Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to innymi słowy etap budowlany, w którym znajduje się dana nieruchomość. Budynek w stanie surowym zamkniętym posiada już kompletną konstrukcję nośną, dach, stropy, okna oraz drzwi zewnętrzne. Pomieszczenia nie są jeszcze w żaden sposób wykończone. Budynek w stanie zamkniętym jest już dobrze zabezpieczony przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych.

Czym jest etap surowy zamknięty?

Zapoznaj się z informacjami na temat stan surowy zamknięty. Nasze sprawdzone porady związane z stan surowy zamknięty pomogły już wielu osobom. Zapoznaj się z artykułami poniżej i przeczytaj te które Cię interesują

Najpopularniejsze błędy na budowie

Najpopularniejsze błędy na budowie

Przystępując do budowy domu staramy się uniknąć kosztownych błędów. Niestety na niemal każdym placu budowy popełnia się większe lub mniejsze niedociągnięcia, a kierownik budowy nie zawsze je zauważy. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami budowlanymi. Nauka na cudzych błędach pozwoli nam uniknąć wielu problemów i nadplanowych wydatków.
, 25 kwietnia 2016

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym?

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym?

W poprzedniej części artykułu obliczyliśmy, że doprowadzenie średniej wielkości domu z poddaszem użytkowym (160 m2) od fundamentów po stan surowy zamknięty to koszt około 143 500 zł. W tej cenie wznieśliśmy całą konstrukcję budynku, uwieńczyliśmy ją dachem z blachodachówki, wstawiliśmy również okna, drzwi wejściowe oraz bramę garażową. W środku mamy nadal gołe ściany i surowe, niewykończone podłogi. Przyszedł czas, aby za pomocą Kalkulatorów Budowlanych obliczyć koszt doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego.
, 29 kwietnia 2016

Koszt budowy domu z poddaszem użytkowym 160 m2

Koszt budowy domu z poddaszem użytkowym 160 m2

Budowa domu w Polsce trwa przeciętnie kilka lat i kosztuje tyle, ile przeciętny Polak zarabia w ciągu 6-10 lat. Przed rozpoczęciem budowy warto więc solidnie się przygotować, zastanowić się nad kosztami inwestycji i naszymi możliwościami finansowymi. Obecnie najbardziej popularne są domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym o łącznej powierzchni około 120-160 m2. Przyjrzyjmy się więc kosztom budowy takiego domu w oparciu o kosztorys stworzony w serwisie Kalkulatory Budowlane. Nasz modelowy dom będzie miał powierzchnię 160 m2 – parter i piętro po 80 m2 i jest zlokalizowany w średnim mieście w województwie dolnośląskim. Ceny pochodzą z III kwartału 2014 r.
, 22 kwietnia 2016

Tani dom z poddaszem użytkowym

Tani dom z poddaszem użytkowym

Oto nasz tani dom. Przykładowy kosztorys budowy budynku z poddaszem użytkowym o powierzchni 145 m2. Doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego będzie kosztowało niecałe 215 000 zł. Jest to kosztorys w wersji oszczędnościowej, staraliśmy się wybrać raczej niedrogie materiały i możliwie tanich wykonawców. Koszt budowy Twojego domu obliczysz na kalkulatorze kosztów budowy domu.
, 25 kwietnia 2016

Duży, wygodny dom za 500 tys. zł

Duży, wygodny dom za 500 tys. zł

Budowa dużego, wygodnego domu wiąże się z dużymi wydatkami. Policzyliśmy dla Was koszt budowy dużego domu o powierzchni 300 m2, w tym 100 m2 piwnicy, tyle samo parteru i poddasza użytkowego. Cena końcowa to pół miliona złotych za stan deweloperski. 
, 18 marca 2017

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów?

Izolacja fundamentów domu - jak zrobić samodzielnie izolację przeciwwilgociową i ocieplenie fundamentów?

Fundamenty to bardzo ważny element konstrukcji budynku, istotne jest aby były odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wielu czynników mogących osłabić ich strukturę. Posadowienie budynku należy odpowiednio zabezpieczyć hydroizolacją  przeciwwilgociową  poziomą i pionową. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o metodach izolacji fundamentów.
, 9 maja 2017

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym

Ile kosztuje wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym

Koszt wykończenia wnętrz domu w stanie surowym zamkniętym zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to wielkość i specyfika pomieszczeń użytkowych, jakość elementów wykończeniowych, koszt robocizny oraz oczywiście ogólny standard, w którym chcemy wykończyć dom. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, warto wykonać wstępny kosztorys wykończenia domu. Przykładowy kosztorys do stanu deweloperskiego, a następnie do stanu pod klucz znajdziecie poniżej.
, 21 grudnia 2016

Etapy budowy domu jednorodzinnego - co zrobić po kolei?

Etapy budowy domu jednorodzinnego - co zrobić po kolei?

