Rosnące koszty budowy wywołane wzrostem cen materiałów?

Według analityków HREIT Oskara Sękowskiego i Bartosza Turka, od 2018 roku wzrost kosztu budowy domu wyniósł ponad 76 procent. Eksperci podkreślili, że:

"Największym winowajcą rosnących kosztów budowy były szybujące ceny materiałów. W niektórych przypadkach wzrosty cen sięgały nawet ponad 100 proc. Mowa tutaj konkretnie o materiałach związanych z elewacją, zabudową gips-kartonową czy posadzkami. Szczególną uwagę zwracają pierwsze z nich. Stawki materiałów używanych do elewacji wzrosły bowiem przez pięć lat licząc od czerwca 2018 r. o 137 proc."

Według analiz, w grupie silnie drożejących znalazły się materiały przeznaczone do wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnych i instalacji centralnego ogrzewania. Wzrosty cen osiągnęły blisko 60 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Z drugiej strony mamy do czynienia ze znacznym wzrostem cen materiałów do instalacji elektrycznej. Według szacunków serwisu wielkiebudowanie.pl, na które powołują się analitycy z HREIT, stawki materiałów związanych z elektryką podrożały o około 34 procent w ciągu ostatnich pięciu lat. Do wzrostów kosztów budowy dołożyły się także podwyżki usług budowlanych.

"I choć ogólnie rzecz biorąc materiały przez ostatnich 5 lat drożały szybciej niż robocizna, to tu też możemy znaleźć przykłady szokujących zmian. Przykład? Stawki, których żądają fachowcy od gładzi. Jeszcze 5 lat temu położenie metra kwadratowego gładzi przez profesjonalistę kosztowało 77 zł. Najbardziej aktualne dane (czerwiec 2023 r.) sugerują, że obecnie jest to 165 zł. Mamy więc ponad dwukrotny wzrost tych stawek" — stwierdzono w analizie.

Koszty budowy w drugiej połowie roku 2023 i na początku roku 2024 skłaniają do względnego optymizmu

Sytuacja na rynku materiałów budowlanych powoli się stabilizuje. Świadczy o tym najnowsza analiza grupy PSB Handel S.A. Analiza cen wiodących materiałów dla budownictwa i domu została opublikowana 10 stycznia 2024. Według najnowszych danych, wzrost cen uległ widocznemu wyhamowaniu.

„ W grudniu 2023 r. w stosunku do grudnia 2022 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych wyniosła minus 2,6%, i był czwarty miesiąc z rzędu ze spadami cen. Porównując miesiąc grudzień do listopada 2023 r. ceny minimalnie spadły o 0,2%. Analizując dane za okres styczeń-grudzień 2023 do roku 2022 ich dynamika wyniosła plus 4%. Wciąż zauważalny jest wzrost cen, z miesiąca na miesiąc jest on znacznie wolniejszy” – czytamy.

Wśród najszybciej drożejących materiałów (ceny w grudniu 2023 w stosunku do grudnia 2022 r), znalazł się cement i wapno (podwyżka o 17%), farby i lakiery (wzrost 7%), chemia budowlana (podwyżka o 3%, stolarka (wzrost o 1%) oraz instalacje i ogrzewanie (0,4%).

Co bardzo istotne, spadek cen nastąpił w aż 13 grupach. Według raportu, obniżki cen materiałów budowlanych objęły płytki, łazienki, kuchnie (spadek cen o 1%), oświetlenie i elektrykę (-3%), a także suchą zabudowę (-4%).

Prognozy podwyżek kosztów budowy i cen materiałów na 2024 rok

Według prognoz wielu analityków, możemy liczyć na powolne wyhamowanie cen niektórych materiałów budowlanych i kosztów robocizny, jednak nie ma co liczyć na istotne spadki. Wielu producentów działa obecnie na granicy opłacalności, dodatkowo podwyżce ulega płaca minimalna. Według raportu serwisu wielkiebudowanie.pl:

„Najnowsze dane pokazują już wzrost kosztów budowy dla stanów SSZ o +1%  i dla stanów SDW o +0,7%. Najlepsze, że te koszty nadal rosną bo firmy usługowe w niektórych branżach podnoszą ceny swoich usług. O ile producenci i handlowcy nie zapowiadają podwyżek większych niż w ubiegłym roku to firmy wykonawcze już tak”.

Eksperci zwracają uwagę na kolejną podwyżkę płacy minimalnej w lipcu 2024 i spadek marży firm budowlanych. W obliczu niższej opłacalności prac budowlanych, przewiduje się dalszy wzrost kosztów budowy domu, jednak nie na tak wysokim poziomie jak w latach ubiegłych. Według analizy wielkiebudowanie.pl:

„Przewidywany wzrost kosztów budowy stanów SSZ w styczniu może zaskoczyć bo wszystkie założenia cenowe w styczniu zostały już przekroczone. Jednak koszty budowy nie powinny w tym roku przekroczyć tych z ubiegłego roku, więc ok 8%. Tam gdzie czynnik ludzki jest najważniejszy a więc w usługach ceny będą rosły szybciej”.

Na uwagę zasługuje znaczące wyhamowanie cen usług budowlanych. Według ekspertów, wzrost cen usług budowlanych pod koniec stycznia 2024 stracił swoje tempo.

„Zwłaszcza załamały się ceny usług wykończeniowych. Największy wzrost cen obserwujemy w grupie terenowej gdzie dość szybko rosną ceny robót ziemnych oraz brukarskich. W ciężkim budownictwie ceny rosną gównie w branży murarskiej i elektrycznej. W tej ostatniej wzrost cen jest nawet zdecydowany. Średnio ceny usług budowlanych nie powinny wzrosnąć w styczniu więcej niż o 1% pomimo znaczących podwyżek płac minimalnych”.

Źródła:

  • https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/8743534,ceny-materialow-budowlanych-w-2024-roku-znow-wzrosna-prognozy.html
  • https://www.grupapsb.com.pl/centrum-prasowe/trendy-cenowe/trend/zmiany-cen-materialow-budowlanych-w-grudniu-oraz-po-12-miesiacach-2023-r-analiza-grupy-psb-handel-s-a.html
  • https://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H320/cena-budowy-domu.html
  • https://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H80/barometr.html
ikona podziel się Przekaż dalej