Klimatyzacja w domu i w mieszkaniu - analiza kosztów i wymagań

W ostatnich latach odczuwamy ocieplenia klimatu. Silne upały skłaniają do zakupu efektywnych urządzeń chłodniczych, które poprawią nasze samopoczucie. Jednym z takich rozwiązań staje się kupno klimatyzacji. Jednak przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zapoznać się z rodzajami klimatyzacji, warunkami montażowymi, a także ich wpływem na sumaryczne koszty utrzymania domu.

Jak tanio zamówić klimatyzację? Wystarczy wypełnić ten formularz i pozyskać oferty od kilku firm. Sam wybierzesz tę najlepszą!

Ocena: 4,8/5 (głosów 9)

Część instalacji klimatyzacji przed domem

Rodzaje klimatyzacji do domu i mieszkania

W ofertach handlowych znajdziemy cztery typy klimatyzatorów, które nadają się do domu oraz mieszkania. Są nimi:

Klimatyzacja Split – składa się z oddzielnej jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna znajduje się poza budynkiem i pobiera powietrze potrzebne do schłodzenia pomieszczenia. Następnie przekazuje je do wnętrza budynku. Powietrze wydostające się przez jednostkę wewnętrzną jest już odpowiednio schłodzone. Tego typu urządzenia działają w dwojaki sposób. Służą jako klimatyzacja, a jednocześnie wentylacja. Doprowadzają świeże powietrze z zewnątrz budynku, a jednocześnie odprowadzają nagrzane powietrze z pomieszczenia. Klimatyzatory typu Split zapewniają stosunkowo cichą pracę. Zazwyczaj są urządzeniami przenośnymi i możemy je montować zarówno w dużych domach, jak i niewielkich mieszkaniach.

Klimatyzacja monoblokowa – oba elementy jednostki są złączone w jednej obudowie i znajdują się we wnętrzu pomieszczenia.  Zużyte powietrze zostaje odprowadzone na zewnątrz za pomocą specjalnej rury harmonijkowej (najczęściej wyprowadzonej przez otwór w ścianie). Klimatyzatory monoblokowe mogą działać efektywnie, jednak są znacznie głośniejsze niż ich odpowiedniki typu Split. Montaż klimatyzacji monoblokowej może być dobrym rozwiązaniem w przypadku dużych domów. Jednak nie polecamy ich do niewielkich mieszkań. Głośna praca urządzenia mogłaby utrudnić swobodny wypoczynek i komfort korzystania z niewielkich pomieszczeń.

Klimatyzacja kompakt – odznacza się najmniejszymi rozmiarami oraz mobilnością. Sprężarki i parowniki tych urządzeń są ze sobą połączone na stałe. Nie jest to zbyt korzystne z punktu widzenia efektywności urządzeń, jednak klimatyzacja kompakt zajmuje mało miejsca. Dzięki temu znajdzie swoje zastosowanie w małych mieszkaniach i niewielkich pomieszczeniach domów jednorodzinnych. Warto też podkreślić, że montaż klimatyzacjikompakt jest w znacznym stopniu ułatwiony. Wystarczy wyprowadzić na zewnątrz specjalną rurę. Niektórzy wyprowadzają ją przez uchylone okno. Jest to najprostszy i bezinwazyjny sposób montażu. Niestety uchylone okno zmniejszy skuteczność klimatyzacji.

Klimatyzacja Multi Split – działa na tej samej zasadzie jak klimatyzatory Split. Jednak możemy zamontować ją w kilku pomieszczeniach. Dzięki temu urządzenie skutecznie schłodzi kilkupokojowe mieszkanie lub kondygnacje domu jednorodzinnego.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu

Klimatyzacja i  wentylacja pomieszczeń może być bardzo wygodna. Warto jednak pamiętać, że do zamocowania urządzeń typu Split i Multi Split musimy otrzymać pozwolenie. Właściciele mieszkań spółdzielczych powinni liczyć się z tym, że wszelkie mocowania na elewacji zewnętrznej budynku wymagają zgody. Owa zgoda musi być wydana przez zarządcę lub administratora budynku. To samo dotyczy odprowadzenia rur chłodniczych, które chcemy wykonać w zewnętrznej ścianie budynku. Jedynie montaż klimatyzacji typu kompakt będzie wolny od spraw natury formalnej.

Na szczęście właściciele domów jednorodzinnych nie muszą martwić się żadnymi pozwoleniami. Klimatyzacja w domu może być montowana bez żadnych pozwoleń. Właściciel budynku jest jedyną osobą, która decyduje o ingerencji w kubaturę budynku.

Odpowiednie miejsce montażu klimatyzacji

Klimatyzatory typu Split i Mutli Split możemy montować w dowolnym miejscu. Dopuszczalne jest nawet zamontowanie urządzenia w ścianach wewnętrznych. Jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Cieple powietrze wydostawane z jednego pomieszczenia będzie wtedy ogrzewało sąsiedni pokój. W tych warunkach trudno o zachowania komfortu użytkowania obu pomieszczeń. Dlatego zaleca się, by klimatyzacja była zamontowana na ścianach zewnętrznych.