Proces budowy każdego domu jednorodzinnego składa się z kilku niezmiennych etapów. Warto się upewnić, że każdy z nich uwzględniliśmy już na etapie przygotowań. Dzięki zapoznaniu się etapami budowy domu krok po kroku możemy perfekcyjnie przygotować się do całego przedsięwzięcia – a co za tym idzie usystematyzować i usprawnić prace budowlane.
, 28 kwietnia 2017

Ile kosztuje elewacja domu i jego ocieplenie?

Ile kosztuje elewacja domu i jego ocieplenie?

Wykonanie zewnętrznej elewacji jest jednym z ostatnich etapów budowy domu. Elewacja, oprócz walorów estetycznych pełni również inne role – izolacyjną oraz ochronną. Dlatego wybór odpowiedniego sposobu jej wykonania jest bardzo ważny, najczęściej uzależnia się go od rodzaju ścian i struktury obiektu. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd typów elewacji (wełna mineralna i styropian) i odpowiadających im rodzajów ścian oraz kompleksowy koszt ocieplenia domu.
, 21 września 2016

Budowa dachu - główne etapy

Budowa dachu - główne etapy

Dach stanowi zwieńczenie bryły budynku i zakończenie bardzo ważnego etapu jego budowy – stan surowy zamknięty. Samo wznoszenie dachu jest procesem dość skomplikowanym i wieloetapowym - odpowiednie drewno konstrukcyjne, więźba dachowa, poszycie i w końcu pokrycie z dachówki ceramicznej, cementowej, a nierzadko blachy trapezowej. Potem dach trzeba jeszcze wykończyć - zamontować okna dachowe, rynny i inne wykończenia. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej poszczególnym etapom budowy dachu.
, 5 lutego 2017

Kosztorys budowy domu jednorodzinnego 140 m2

Kosztorys budowy domu jednorodzinnego 140 m2

Kosztorys budowy domu jest niezbędny, aby starać się w banku o kredyt hipoteczny czy innego rodzaju finansowanie. Również gdy budujemy dom z własnych środków, warto rozpocząć prace od stworzenia solidnego kosztorysu budowy domu. Pozwoli on nam oszacować własne możliwości finansowe i uniknąć wielu potencjalnych problemów. Zobaczmy więc przykładowy kosztorys budowy domu z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 140 m2. Sprawdzimy stan surowy zamknięty oraz dalej stan deweloperski.
, 21 grudnia 2016

Co to jest stan surowy zamknięty?

Stan surowy zamknięty doprowadza naszą nieruchomość do pierwszych prac wykończeniowych, i kończy etapy budowy. Wszystkie zewnętrzne drzwi oraz okna są już obsadzone, a nieruchomość zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi. Stan surowy zamknięty obejmuje także ściany działowe. We wnętrzu trzeba już tylko rozciągnąć instalacje i przeprowadzić prace wykończeniowe.

Etapem poprzedzającym stan surowy zamknięty jest stan surowy otwarty. Oba etapy budowy wyglądają dość podobnie. Jednak stan surowy otwarty nie posiada jeszcze takich elementów jak ściany działowe, okna i drzwi zewnętrzne. Zakończenie prac na tym etapie wymaga zabezpieczenia budynku przed sezonem zimowym. Drzwi i okna powinny zostać zabezpieczone deskami, które sprawią, że wody opadowe nie będą dostawały się bezpośrednio do wnętrza budynku.

Stan surowy zamknięty posiada już szczelne okna i drzwi wewnętrzne. Ściany działowe i nośne są już kompletnie przygotowane pod instalacje elektryczną oraz pod nakładanie zapraw tynkarskich. Aby doprowadzić nieruchomość do stanu używalności trzeba jeszcze ułożyć instalacje wodno kanalizacyjną, wykończyć podłogi, wykończyć schody, pomalować ściany oraz sufity, zamontować urządzenia grzewcze, zakupić meble i podstawowe elementy wyposażenia.

Prace doprowadzające nieruchomość do stanu pod klucz (gotowego do zamieszkania) mogą być dość kosztowne. Ostateczna cena inwestycji zależy oczywiście od standardu wykończenia oraz metrażu budynku. Dlatego przed rozpoczęciem prac wykończeniowych warto stworzyć własny kosztorys inwestorski. Dzięki niemu będziemy lepiej przygotowani do prac wykończeniowych, a budynek w stanie surowym zamkniętym będzie mógł szybko przekształcić się w nieruchomość zdatną do zamieszkania.

Jeśli interesuje Cię budowa domów jednorodzinnych, zapraszamy do działu poniżej. Podpowiemy Ci jak przebiegają etapy budowy, opiszemy szerzej stan surowy zamknięty, określimy orientacyjne koszty budowy domów jednorodzinnych, a także udzielimy praktycznych wskazówek budowlanych. Na dole strony odnajdziesz listę powiązanych tematów.

Powiązane tematy

Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij