Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne - rodzaje

Schody betonowe wachlarzowe

Bardzo efektownym typem schodów, są schody wachlarzowe. Ich układ przypomina łuk lub elipsę. Dlatego patrząc z góry, możemy odnieść wrażenie, iż spoglądamy na rozłożony wachlarz. Budując krok po kroku schody wachlarzowe, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej szerokości stopni - minimum 25 cm.

Na pewno sprawdzają się one jako schody wewnętrzne, a nie schody zewnętrzne. Chociaż ich zastosowanie na zewnątrz zdecydowanie odmieni charakter posesji. Ze względu na swój charakter, zajmują wiele miejsca. Dlatego zaleca się je w sytuacjach, gdy możemy pozwolić sobie na ekspozycję eleganckich stopni.

Schody betonowe jednobiegowe

Najłatwiejszymi w konstrukcji są schody jednobiegowe. Mogą one zatem być potraktowane jako schody betonowe zewnętrzne oraz wewnętrzne. W odróżnieniu od dwubiegowych nie posiadają tzw. Spocznika, czyli miejsca, w którym można odpocząć w czasie wchodzenia po schodach. Jednak są bardzo dobrym rozwiązaniem przy niewielkiej ilości stopni, dlatego można je zastosować jako schody zewnętrzne na taras.

Schody betonowe dwubiegowe

Schody dwubiegowe są najpopularniejsze. Jak już wcześniej wspomniano, posiadają spocznik. Jest to wygodny element, który może posłużyć do odpoczynku oraz wygodnego wymijania się z innymi osobami. W odróżnieniu od efektownych schodów wachlarzowych zajmują bardzo mało miejsca. Stąd też chętnie są montowane wewnątrz oraz na zewnątrz domu.

Schody betonowe zabiegowe

Na rzucie z góry, schody zabiegowe przypominają schody dwubiegowe. Jednak w odróżnieniu od nich nie mają wyodrębnionego typowego spocznika. Zamiast podestu na tej samej wysokości, mamy do czynienia ze stopniami o różnej szerokości. Są dość skomplikowane w budowie. Dodatkowo dla osób starszych lub mających problemy w poruszaniu mogą okazać się niezbyt wygodne.

Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne kręcone

Schody zewnętrzne i wewnętrzne, które nie powinny zajmować zbyt dużej ilości miejsca, mogą być kręcone. Jako schody żelbetowe, wymagają sporo nakładu pracy do ich wykonania. Natomiast zrobione całkowicie z drewna często składają się z gotowych elementów, idealnych do samodzielnego montażu. Schody spiralne, choć są oszczędne w przypadku powierzchni użytkowej, to jednak mogą okazać się niezbyt komfortowe w użytkowaniu. Popularnym rozwiązaniem są także dywanowe schody.

Schody betonowe wewnętrzne powinny być wykonane z betonu wysokiej lub co najmniej średniej klasy, by były trwałe.
Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne - cena, rodzaje, wykonanie, wykończenie

Schody zewnętrzne i wewnętrzne a klasa betonu

Schody betonowe zewnętrzne

Schody betonowe zewnętrzne muszą być nie tylko efektowne i wygodne, ale również odporne na działanie wszelkich czynników zewnętrznych. Dlatego do ich wybudowania potrzebne są odpowiednie klasy betonu.

Zaleca się zastosowanie betonu klasy C30/37 XF3. Ostatecznie sprawdzi się również beton klasy C20/25, jednak nie może być już gorszej jakości. W ten sposób schody zewnętrzne na długie lata zachowają swoją trwałość oraz estetyczny wygląd.

Zastosowanie betonu niskiej klasy przyczyni się do powstawania uszkodzeń mechanicznych w wyniku erozji wodnej i termicznej.

Schody betonowe wewnętrzne

Schody betonowe budowane wewnątrz budynku nie są narażone na czynniki atmosferyczne. Jednak w ich przypadku również istnieje ta sama zasada - im wyższa klasa betonu wykorzystanego do ich budowy, tym schody będą trwalsze. Najniższa klasa betonu, jaką można zastosować w tym celu, to na poziomie C16/20. Najczęściej są one wykonywane od razu podczas wylewania stropu, dlatego fachowcy wykorzystują ten sam beton do wybudowania schodów.

Jak wybudować schody krok po kroku?

Proces budowy schodów będzie zależeć od tego, czy mają znajdować się one wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. W przypadku schodów znajdujących się w domu nie musimy martwić się o zróżnicowane warunki atmosferyczne.

