Podłogi drewniane - ceny, rodzaje drewna, koszty montażu, porady

Drewno jest trwałym, eleganckim i w pełni naturalnym tworzywem, które chętnie wykorzystujemy do tworzenia podłóg. Podłogi drewniane od zawsze były synonimem luksusu i komfortu. Szczególnie dobrze prezentują się w pokojach dziennych, salonach oraz w reprezentatywnych gabinetach. Przed wyborem konkretnej podłogi drewnianej warto zapoznać się z ich podstawowymi rodzajami, właściwościami różnych gatunków drewna oraz jaka jest cena podłogi drewnianej. Warto też dowiedzieć się, jak taką podłogę się utrzymuje, na przykład jak często niezbędne jest lakierowanie i cyklinowanie parkietu.

Pamiętaj, że koszt podłogi drewnianej do Twojego domu możesz obliczyć klikając tu.

Podłogi drewniane – podstawowe rodzaje i ich cena

Największą popularnością cieszą się trzy rodzaje podłóg drewnianych. Są to konstrukcje o największej trwałości i bardzo uniwersalnym wyglądzie. Zaliczamy do nich:

Parkiet drewniany tradycyjny

Tradycyjna podłoga drewniana składa się z grubych deszczułek wyposażonych w tak zwane pióra i wypusty. Pojedyncze klepki mogą posiadać długość od 250 do 500 mm, a ich grubość waha się pomiędzy 16-22 mm. Deski drewniane w parkietach tradycyjnych charakteryzują się dużą żywotnością oraz eleganckim, ponadczasowym wyglądem. Zapewniają wysoki poziom izolacji cieplnej i akustycznej. Naturalne drewno pozostaje miłe w dotyku i możemy poruszać się po nim gołymi stopami.

Dzięki dużej grubości klepki możemy przeprowadzać wielokrotne cyklinowanie. Cała konstrukcja jest odporna na odkształcenia i można ją stosować na niemal każdym podłożu. Co ciekawe, parkiet tradycyjny może być wykonany z każdego gatunku drewna, co czyni z niego konstrukcję o szerokim przeznaczeniu użytkowym. Jego najistotniejszą wadą tej podłogi drewnianej jest wysoka cena.

Podłogi drewniane - mozaika parkietowa

Ta podłoga drewniana to efektowna konstrukcja, która może przybierać różnorodne wzory. Kupujemy ją w formie małych elementów przymocowanych do papieru bądź siatki, którą przykleja się bezpośrednio do przygotowanego podłoża. Elementy mozaiki mogą składać się z jednego lub kilku gatunków drewna. Wygląd takiej podłogi zależy już tylko od naszych upodobań i kreatywności.

W sprzedaży przeważnie spotykamy mozaikę składającą się z jednego, maksymalnie dwóch gatunków drewna. Jednak możemy też kupić podłogę na specjalne zamówienie. Zakup mozaiki na zamówienie powinien być poprzedzony indywidualnym projektem podłogi. Kształt oraz ubarwienie tego typu produktów zależą już tylko od naszej fantazji i upodobań.

Zastanawiając się nad montażem mozaiki parkietowej powinniśmy pamiętać o jej podstawowych wadach. Najistotniejszą z nich jest niewielka grubość poszczególnych elementów (10 do 14 mm). Tego typu podłoga nie może być głęboko cyklinowana ani zbyt często odnawiana. Kolejną niedogodnością jest możliwość rozsychania się poszczególnych elementów (najczęściej ma to miejsce przy najtańszych mozaikach). Rozeschnięta mozaika nie wygląda już tak efektownie, a w szczeliny szybko wnikają trudne do usunięcia zabrudzenia oraz wilgoć.

Podłogi drewniane - parkiet lamelowy

Najważniejszą zaletą tego rodzaju podłogi drewnianej jest atrakcyjna cena połączona z efektownym wyglądem. Parkiet lamelowy może być nawet o połowę tańszy niż jego tradycyjny odpowiednik. Dzięki atrakcyjnej cenie lamelowe parkiety zyskują coraz większą popularność.

Lamele doskonale imitują droższe parkiety tradycyjne, jednak ich budowa jest całkowicie odmienna. Deszczułki są znacznie cieńsze niż w przypadku parkietu tradycyjnego, co przekłada się na ich gorszą jakość. Standardowe elementy o długości pomiędzy 200 a 500 mm mają jedynie od 10 do 14 mm grubości. Pamiętajmy, że im elementy drewniane będą cieńsze, tym mniej możemy wykonać cyklinowań. To z kolei wiąże się ze znacznym zmniejszeniem żywotności.

Kolejną niedogodnością jest fakt, że deszczułki parkietu lamelowego nie posiadają wpustu ani wypustu. Poszczególne elementy łączy się ze sobą na styk, co z kolei rodzi ryzyko powstania odkształceń. Aby temu zapobiec należy kupować wyłącznie parkiety z drewna twardego i odpornego na odkształcenia. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest w tym wypadku dąb oraz niektóre gatunki drewna egzotycznego (np. teak, doussie).

Podłogi drewniane - cenniki wykonawców

Cena podłóg drewnianych nie zależy wyłącznie od rodzaju podłogi (tradycyjna, mozaika czy lamelowa). Równie ważny jest gatunek i klasa drewna, a także sposób wykończenia całej podłogi. Określając koszty ułożenia podłogi warto rozpocząć od określenia gatunku drewna.

Najniższa cena za podłogi drewniane to deszczułki z rodzimego drewna miękkiego (np. sosny). Będą mimo wszystko droższe niż panele podłogowe. Musimy jednak pamiętać, że miękkie drewno nie jest zbyt odporne na ścieranie i nadaje się jedynie do mało eksploatowanych pomieszczeń (np. sypialni).

