojawiają się drobne kwiaty o różowym zabarwieniu. Jednak są one na tyle niepozorne, że nadal największą ozdobą tej rośliny są liście. Kwiat trzykrotki najlepiej uprawiać w doniczce. Sprawdzi się ona zarówno na tarasie, na balkonie, jak i również na parapetach. Ponadto możemy ją z powodzeniem sadzić w towarzystwie innych roślin balkonowych, do których zaliczają się pelargonie, czy też begonie.

Odmiany trzykrotki

Trzykrotka posiada wiele ciekawych odmian, które cieszą się popularnością w uprawie doniczkowej. Różnią się one przede wszystkim kolorem liści, a także ich kształtem. Ponadto do wyboru mamy odmiany, które dość mocno się rozstastają, jak i również takie, które osiągają dużo mniejsze wymiary. Jednak każda z tych roślin wyróżnia się tym, że jest niezwykle dekoracyjna, dlatego warto zdecydować się na poszczególne okazy.

Wśród popularnych odmian trzykrotki wymienia się takie okazy jak:

  • Trzykrotka Tricolor - roślina o zwisającym pokroju, której pędy osiągają do 100 cm długości. Cechą charakterystyczną tej odmiany są liście, które przebarwiają się na zielono, kremowo oraz różowo.
  • Trzykrotka pasiasta - określana również jako pasiatka zwisła lub trzykrotka Zebrina. Wyróżnia się tym, że posiada ona liście w bordowo-kremowe lub zielono-kremowe paski.
  • Trzykrotka Nanouk - niezbyt wysoka roślina, która dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Cechą odmiany są niezbyt duże liście, które wyróżniają się różowo-zielonymi paskami. Kwitnienie przypada od zimy, aż do wiosny. W tym czasie roślina jest obsypana drobnymi różowymi lub białymi kwiatami.
  • Trzykrotka Pink Joy - cechą odmiany są liście, które wyróżniają się srebrzysto-zielonymi pasami. Roślina dorasta maksymalnie do 60 cm wysokości.
  • Trzykrotka Purple Passion - roślina, która posiada zwisający pokrój, dlatego pędy osiągają nawet do 120 cm długości. Cechą tej odmiany są purpurowe liście, przez które przebiegają zielonkawe paski.
  • Trzykrotka Hijau Baru - jest to dość oryginalna i wyróżniająca się odmiana trzykrotki, ponieważ jej liście mają bardziej poduszkową formę. Ponadto przybierają one ciemnozieloną barwę.

Trzykrotka purpurowa - ceny

Trzykrotka jest niezwykle wdzięczną rośliną, która przez cały sezon idealnie będzie prezentować się na naszych parapetach. Z tego względu będziemy chcieli się dowiedzieć, ile kosztują poszczególne odmiany. W ten sposób będzie nam łatwiej ocenić, ile sadzonek jesteśmy w stanie kupić. Ponadto w zestawieniu znajdują się ceny innych roślin ozdobnych.

Ceny trzykrotki purpurowej, a także pozostałych gatunków ozdobnych

Nazwa gatunku

Cena

Trzykrotka purpurowa

21,99 zł

Trzykrotka purpurowa Purple Heart Tradescantia Pallida

29,90 zł

Trzykrotka pasiasta Zebrina

22,99 zł

Trzykrotka Tricolor

27,19 zł

Trzykrotka pasiasta

21,99 zł

Trzykrotka Sweetness

15,99 zł

Trzykrotka Hijau Baru

14,99 zł

Trzykrotka Yellow Hill

29,99 zł

Trzykrotka Violet Green

14,99 zł

Trzykrotka Pink Joy

13,99 zł

Werbena zwisająca 6 szt.

38,00 zł

Werbena zwisająca, nasiona 0,3 g mix

7,99 zł

Uprawa doniczkowa trzykrotki

Jak wygląda uprawa trzykrotki w doniczce?

Najlepiej dla trzykrotki sprawdzi się uprawa doniczkowa, ponieważ jest to roślina, która nie wyróżnia się odpornością na mróz. Dlatego chcąc się nią cieszyć przez wiele lat, należy zimować trzykrotkę w domu. Roślina ma spore wymagania dotyczące stanowiska. Trzykrotka najlepiej będzie rosła w pełnym słońcu lub ewentualnie w półcieniu. Należy jednak mieć na uwadze, iż trzykrotka purpurowa będzie najlepiej się wybarwiać w promieniach słońca.

Ziemia nie musi być bardzo żyzna, jednak na pewno powinna być przepuszczalna. Najlepiej sprawdzi się ziemia o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym. Jeżeli jednak roślinę posadzimy na uniwersalnym podłożu do roślin doniczkowych, to z pewnością wymagania trzykrotki pod tym względem zostaną spełnione. Już wiemy, że uprawa doniczkowa na zewnątrz jest możliwa przez cały sezon wakacyjny. Chociaż w miejscach, w których panują łagodne zimy, a temperatura nie spadnie poniżej -3 stopni Celsjusza, można spróbować ją uprawiać przez cały rok.

Trzykrotka purpurowa - pielęgnacja

Pielęgnacja trzykrotki jest bardzo łatwa. Na pewno nie będzie wymagać od nas specjalnych zabiegów oprócz tych, które należy i tak wykonywać przy wszystkich roślinach. Uprawa doniczkowa wymagać będzie od nas regularnego podlewania. Jednak nawadnianie nie musi być intensywne. Kwiat trzykrotki dobrze znosi kilka dni suszy. Dlatego z powodzeniem podlewamy roślinę, gdy ziemia się przesuszy.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest oczywiście nawożenie. Pielęgnacja rośliny poprzez jej zasilanie nawozami powinna odbywać się przez cały sezon wakacyjny. Najlepiej do tego celu sprawdzą się uniwersalne preparaty lub naturalny biohumus do roślin zielonych. Czasami możemy zauważyć, iż nasza uprawa doniczkowa będzie wymagała przycinania. Cięcie jest bardzo korzystne, ponieważ pomoże nam opanować dość ekspansywną roślinę, a także możemy ją w ten sposób uformować. Sprawdź także ten artykuł: Trzykrotka wirginijska - uprawa, zastosowanie, nawożenie, przesadzanie.

Co warto wiedzieć o trzykrotce?

Trzykrotka purpurowa - rozmnażanie

Trzykrotkę purpurową czy też trzykrotkę Tricolor z powodzeniem możemy rozmnażać z pędów, które pobieramy przez całe lato. Pędy o długości kilkunastu centymetrów tniemy na krótsze odcinki. Tak przygotowane sadzonki zanurzamy wcześniej w ukorzeniaczu, po czym umieszczamy w pojemniku z wodą. Po kilku dniach będziemy mogli sadzonki przenieść już bezpośrednio do donicy.

Innym sposobem na rozmnażanie trzykrotki jest pobieranie pędów wierzchołkowych. Z nimi postępujemy dokładnie w taki sam sposób, jak ze zwykłymi pędami. Pamiętajmy oczywiście o regularnym podlewaniu. Kwiat trzykrotki możemy także wysiewać bezpośrednio z nasion. Jednak ich samodzielne zebranie będzie dość trudne, dlatego zaleca się wysiew kupionych nasion.

Choroby i szkodniki

Na szczęście uprawa doniczkowa trzykrotki jest bardzo odporna na choroby i szkodniki. Jeżeli jednak uprawa rośliny nie będzie zbyt prawidłowa, to niestety trzeba liczyć się z pogorszeniem kondycji trzykrotki. Przede wszystkim kwiat może zostać zaatakowany przez mszyce, przędziorka lub też choroby grzybowe.

Jeżeli tylko zauważymy pierwsze objawy schorzeń lub inwazji szkodników, to powinniśmy jak najszybciej zareagować. Najlepiej w takim przypadku sprawdzą się dedykowane opryski. Nie zapominajmy również o tym, aby naprawić błędy związane z uprawami. Najczęściej jest to zbyt intensywne lub zbyt skąpe podlewanie.

ikona podziel się Przekaż dalej