Do najpopularniejszych konstrukcji schodów betonowych zalicza się konstrukcję płytową, policzkową oraz wspornikową. Pierwszy typ konstrukcji opiera się na płycie biegowej oraz spocznikowej, jeżeli taka ma występować. Płyty muszą być podparte z dwóch stron. Średnia grubość płyty wynosi 14 cm, jeżeli jednak schody będą o małej rozpiętości, wtedy można zachować cieńszą warstwę płyty nośnej.

Do budowy schodów w konstrukcji policzkowej potrzebne są belki policzkowe, które przytwierdzone są do ściany bądź w nią wchodzą. Konstrukcje policzkowe wyróżniają się większą wytrzymałością, a także możliwością wykonania schodów o większej rozpiętości. Najczęściej taki sposób budowy schodów wykorzystuje się w schodach wachlarzowych lub kręconych. Sprawdź także, jakie są optymalne wymiary schodów.

Ostatnim popularnym sposobem osadzania schodów jest konstrukcja wspornikowa. Najczęściej montuje się ją w ścianie nośnej na głębokości ok. 20 cm. Największą zaletą tej konstrukcji jest niewielka powierzchnia, którą zajmuje.

Schody betonowe zewnętrzne wymagają dokładnego rozplanowania. W porównaniu do schodów wewnętrznych mamy do czynienia z innymi wytycznymi. Na przykład w jednym biegu może znajdować się maksymalnie 10 stopni, podczas gdy wewnątrz budynku nie może być ich więcej niż 17. Dodatkowo minimalna szerokość stopnia musi wynosić 30 cm, natomiast maksymalna wysokość jednego stopnia nie powinna przekraczać 19 cm.

Podczas ich budowy należy pamiętać o wylaniu fundamentu, który musi koniecznie znaleźć się poniżej poziomu zamarzania gruntu. W przypadku schodów zewnętrznych także możemy wybierać pomiędzy konstrukcjami wspornikowymi, płytowymi lub policzkowymi.

Schody z kostki brukowej to ciekawa alternatywa dla schodów betonowych. Układanie kostki brukowej nie jest drogie ani czasochłonne.
Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne - cena, rodzaje, wykonanie, wykończenie

Schody z kostki brukowej

Schody z kostki brukowej mogą okazać się ciekawą alternatywą dla schodów betonowych. Wykorzystanie tej samej kostki, którą użyliśmy do budowy tarasu lub podjazdu, pozwoli na stworzenie jednolitej kompozycji. Niestety zewnętrzne schody z kostki nie są łatwym zadaniem do wykonania. Samo układanie kostki brukowej wymaga sporego doświadczenia, a także dokładności. Natomiast w przypadku schodów mamy do czynienia jeszcze z zachowaniem odpowiednich poziomów.

Podczas projektowania schodów z kostki należy uwzględnić szerokość i długość stopni, a także wymiary samej kostki. Po dokładnym wymierzeniu unikniemy zbędnego przycinania kostek. Zanim przejdziemy do ich układania, należy wykonać stabilne wzmocnienia. Dobrym podłożem okaże się suchy beton lub mieszanka cementowo-piaskowa. Dzięki temu kostka brukowa, a dokładniej znajdująca się pod nią ziemia, przestanie być podatna na działanie czynników atmosferycznych. W innym przypadku woda oraz zmiany temperatury mogłyby doprowadzić do „rozjechania” całej konstrukcji.

Podczas zamawiania materiału, nie zapomnijmy o doliczeniu przynajmniej 10% więcej kostki. Ponieważ niektóre typy przypominają układanie skomplikowanych puzzli. Przy budowie schodów nie obejdzie się bez przycinania kostek, a nawet ich niechcącego ukruszenia.

Wykończenie schodów betonowych

Wykończenie schodów betonowych wewnętrznych

Wykończenie schodów betonowych wewnętrznych jest uzupełnieniem dekoracyjnym konstrukcji. Przy wyborze odpowiedniego materiału należy jeszcze pamiętać o tym, czy on będzie bezpieczny podczas użytkowania schodów, a także czy nie będzie żadnych problemów z utrzymaniem czystości.

Najczęściej do wykończenia stosowane jest drewno. Są to najczęściej panele podłogowe, chociaż może być to również drewno w postaci desek. Co ciekawe, czasem wybiera się je także na schody zewnętrzne.