Optymalna lokalizacja zależy oczywiście od specyfiki i mocy urządzeń. Przyjmujemy, że im mniejsza moc chłodnicza, tym mniejsza dopuszczalna odległość pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną. Mniej wydajna jednostka zewnętrzna klimatyzacji Split, powinna być ulokowana jak najbliżej ściany. Najlepiej byłoby, gdyby jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną dzieliły tylko miedziane rurki, ukryte w murze.

Montaż klimatyzacji monoblokowej również nie jest zbyt skomplikowany. Urządzenie chłodnicze możemy wyprowadzić we wnęce okiennej, bądź w otworze ściennym. Wybór zależy od specyfiki samego urządzenia oraz charakterystyki pomieszczeń.

Omawiając kwestie montażu warto pamiętać, że tego typu działania powinny być wykonane przez doświadczonych fachowców. Klimatyzacja w domu czy mieszkaniu może być zamontowana samodzielnie, jednak będzie się to wiązało z ryzykiem utraty gwarancji. Dlatego lepiej powierzyć prace wyspecjalizowanej ekipie, która wykonuje montaż i serwis klimatyzacji.

Czy użytkowanie klimatyzacji jest drogie?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy wykonać indywidualne obliczenia. Koszt eksploatacji klimatyzacji zależy od mocy urządzenia, czasu jego pracy, a także współczynnika COP. Przed zakupem klimatyzacji zwróćmy szczególną uwagę na ostatni z tych parametrów. Współczynnik COP jest stosunkiem mocy chłodniczej, do mocy elektrycznej. Im jego wartość będzie wyższa, tym mniejsze będą koszty eksploatacji urządzenia.

Koszty użytkowania klimatyzacji możemy przedstawić we wzorze

(moc klimatyzatora/ współczynnik COP) x koszt energii elektrycznej = koszt 1 godziny pracy urządzenia.

Przykład:

Chcemy klimatyzować pomieszczenie o powierzchni 25 m2. Wybieramy dobrej jakości urządzenie o mocy 4 kW i współczynniku 3 COP. Zakładamy też, że energia elektryczna kosztuje nas 0,55 zł/kWh. Obliczenia będą wyglądały następująco

(4 / 3) x 0,55 = 0,73 zł.                                         

Zatem godzina pracy klimatyzatora to 0,73 zł. Załóżmy teraz, że urządzenie będzie pracowało 6 godzin dziennie, przez dwa najgorętsze miesiące w roku (62 dni). Zatem sumaryczny koszt użytkowania klimatyzacji w sezonie letnim wyniesie

0,73 x 6 x 62 = 271,56 zł

Jest to orientacyjny koszt chłodzenia jednego pomieszczenia o powierzchni 25 m2. Cena klimatyzacji w całym budynku będzie wzrastać adekwatnie do mocy i wydajności zastosowanych urządzeń.

Czy klimatyzacja nadaje się tylko do chłodzenia?

Nowoczesne klimatyzatory potrafią nie tylko chłodzić, ale także dogrzewać pomieszczenia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nabiera znaczenia w sezonie jesienno, zimowym. W tych okresach centralne ogrzewanie nie jest uruchomione, a temperatura w pomieszczeniach nieznacznie spada. Klimatyzacja w domu staje się wtedy wygodnym sposobem na podniesienie temperatury we wnętrzach pomieszczeniach.

Warto dodać, że dogrzewanie pomieszczeń klimatyzatorem jest znacznie tańsze niż wykorzystanie tradycyjnych farelek, czy grzejników akumulacyjnych. Oszczędność jest tym większa, im wyższy pozostaje współczynnik COP. Łatwo obliczyć, że klimatyzacja o współczynniku 3 COP będzie pobierała trzykrotnie mniej energii elektrycznej niż inne urządzenia grzewcze.

Odzyskiwanie ciepła przez klimatyzatory może się odbywać nawet przy temperaturze poniżej – 10 oC. Dzięki temu nasze pomieszczenia mogą być efektywnie dogrzewane nawet w środku zimy. Klimatyzacja nie tylko schładza i ogrzewa pomieszczenia. Jej zadaniem pozostaje też wentylacja. Pomiędzy jednostkami zewnętrznymi i wewnętrznymi znajdują się specjalne filtry, które zatrzymują drobiny kurzu oraz niwelują nieprzyjemne zapachy. Bardziej zaawansowane urządzenia są też w stanie regulować poziom wilgotności panującej w budynku. Dzięki temu klimatyzator staje się wielofunkcyjnym urządzeniem, które znacznie poprawia komfort użytkowania pomieszczeń mieszkalnych.

, aktualizacja 21 października 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij