Rolety zaciemniające – zastosowanie i charakterystyka

Rolety zaciemniające to świetne rozwiązanie w przypadku pomieszczeń, które mają duże okna lub są zorientowane na południe. Nieprzepuszczające światła tkaniny sprawiają, że w pomieszczeniu panuje półmrok i mniej się nagrzewa. To bardzo duży plus. Zapewniają także maksymalny komfort i dyskrecję przed sąsiadami. Z drugiej strony jednak nie we wszystkich pokojach dobrze się sprawdzą.

To raczej rozwiązanie do sypialni czy gabinetów. Można je zastosować także w pokoju dziecięcym, gdzie zaciemnianie okien jest konieczne w czasie drzemki w ciągu dnia. Całkowicie zaciemniające rolety sprawiają, że nawet w słoneczny dzień w pomieszczeniu jest ciemno. Właśnie z tego względu nie sprawdzą się w salonie czy kuchni, pomieszczeniach, gdzie spędzamy najwięcej czasu. Tutaj lepiej sprawdzą się rolety rzymskie czy rolety dzień noc niż w 100% zaciemniające. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o roletach okiennych.

Rodzaje zaciemniających rolet okiennych

Można wyróżnić dwa rodzaje rolet wewnętrznych zacieniających. Najbardziej popularne są rolety podgumowane, czyli wykonane z materiału blackout. Nie przepuszczają światła, ponieważ po jednej stronie znajduje się guma, która jest łatwa w pielęgnacji. Druga strona to standardowy materiał na rolety (najczęściej poliester), więc to idealne połączenie praktyczności i estetyki. Rolety gumowane są w 100% zacieniające, zwłaszcza te w ciemnych kolorach. Ale uwaga! Nie powinny być montowane na oknach dachowych ani na wyższych piętrach budynków zwróconych na południe. Bardzo wysoka temperatura może odkształcać gumowane materiały. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami na temat zakupu rolet?

Porównanie rolet zaciemniających podgumowanych

Marka i nazwa

Rodzaj

Typ mechanizmu

Sposób montażu

Wymiar

Cena

Colours Boreas

Zaciemniająca

żyłkowy

do ściany

90 x 180 cm

65 zł

Rollcenter

Zaciemniająca + termo

kaseta

bezinwazyjny

90 x 150 cm

188 zł

Karnix Blackout

Zaciemniająca

kaseta

bezinwazyjny

90 x 150 cm

132 zł

Inspire Blackout

Zaciemniająca

żyłkowy

bezinwazyjny

80 x 160 cm

65 zł

Całkowicie zaciemniające rolety odbijające światło to drugi rodzaj. Tkaniny pokryte są srebrem, aluminium lub masą perłową. Czasami pojawia się także posrebrzana guma. Wszystkie te substancje odbijające promienie słoneczne zapobiegają naświetlaniu pomieszczeń. Dodatkowo rolety te zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się powietrza wewnątrz. To dobre rozwiązanie w wielu przypadkach, także dlatego, że materiały odbijające promienie słoneczne są po prostu bardziej estetyczne niż rolety podgumowane.

Rolety zaciemniające i całkowicie zaciemniające, a także cena rolet wewnętrznych i opinie o różnych rodzajach
Rolety zaciemniające - rodzaje, opinie, ceny, porady zakupowe
Porównanie rolet odbijających światło

Marka i nazwa

Rodzaj

Typ mechanizmu

Sposób montażu

Wymiar

Cena

Mardom Silver

Zaciemniająca + termo

łańcuszkowy

bezinwazyjny

80, x 150 cm

59 zł

Toma Spinella

Zaciemniająca

kaseta

bezinwazyjny

90 x 150 cm

228 zł

Toma Premium

Zaciemniająca z folią refleksyjną

kaseta

bezinwazyjny

90 x 150 cm

640 zł

Glasgard

Zaciemniająca

łańcuszkowy lub elektryczny

bezinwazyjny

90 x 150 cm

Ok 300 zł

Rolety odbijające światło a nagrzewanie pomieszczeń

Bardzo wielu producentów próbuje nas przekonać, że rolety nieprzepuszczające światła, czy to odbijające promienie słoneczne, czy po prostu gumowane maja niezwykłe właściwości. Dzięki nim w pomieszczeniu miałby panować chłód, dlatego wiele osób decyduje się na zainwestowanie w droższy materiał i rezygnują z zakupu tańszych rolet okiennych (jak rolety dzień noc czy rolety rzymskie).

Okazuje się jednak, że te obietnice są praktycznie nierealne. Chociaż rolety są w 100% zacieniające, nie ograniczą dostępu gorącego powietrza w tak dużym stopniu. Tak naprawdę różnica między pomieszczeniami bez osłon a pomieszczeniami zasłoniętymi przy pomocy tych rolet wynosi zaledwie 3-4 stopnie Celsjusza. Oczywiście ma to wielkie znaczenie w czasie ogromnych upałów, ale warto wiedzieć, że nie należy spodziewać się cudów. Sprawdź także ten artykuł o żaluzjach i roletach dzień noc.

Aby rolety zaciemniające spełniały swoją rolę musi być spełnione mnóstwo warunków. Przede wszystkim najlepiej działają rolety w kasecie. Wtedy okna są całkowicie zaciemnione i nie ma dostępu światła nawet bokiem. Co więcej, należy wiedzieć, że jeśli do środka dostanie się ciepłe powietrze, rolety nic nie zmienią. Dlatego ma to sens tylko wtedy, jeśli w ciągu dnia nie będzie otwierane okno, a nieprzepuszczające światła rolety będą zaciągnięte od samego brzasku aż do wieczora. Małe pomieszczenia mogą się nagrzać nawet rano, kiedy słońce jeszcze nie będzie wysoko, dlatego zaciemnianie okien na stałe może być koniecznością.

Rolety zaciemniające – cena i zakup

Bardzo wiele firm trudni się montażem i doborem rolet różnego rodzaju. Najczęściej są to pośrednicy, lecz wielu producentów także w ten sposób sprzedaje swoje rolety. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musisz martwić się mierzeniem – dostaniesz idealnie skrojone i dopasowane do twoich potrzeb rolety zaciemniające w takim kolorze, jaki wybierzesz samodzielnie.

Rolety jednak możesz kupić także samodzielnie. Są dostępne w sklepach typu Dom i Ogród i marketach budowlanych. W ich ofercie znajdują się przede wszystkim rolety podgumowane, te odbijające promienie słoneczne zdarzają się rzadziej. To dobre rozwiązanie dla osób, które mają okna o standardowych wymiarach. W każdej linii jest kilkanaście wymiarów na okna zwyczajne i balkonowe. Dobre opinie zbierają rolety INSPIRE BLACKOUT z Leroy Merlin i Colours Boreas sprzedawane w Castoramie. Sprawdź także ten artykuł z aktualnym cennikiem żaluzji i rolet.

ikona podziel się Przekaż dalej