Tanie domy – jak obniżyć koszt budowy?

Był taki czas, że budowa domu oznaczała wystawienie porządnej, dwukondygnacyjnej willi, żeby nie wstydzić się przed sąsiadami. Dziś wszyscy ograniczamy wydatki i staramy się minimalizować ślad węglowy. To co mniejsze i tańsze niekoniecznie jest uważane za gorsze. Tymczasem przepisy ułatwiają budowę domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkalnych.

Co wpływa na cenę domu?

Ludzie planujący wystawienie własnego domu rozumieją różnie dom tani w budowie. Jakie czynniki wpływają na niską cenę domów a jakie na wysoką? Można na nie patrzeć z trzech perspektyw:

  • Metrażu (małe jest zawsze tańsze)
  • Doboru materiałów (ewentualnie tańszej robocizny)
  • Zmniejszenia kosztów eksploatacji, co wpłynie na szybszy zwrot inwestycji.

Perspektywa jaką przyjmujiemy zwykle zależy od tego jakimi środkami dysponujemy w momencie budowy. Najlepiej będzie wziąć pod uwagę i wyważyć wszystkie trzy.

Szybko i tanio

Szybko i tanio nie zawsze znaczy dobrze. Jeżeli interesuje nas jaki dom jest najtańszy w utrzymaniu, to nie zawsze warto połaszczyć się na niską cenę samego wykonania. Mimo wszystko da się to pogodzić szybki czas wykonania, niską cenę i dobrą jakość. Trzeba tylko mieć punkt odniesienia i dobrze wyważyć stosunek ceny budowy domu do kosztów eksploatacji.

Zacznijmy od tego jaki rodzaj domu jest najtańszy w budowie – czyli co składa się na niską cenę wystawienia budynku.

Ważną rolę odgrywa metraż. Małe domy zawsze będą tańsze od swoich większych odpowiedników, wymagają też mniej formalności (domy do 70m2 można zbudować bez pozwolenia). Jeżeli zależy nam na tym, żeby było szybko i tanio, to powinny nas interesować przede wszystkim projekty małych domów. Dodatkowym sposobem oszczędzenia będzie skorzystanie z projektów na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Znajdziemy tam darmowe projekty domów mieszkalnych i projekty koncepcyjne domów rekreacyjnych o różnej powierzchni. Zaadoptowanie takiego projektu jest szybszym i tańszym sposobem na uporanie się z tą częścią formalności.

Mały dom buduje się szybciej. W tym przypadku również łatwiej będzie wybrać dom z części prefabrykowanych. To pozwala oszczędzić również na prądzie i wodzie potrzebnych podczas budowy oraz na robociźnie. Nie mówiąc oczywiście o mniejszych kosztach użytych materiałów. Dodatkowo małe, tanie domy są tańsze w eksploatacji – zwłaszcza jeżeli chodzi o zużycie prądu.

Technologia a cena

Dom tani w budowie to również każdy dom, w do którego postawienia zastosowano nisko kosztowe technologie i materiały. W tym przypadku trzeba jednak uważać, bo tani materiał nie zawsze jest najlepszy. To nie znaczy, że nie da się wybrać dobrych materiałów po niższej cenie – o czym będziemy pisać szczegółowo dalej.

Tanie domy dzięki tanim materiałom

Przeglądając projekty małych domów warto zorientować się czy można je zbudować z tańszych materiałów. Różne rodzaje materiałów budowlanych mają różne właściwości. Trzeba dostosować konkretne rozwiązania do konkretnych materiałów. Trzeba też brać pod uwagę trwałość, energooszczędność i funkcjonalność. Na szczęście nie cała odpowiedzialność spada na inwestora. Wiele biur projektowych oferuje projekty domów tanich w budowie. Rozwiązania proponowane przez profesjonalistów pozwalają maksymalnie wykorzystać przestrzeń małego domu i zastosować mniej kosztowne materiały.

Różne firmy mogą oferować takie same lub podobne materiały w innych cenach. Istotną częścią wyszukiwania tanich materiałów budowlanych jest zatem porównywanie cen w różnych sklepach. Wymaga to trochę czasu i cierpliwości, ale skutek jest tego wart. 

Projekty domów tanich w budowie - technologie

Tanie domy mogą być budowane w innej technologii niż ich droższe odpowiedniki. Szukając projektów domów tanich w budowie warto zwrócić uwagę na to jaki sposób budowy proponuje projektant. Jakie tanie domy można wybudować w Polsce?

