Koszt remontu mieszkania - dokładne ceny usług remontowych

Remont mieszkania jest często bardziej kłopotliwy, niż wykończenie całkowicie nowego. Jeśli chcemy, aby nasze prace remontowe przebiegały sprawnie, powinniśmy się do nich bardzo starannie przygotować. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac warto określić zakres remontu, a także kolejność poszczególnych robót. Bardzo duże znacznie ma także oszacowanie kosztów, które jesteśmy w stanie poświęcić na całe przedsięwzięcie. Pamiętajmy, że każdy remont wiąże się z ryzykiem powstania nowych, nieprzewidzianych wydatków. Dlatego podczas określania budżetu inwestycyjnego, warto zachować kilkuprocentową rezerwę finansową.

Jeżeli chcesz samodzielnie stworzyć kompleksowy kosztorys remontu mieszkania, zapraszamy na bezpłatne Kalkulatory Budowlane.

Ocena: 4,6/5 (głosów 7)

Krok pierwszy – określenia zakresu i kolejności prac remontowych

Dobre rozplanowanie remontu może zaoszczędzić nasz czas oraz pieniądze. W zakres prac remontowych najczęściej wchodzą: odnowienie ścian, wymiana podłóg, zmiana armatury i ceramiki łazienkowej, a także odświeżenie kuchni. Owe prace powinny być wykonane w jasno określonej kolejności.

Na samym początku zajmujemy się pracami najcięższymi, a także najbardziej kosztownymi – renowacją bądź wymianą podłóg, odnawianiem ścian. Dopiero w dalszym etapie remontu przychodzi czas na malowanie i prace wykończeniowe.

Brak jasnego określenia kolejności prac może doprowadzić do tego, że w pewnym etapie zaczniemy niszczyć to, co zostało już wcześniej ukończone. Jak łatwo się domyślić – takie działania zwiększą koszty i czas trwania prac remontowych.

Pamiętaj, że ze względu na konieczność usuwania starych materiałów koszt remontu mieszkania może być wyższy, niż jego wykończenia.

Koszt prac związanych z remontem podłóg

Koszt odnowienia podłóg zależy od tego czy zdecydujemy się na ich renowację, czy może na całkowitą wymianę. Jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się lekko zniszczona podłoga z naturalnego drewna, możemy poddać ją prostym procesom renowacyjnym.

Pierwszym etapem remontu starej, drewnianej podłogi jest szlifowanie, które usuwa nierówności i zabrudzenia. Za dokładne szlifowanie parkietu, bądź podłogi z desek drewnianych zapłacimy od 9 do 15 zł/m2. Drugim krokiem jest szpachlowanie ubytków i szczelin. Średnia cena takiej usługi to 8-12 zł/m2. Po wypełnieniu ubytków wystarczy już tylko wykonać cyklinowanie i lakierowanie. Trzykrotne cyklinowanie to wydatek rzędu 20-25 zł/m2. Z kolei dwukrotne, dokładne lakierowanie będzie nas kosztowało 15-20 zł/m2. Zatem średni koszt odnowienia podłogi z desek lub parkietu drewnianego to wydatek rzędu: 52- 72 zł/m2.

Większość remontowanych podłóg nie nadaje się jednak do odnowienia. W takim wypadku konieczne jest usunięcie starych powłok i zastąpienie ich nowymi.

Za demontaż starego parkietu zapłacimy od 15 do 20 zł/m2. Nieco mniejszym wydatkiem będzie usunięcie starych wykładzin. Taka usługa kosztuje 5-12 zł/m2.

Po demontażu starej podłogi przychodzi czas na ułożenie nowych nawierzchni. Najpopularniejszym rozwiązaniem są zwykłe panele podłogowe. Dobre jakościowo panele prezentują się znakomicie w każdym mieszkaniu. Ich dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena. Pamiętajmy, że panele podłogowe przeważnie są też kilkukrotnie tańsze niż parkiet czy mozaika. Za 1 m2 dobrych jakościowo paneli podłogowych zapłacimy około 30-50 zł. Cena obejmuje także listwy i niezbędne podkłady.

Panele możemy ułożyć samodzielnie lub powierzyć prace wyspecjalizowanej ekipie. W tym drugim przypadku, całkowity koszt ułożenia podłogi wzrośnie o 18-24 zł/m2.

Koszty renowacji Twoich podłóg możesz obliczyć na kalkulatorach kosztów remontu salonu, kuchni i łazienki.

Koszty remontu nawierzchni łazienkowych i kuchennych

Remont podłóg w kuchenni i łazience przeważnie wiąże się z wymianą całej ceramiki.

Koszt demontażu starych płytek zależy od ich wielkości oraz specyfiki (od 15 do 25 zł za m2). Podczas usuwania starych płytek warto zdemontować stare punkty hydrauliczne. Koszt demontażu wyniesie od 100 do 140 zł za każdą sztukę.

Następnym etapem jest wyrównanie nierówności powstałych w wyniku skucia starej ceramiki. Za wyrównanie 1 m2 nawierzchni zapłacimy średnio 15 zł.

