Ceny domów kanadyjskich – sprawdzamy, ile kosztują domy z drewna

Domy kanadyjskie to konstrukcje cieszące się dużą popularnością w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Mimo, że warunki klimatyczne w tych krajach mogą równać się z klimatem panującym w Polsce, to nadal nie mogą rywalizować z murowaną technologią, która wiedzie prym w naszym kraju. Domy kanadyjskie to energooszczędne rozwiązanie, które jest bardzo szybkie w budowie. Ile właściwie kosztuje taka inwestycja? Sprawdzamy!

Jeśli interesuje cię budowa domu z drewna, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu formularza uzyskasz dostęp do ofert sprawdzonych fachowców.

Ocena: 4,3/5 (głosów 3)

Drewniany dom kanadyjski

Budowa domu kanadyjskiego

Konstrukcję domu kanadyjskiego stanowi szkielet drewniany domu. Są to pionowe słupki drewniane, które znajdują się w odległości 30, 40, lub 60 cm. Najważniejsze jest identyczne rozstawienie między słupkami. W miejsce zaprojektowanych okien instalowana jest belka, która pełni funkcję nadproża. Odpowiednio zaplanowany rozstaw słupków umożliwia obicie domu płytami OSB, które wzmacniają i wiążą konstrukcję.

Przed postawieniem szkieletu niezbędne jest jednak przygotowanie fundamentu. W większości przypadków „kanadyjczyk” wznoszony jest na fundamencie płytowym. Niektórzy jednak skłaniają się do wyboru ścian fundamentalnych.  Od wybranego fundamentu uzależnione jest ułożenie podłogi. W przypadku fundamentu płytowego jest to podłoga znajdująca się na gruncie. Wybierający ściany fundamentalne będą układać podłogę nad powierzchnią wentylowaną. Jeśli szukasz szczegółowych informacji o domach z drewna, znajdziesz je w tym artykule.

Ceny domów kanadyjskich

Ceny domów kanadyjskich są bardzo zróżnicowane. Na początku warto nadmienić, iż proponowane ceny nieruchomości zazwyczaj odnoszą się do cen domu za 1 m2 powierzchni. Jednak większość uwzględnia powierzchnię podłogi, zamiast powierzchnię oddaną do użytku, która jest zdecydowanie mniejsza, jeśli weźmiemy pod uwagę obecność skosów na poddaszu. Z tego względu konstrukcja o powierzchni użytkowej liczącej 140 m2 z poddaszem może obejmować powierzchnię podłogi mającą blisko 180 m2. Wszystko zależy od wysokości ścianki kolankowej.

Ceny domów kanadyjskich podawane za 1 m2 powierzchni domu kanadyjskiego nie są stałe, ale mieszczą się w pewnej granicy. W przypadku domu o powierzchni od 100-400 m2 cena za dom w stanie pod klucz mieści się w granicach od 1900 zł/m2 do nawet 3000 zł/m2. Podczas wyboru domu o mniejszej powierzchni niezbędne będzie dopłacenie 300-400 zł/m2. Przy domach większych, cena może być niższa o blisko 100 zł/m2. Skąd taka różnica?

Domy z drewna składają się ze stałych elementów, które muszą być wykonane i nie wynikają z wielkości domu. Chodzi o kominy i kominki, kuchnię czy łazienkę. Koszty są wysokie i bardzo podobne, niezależnie od powierzchni konstrukcji. W domach o większej powierzchni, koszt elementów podzielimy przez większą liczbę metrów kwadratowych, co automatycznie zmniejszy cenę za 1 m2.

Bardzo duże znaczenie ma również projekt domu. W tym przypadku istotny wpływ ma rodzaj konstrukcji - czy dom uwzględnia poddasze użytkowe, czy też będzie parterowy? Obecność poddasza użytkowego wiąże się z koniecznością zastosowania mocniejszego stropu, który przekłada się na wyższą cenę. Wymaga za to mniejszej powierzchni pokrycia dachowego i fundamentów.

Równie ważny jest dach. Osoby, które zdecydują się na dach dwuspadowy, będą obarczone mniejszym kosztem niż właściciele dachu czterospadowego.

Wpływ na ceny domów kanadyjskich ma również liczba ścian wewnętrznych. „Kanadyjczyk”, który kryje w sobie otwarte przestrzenie jest znacznie tańszy niż dom, który posiada ściśle podzieloną przestrzeń. Wyższa cena wynika z zastosowanych materiałów budowlanych.

Jakie rozwiązanie będzie najtańsze? Zdecydowanie domy parterowe, które zdobi dach dwuspadowy, wyróżnia mała liczba okien i otwarta przestrzeń we wnętrzach.

, aktualizacja 21 grudnia 2017
Zaloguj się aby dodać komentarz

Zaloguj


Jeżeli jeszcze nie masz konta, zarejestruj się bezpłatnie.
Ta strona korzysta z plików cookies.

Więcej informacji znajdziesz w polityce cookies.


Zamknij