Najczęściej wykorzystuje się panele, które są kontynuacją okładziny podłogowej. Dzięki temu zostaje zachowana jednolita aranżacja. Na pewno panele są zdecydowanie tańsze, ale jednocześnie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Warto jednak zdecydować się na panele wyższej klasy.

Wybierając na okładzinę surowe drewno mamy do wyboru gatunki krajowe i egzotyczne. Deski mogą być przycinane pod wymiar, przez co wykończenie będzie wyjątkowo estetyczne. Oczywiście drewno musi być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Do tego celu wykorzystuje się lakiery, drewnochrony bądź lakierobejce. Ponadto co jakiś czas drewno należy konserwować poprzez ponowne nałożenie warstwy ochronnej.

Innym sposobem dekoracyjnym jest wykładzina na schodach. Jej zaletą jest bardzo niska cena, a także szeroki wybór wzornictwa. Wykładzina na schodach jest jednak narażona na zabrudzenia. W zależności od materiału, z jakiego została wykonana, będzie wyróżniać się konkretną wytrzymałością na wycieranie. Najczęściej wykładzina na schodach wykonana jest z poliamidu.

Wykładzina na schodach montowana jest najczęściej przez przyklejenie jej do podłoża. Należy pamiętać o jego wyrównaniu przed przyklejeniem, by po zamontowaniu nie powstawały żadne nierówności.

Do wykończenia schodów wewnętrznych możemy stosować jeszcze płytki ceramiczne lub naturalny kamień. Jednak najczęściej to panele oraz kafelki są najczęściej stosowaną okładziną.

Wykończenie schodów betonowych zewnętrznych najczęściej robi się za pomocą płytek lub kamienia. Dzięki temu dobrze wyglądają i są bardziej bezpieczne
Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne - cena, rodzaje, wykonanie, wykończenie

Wykończenie schodów betonowych zewnętrznych

Schody betonowe zewnętrzne mogą być wykończone między innymi kamieniem naturalnym, drewnem oraz płytkami. Ostatni sposób jest najpopularniejszy oraz najtańszy.

Wybierając wykończenie do schodów betonowych, w tym zarówno na schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne, powinniśmy skupić się na odporności na różne czynniki oraz bezpiecznym użytkowaniu przy różnych warunkach pogodowych.

Oczywiście w przypadku wykończenia schodów wewnętrznych i zewnętrznych częstym elementem są balustrady. Są one odpowiedzialne za większe bezpieczeństwo podczas wchodzenia po schodach. Balustrady mogą być wykonane z aluminium, drewna bądź kutego metalu.

Koszt wykonania schodów

Zewnętrzne schody

Schody zewnętrzne w zależności od materiału będą kosztować od kilkuset złotych do kilku tys. złotych. Ich koszt jest zależny również od rozmiaru. Najdrożej wyjdą schody z kostki brukowej, ponieważ zapłacimy nawet 100 zł/m2. Natomiast wybierając gres na schody z betonu - od 20 do 50 zł/m2.

Schody betonowe wewnętrzne

Schody betonowe wewnątrz budynku to koszt sięgający od kilku do kilkunastu tysięcy. Ostateczna cena jest uzależniona od typu schodów, konstrukcji, a także ich rozpiętości. Dodatkowo należy doliczyć cenę okładziny. Najniższy koszt poniesiemy w przypadku wykładziny (już od 15 zł/m2), a najwyższy w przypadku drewnianych desek (nawet 90-120 zł/m2).

Schody żelbetowe - zalety i wady

Schody betonowe są dużo tańsze w porównaniu do schodów drewnianych lub wykonanych z innych surowców. Jednak w ich przypadku należy zaplanować konstrukcję jeszcze na etapie budowy. Ponieważ najczęściej są one wykonywane przy wylewaniu stropu. Budowa schodów betonowych zajmuje więcej czasu. Jednak ich pojawienie się w budynku lub na terenie posesji, nie wymaga natychmiastowego wykańczania. Zatem koszty związane z zakupem i montażem okładziny możemy przenieść na dogodniejszy czas.

Rzeczywiście schody wykonane z betonu zajmują zdecydowanie więcej miejsca niż schody drewniane. Betonowe schody wydają się masywniejsze, a dla niektórych osób nawet mniej zgrabne. Jednak z drugiej strony wyróżniają się one wysokim poziomem ognioodporności, a także niskim stopniem hałasu.

ikona podziel się Przekaż dalej