Kolejnym wydatkiem będzie ułożenie nowych płytek. Ceny robocizny zależą głownie od rodzaju, specyfiki i wielkości płytek. W przypadku zwykłych płytek o rozmiarze 30x30 koszty kształtują się w granicach od 35 do 80 zł (łączny koszt gruntowania, układania płytek oraz późniejszego fugowania). Układanie w karo to zwykle koszt wyższy o 5 zł/m2, podobnie z wyższymi kosztami wiąże się układanie mozaiki (ponad 100 zł/m2) oraz dużych płyt gresowych (ponad 70 zł/m2).

Szczegółowo koszty dla Twoich powierzchni możesz obliczyć na kalkulatorze kosztów remontu kuchni oraz łazienki.

Orientacyjne koszty armatury łazienkowej

Po ułożeniu nowej podłogi, przychodzi czas na wykonanie tzw. armatury sanitarnej. Łączny koszt zakupu podstawowego zestawu (umywalki, WC oraz prysznica lub wanny) nie powinien przekroczyć 2.000 zł.

Kolejne wydatki wiążą się z ich montażem. Założenie umywalki będzie nas kosztowało 60-80 zł. Nieco droższy będzie montaż WC oraz bidetu (od 90 do 110 zł). Największym wydatkiem będzie zamontowanie wanny lub prysznica. Koszt takiej usługi monterskiej wyniesie 120-230 zł.

Szczegółowo koszty armatury łazienkowej możesz obliczyć na kalkulatorze kosztów remontu łazienki.

Wykończenie kuchni

Podczas remontu mieszkania przeważnie wymieniamy stare, wysłużone sprzęty i meble kuchenne.

Koszt nowych mebli kuchennych zależy od tego, czy wybierzemy egzemplarze produkowane masowo, czy też zdecydujemy się na meble pod wymiar. Niezłej jakości zestaw mebli kuchennych to wydatek około 2.500 zł, przy czym najtańsze zestawy można kupić już za 600 zł.

Z kolei meble pod wymiar będą nas kosztowały ok. 1.000 zł/mb. Podczas remontu warto także zainwestować w nowy zlew kuchenny (300 zł), baterie kuchenną (160 zł), zmywarkę (800-1.200 zł) oraz lodówkę (1.000-1.600 zł).

Koszt remontu Twojej kuchni możesz oszacować na dedykowanym kalkulatorze.

Koszty odnawiania ścian

Przed rozpoczęciem prac związanych z remontem ścian powinniśmy ocenić ich stan techniczny.

Jeśli ściany w naszym mieszkaniu są zniszczone i nierówne, wówczas warto je otynkować lub nałożyć gładź szpachlową (efektownie maskuje defekty oraz nierówności na niemal każdej powierzchni). Tynk nakładamy w sytuacji, gdy nierówności są bardzo widoczne i wynoszą ponad 1 cm. W przypadku małych defektów oraz nierówności poniżej 1 cm, całkowicie wystarczy nałożenie gładzi.

Mężczyzna maluje ścianę niebieską farbą - source: FLICKR.com by abbybatchelderKoszt położenia tynku tradycyjnego to wydatek rzędu 35-45 zł/m2 (robocizna + materiały). Wyrównanie ścian za pomocą gładzi szpachlowej będzie nieco tańsze, za wykonanie 1 m2 zapłacimy od 18 do 25 zł (robocizna + materiał).

Wyrównane ściany są bardzo dobrą bazą pod malowanie oraz tapetowanie. Owe prace rozpoczynamy od zagruntowania całej powierzchni. Warstwa gruntująca ułatwi naklejenie tapety, a także znacząco zmniejszy zużycie farby ściennej. Za dwukrotne zagruntowanie ścian oraz sufitu zapłacimy ok. 7-8 zł/m2 (robocizna + tania farba gruntująca).

Kolejnym wydatkiem będzie malowanie bądź tapetowanie pomieszczeń. Za 3 litrowe opakowanie kolorowej farby zapłacimy około 60-70 zł (wystarcza na jednokrotne pomalowanie ścian o powierzchni ~30 m2).

Tapeta będzie nieco większym wydatkiem. Dobra jakościowo rolka z podłożem winylowym kosztuje od 50 zł w górę. Do wytapetowania ścian o powierzchni 20 m2 potrzebujemy około 7 rolek, co daje nam minimalną sumę 350 zł.

Koszt naklejenia tapety zależy od jej rodzaju. Za naklejenie 1 m2 tapety winylowej bądź papierowej zapłacimy od 10 do 18 zł. Z kolei naklejenie tapety z włókna szklanego to wydatek rzędu 25-50 zł. Warto w tym miejscu zauważyć, iż większość tapet z włókna szklanego należy pomalować zaraz po naklejeniu (co dodatkowo podwyższy koszt).

Jeżeli chciałbyś obliczyć dokładny koszt remontu Twojego mieszkania, zapraszamy do odwiedzenia naszych Kalkulatorów Budowlanych. Dzięki nim w kilkanaście minut stworzysz szczegółowy kosztorys remontu mieszkania, dostosowany do Twoich potrzeb i oczekiwań.

, aktualizacja 6 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij