Na czym polega leczenie w komorze barycznej?

Komora hiperbaryczna wykorzystuje w czysty tlen o zwiększonym ciśnieniu. We wnętrzu szczelnej komory osiąga się ciśnienie, które kilkukrotnie przewyższa typowe ciśnienie atmosferyczne. Ma to na celu uzyskanie lepszego efektu dotlenienia. Zwiększone ciśnienie tlenu ułatwia jego przenikanie przez komórki, co korzystnie wpływa na proces leczenia wielu problemów zdrowotnych. Leczenie w komorze barycznej poleca się w przypadku takich problemów jak:

  • Trudno gojące się rany,
  • Urazy mięśniowo-szkieletowe,
  • Oparzenia II i III stopnia,
  • Martwicze zakażenie tkanek miękkich,
  • Zatrucia czadem,
  • Przeszczep skóry,
  • Stany zapalne,
  • Choroba dekompresyjna,
  • Rekonwalescencja po złamaniu kończyn.

Powyższe problemy to jedynie przykładowe sytuacje, w których zaleca się wykorzystanie leczenia za pomocą komory hiperbarycznej. Metoda jest uważana za bezpieczną, a zwiększona ekspozycja na tlen okazuje się pomocna w leczeniu wielu przewlekłych zaburzeń zdrowotnych.

Tlenoterapia posiada także pewne przeciwwskazania. Komora hiperbaryczna nie jest polecana u kobiet w ciąży, osób z rozsianymi chorobami nowotworowymi, a także u osób, u których występuje padaczka. Leczenie w komorze barycznej nie jest także wskazane u osób z rozedmą płuc ani wśród pacjentów, którzy stosują niektóre chemioterapeutyki. Wskazanie do leczenia powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem i pełnym wywiadem z pacjentem.

Komora hiperbaryczna – jak wygląda leczenie w komorze barycznej?

Tlenoterapia powinna być wykonywana systematycznie. Na szczęście zabieg odbywa się w przyjemny dla pacjenta sposób i nie powoduje dolegliwości bólowych. Czas i specyfika zabiegu powinny być dopasowane do indywidualnej sytuacji pacjenta. Typowy czas jednego zabiegu w komorze wynosi od 40 do maksymalnie 90 minut.

Leczenie w komorze barycznej przeważnie przeprowadza się raz na dzień i ponawia przez kolejne dni. Specyfika zabiegu jest uzależniona od budowy komory hiperbarycznej. Obecnie wykorzystuje się trzy rodzaje komór, którymi są:

  • Jednomiejscowa komora hiperbaryczna – jak sama nazwa wskazuje, jest to komora przeznaczona do korzystania przez jedną osobę. Komora może umożliwiać korzystanie z zabiegu na stojąco lub leżąco (w zależności od swojej budowy).
  • Wielomiejscowa komora hiperbaryczna – nieco mniej popularne rozwiązanie, umożliwiające jednoczesne korzystanie przez kilka osób jednocześnie. Tlenoterapia odbywa się tu w pozycji siedzącej, a w komorze znajdują się specjalne maski, którymi wdycha się tlen.
  • Worek Gamowa – to dość nietypowa komora hiperbaryczna, która powstaje ze specjalnie przygotowanego, nadmuchiwanego worka.  Tak zwany worek Gamowa może być stosowany przez jedną osobę. Najczęściej jest to rozwiązanie, które stosuje się w przypadku leczenia choroby górskiej.

Większość dostępnych w uzdrowiskach komór hiperbarycznych charakteryzuje się wysokim komfortem użytkowania. Komory jednomiejscowe nie posiadają maski tlenowej, co dodatkowo wpływa na zwiększenie komfortu pacjenta. Nad całym zabiegiem czuwa doświadczony pracownik, który kontroluje stan pacjenta i utrzymuje z nim kontakt. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z cennikami.

Tlenoterapia i cena zabiegu. Ile kosztuje leczenie w komorze barycznej?

Ile kosztuje leczenie w komorze barycznej? Wszystko zależy od kilku podstawowych czynników. Cena zabiegu bez wątpienia będzie uzależniona od lokalizacji oraz renomy gabinetu, z którego korzystamy. Tlenoterapia przeprowadzona na najbardziej nowoczesnym sprzęcie i pod kontrolą najlepszych specjalistów, na ogół generuje najwyższe ceny.

Cena zabiegu będzie także uzależniona od czasu. Tlenoterapia może trwać od 40 minut do półtorej godziny. Czas jednej sesji bez wątpienia wpływa na ostateczny koszt usługi. Warto także zauważyć, że komora hiperbaryczna może być jednomiejscowa lub kilkumiejscowa. Tlenoterapia dziecka w komorze hiperbarycznej na ogół wiąże się z obecnością opiekuna. W przypadku drugiej osoby zazwyczaj można skorzystać z dość atrakcyjnych rabatów.

Ile kosztuje leczenie w komorze barycznej? Cena zabiegu (godzinna tlenoterapia) wynosi średnio 120 – 300 zł. 120-minutowy zabieg będzie już wydatkiem do 400 zł. Leczenie w komorze barycznej przeznaczonej dla kilku osób może okazać się nieco niższe.

Cena zabiegu będzie także uzależniona od liczby sesji. Omawiane koszty dotyczą jednego zabiegu w komorze barycznej. Pełny proces leczenia trwa na ogół przez minimum 10 kolejnych zabiegów, które powtarza się raz dziennie. W niektórych przypadkach wymagana jest tlenoterapia w nawet 40 zabiegach. Im dłuższy czas rekonwalescencji, tym na ogół niższa cena zabiegu (koszt jednej wizyty). Poniżej prezentujemy tabelaryczne porównanie stawek.

Ile kosztuje leczenie w komorze barycznej?

Średnia cena zabiegu od

Średnia cena zabiegu do

Tlenoterapia (60 minut)

120 zł

300 zł

Tlenoterapia (90 minut)

150 zł

400 zł

Zaprezentowane powyżej ceny zabiegów w komorze barycznej mają charakter poglądowy i dotyczą jednej sesji. Cena w niektórych placówkach może się nieznacznie różnić. Warto także pamiętać, iż leczenie w komorze barycznej posiada pewne przeciwwskazania, które wymieniliśmy we wcześniejszej części artykułu.

ikona podziel się Przekaż dalej