  • Domy szkieletowe - koszt w dużej mierze zależy od projektu, rodzaju szkieletu i wybranej firmy montującej. Domy szkieletowe są tańsze, jeżeli mają prostą konstrukcję i można zaoszczędzić na wykończeniu. Te w systemie kanadyjskim są mniej kosztowne niż ciężkie i solidne w systemie niemieckim. Z drugiej strony ciężki system niemiecki pozwala nawet na wybudowanie domu pasywnego, co umożliwia szybki zwrot kosztów.
  • Domy murowane (metodą gospodarczą) – budowa tzw. metodą gospodarczą (czyli we własnym zakresie) pozwala na dużą decyzyjność w zakresie doboru materiałów, robocizny i nadzoru. Trzeba tylko dobrze wybrać projekt, mieć trochę czasu i wiedzy. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które wiedzą co robią.
  • Domy prefabrykowane (modułowe) – czy budynek z prefabrykatów to dom tani w budowie? Dużo zależy od szczegółów. Na przykład domy w systemie niemieckim są właściwie prefabrykowane, ale nie należą do najtańszej opcji szkieletowej. Warto stawiać na projekty małych domów, które z prefabrykowanych części buduje się i wykańcza bardzo szybko. Minusem takich domów jest zazwyczaj potrzeba posiadania całej kwoty. Dom stawiany jest w ciągu kilku dni, a wykańczany w ciągu kilku tygodni.
Dom na tle nieba, a także dom tani w budowie i wpływ na koszty budowy domu
Co wpływa na koszt budowy domu, czyli ile kosztuje dom tani w budowie

Ceny domów – jakich kwot się spodziewać?

Ile kosztuje tani dom? Wcale nie tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Co to znaczy tani? Czy chodzi o stosunek ceny jednej technologii do innej czy o ogólną wydatek poniżej pewnej konkretnej kwoty?

Zwykle za tanie domy uznaje się takie, których budowa kosztowała do 300 tysięcy złotych. Ekstremalnie tanie domy można zbudować nawet za kilkadziesiąt tysięcy. Zwykle jednak wykonują je osoby, które same znają się na projektowaniu i budowie (zawodowi architekci). Przeciętny obywatel, który jakoś orientuje się w budowlance i chce wybudować miejsce do całorocznego mieszkania dla rodziny, powinien się przygotować na wydatek co najmniej 200-250 tysięcy złotych za dom 70m2.

Jeżeli zależy nam na porównaniu cen, to lepiej sprawdzić jaki jest szacowany koszt budowy domu na metr kwadratowy. W 2023 roku ceny materiałów budowlanych poszły w górę, obecnie oczekuje się ich spadku. Orientacyjnie przeciętna cena budowy za metr kwadratowy wynosiła 3000-3500 zł. Dom szkieletowy w stanie surowym zamkniętym od 1700 do 2800 zł/m2, a domu z bali od 1600 do 3000 zł/m2. W tym przypadku można oszczędzić na wykończeniu, które może kosztować od 100 do 1500 zł/m2, co daje inwestorom spore pole manewru. 

Same projekty domów tanich w budowie można kupić w granicach kilku tysięcy złotych. Bonusem w przypadku firm oferujących domy modułowe z prefabrykatów może być projekt i robocizna od razu wliczona w cenę wystawienia budynku.

Poza materiałami, robocizną i technologią trzeba brać pod uwagę ceny w różnych regionach Polski. Wlicza się w nią nie tylko dom, ale działkę. Te w pewnych miejscach kraju (np. w okolicach Warszawy) są droższe niż w innych. Ogólna zasada jest taka, że tanie domy łatwiej wybudować na prowincji, a w pobliżu lub na terenie dużych miast koszt budowy jest dużo wyższy.

Tanie domy to kwestia odpowiedniego dobrania materiałów, miejsca budowy i technologii. Nie możemy jednak zapominać o późniejszych kosztach eksploatacji. Dopiero zapewniając sobie odpowiednią jakość mieszkania, energooszczędność i trwałość domu możemy mówić o długotrwałym obniżeniu wydatków. Nie warto zatem oszczędzać maksymalnie na materiałach i robociźnie, ale z pewnością ostrożny inwestor może zachować sporo pieniędzy w kieszeni.

Źródła:

  1. Tanie materiały budowlane. Jak oszczędzać na zakupach materiałów budowlanych, https://muratordom.pl/przed-budowa/organizacja-budowy/tanie-materialy-budowlane-jak-oszczedzac-na-zakupach-materialow-budowlanych-aa-ghRJ-xALM-Z1k6.html
  2. Małe domy tanie w budowie - jakie domy się teraz buduje? Zobacz najciekawsze projekty, https://muratordom.pl/przed-budowa/wybor-projektu/male-domy-tanie-w-budowie-jakie-domy-sie-teraz-buduje-zobacz-najciekawsze-projekty-aa-Pabc-cQJf-J6GL.html
  3. Dom szkieletowy: cena, opinie, zalety i wady technologii, https://www.mgprojekt.com.pl/blog/dom-szkieletowy/
  4. Radosław Murat, Domy prefabrykowane i modułowe: zalety i wady, https://muratordom.pl/budowa/inne-technologie-budowlane/domy-prefabrykowane-i-modulowe-aa-1MMv-kEA6-ipGh.html
  5. Jan Susmaga, Technologie budowy domu. Która jest najtańsza, która najszybsza, która najlepsza? https://www.extradom.pl/porady/artykul-technologia-budowy-jaka-bedzie-najlepsza-do-budowy-domu
ikona podziel się Przekaż dalej