Konsensusem pomiędzy ceną, a jakością jest drewno dębowe, zapewniające wysoką trwałość podłogi z drewna. Dąb jest jednym z najtwardszych gatunków drewna rodzimego, które możemy z powodzeniem zastosować do wykonanie drewnianego parkietu czy mozaiki.

Podłogi drewniane w wysokiej cenie to twarde drewna egzotyczne (jatoba, kempas, eukaliptus, merbau, czy coraz to popularniejszy doussie). Niestety cena podłogi drewnianej z drewna egzotycznego jest bardzo wysoka.

Drugim czynnikiem wpływającym na cenę jest klasa drewna podawana w skali od I do III. Drewno klasy I jest najbardziej reprezentatywne, posiada jednolitą kolorystykę i jest pozbawione pęknięć oraz tzw. bieli. Z kolei drewno klasy III może już posiadać sęki do 20mm średnicy, pęknięcia powierzchniowe oraz kontrastową kolorystykę. Produkty klasy III są najgorsze pod względem jakości oraz walorów wizualnych. Jednak ich cena takiej podłogi drewnianej może być nawet o połowę niższa niż w przypadku drewna klasy I.

Biorąc pod uwagę gatunek, klasę drewna oraz rodzaj podłogi, możemy wyszczególnić poniższe zakresy cenowe dla podłóg drewnianych:

Parkiet tradycyjny naturalny – cena rozpoczyna się od 15 zł za metr kwadratowy (za deski sosnowe klasy III). Deski dębowe klasy III będą już wydatkiem rzędu 35-40 zł/m2. Najdroższe będą deski drewniane podłogowe klasy I, wykonane z drewna egzotycznego (kempasu, orzecha afrykańskiego oraz jatoby). Zapłacimy za nie przynajmniej 300zł/m2. Warto jednak pamiętać, że na użytek domowy dąb będzie wystarczający.

Mozaika parkietowa – najtańsze będą elementy wykonane z jednego gatunku drewna. Przypomnijmy, że na mozaikę nadaje się jedynie drewno twarde. Za produkty wykonane z jesionu klasy II zapłacimy ok. 30 zł/m2. Nieco droższa będzie mozaika z orzecha amerykańskiego klasy I. Zapłacimy za nią przynajmniej 80zł/m2. Najdroższe są mozaiki na zamówienie, wykonane z różnych gatunków drewna. Ich ceny przeważnie rozpoczynają się od 250 zł/m2.

Parkiet lamelowy – jest najbardziej ekonomiczną opcją. Najtańsze lamele wykonane z dębu klasy III będą kosztowały ok. 15 zł/m2. Dąb klasy I będzie już wydatkiem rzędu 45zł/m2. Najdroższe są parkiety z doussie oraz palisandru klasy I. Ceny często przekraczają 100 zł/m2.

Powyższe ceny obejmują jedynie zakup elementów drewnianych. W kosztach całkowitych należy także umieścić preparaty montażowe, substancje konserwujące oraz cenę robocizny. Pamiętajmy, że wszystkie posadzki drewniane potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni. Orientacyjne ceny w przeliczeniu na m2 prezentują się następująco

  • Klej do parkietu – 9-27 zł/m2
  • Grunt poliuretanowy pod parkiet – 65 zł/litr
  • Wypełniacz szczelinowy – 2-4 zł/m2
  • Podkład w postaci bezbarwnego lakieru – 4-6 zł/m2
  • Lakier nawierzchniowy – 8-13 zł/m2
  • Listwy przypodłogowe – 7-30 zł/mb
  • Układanie posadzki drewnianej – 25-60 zł/m2
  • Jednokrotne lakierowanie – 3-7 zł/m2

Podczas określania konkretnego kosztorysu musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, w obliczeniach uwzględniamy przynajmniej o 10 % więcej deszczułek. Ma to związek z docinaniem materiału oraz jego zwiększonym zużyciem.

Po drugie zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj chemii parkietowej, która musi być dedykowana do gatunku drewna. Produkty konserwujące dedykowane do drewna egzotycznego są z reguły nieco droższe od produktów przeznaczonych do drewna rodzimego. Ich zamiana nie jest jednak możliwa. Zastosowanie niewłaściwej chemii parkietowej może skutkować wypaczeniem deszczułek oraz ich uszkodzeniem. Dlatego zaleca się, by to wykonawca dobierał odpowiednie preparaty i wykonywał kompleksową konserwację deszczułek zaraz po zakończeniu ich montażu.

Parkiety drewniane - ceny, montaż, rodzaje drewna, porady użytkowe

Drewno (np. dąb) jest bardzo eleganckim i odpornym tworzywem, które chętnie wykorzystujemy do wykończenia podłóg. Ponadczasowy parkiet od zawsze kojarzył się z luksusem oraz dobrym gustem. Do dnia dzisiejszego nic nie uległo zmianie, a deski drewniane pozostały jednymi z najbardziej efektownych materiałów na podłogi.

Niestety ceny podłóg drewnianych mogą być kilkukrotnie wyższe w porównaniu z panelami podłogowymi. Na ostateczną cenę wpływa rodzaj zastosowanego materiału. Deska podłogowa z drewna rodzimego (np. dąb) może posiadać trzy klasy. Deski drewniane klasy I wyglądają najbardziej efektownie, nie posiadają pęknięć ani widocznych ubytków. Deska podłogowa klasy II posiada już niewielkie, widoczne ubytki. Z kolei deski drewniane klasy III są najtańsze w zakupie, jednak odznaczają się najgorszą jakością. Na ich powierzchni widać sęki oraz większe ubytki.

Na cenę podłóg drewnianych wpływa także gatunek drewna. Najdroższe w zakupie będą egzotyczne deski drewniane (teak, jatoba). Standardowa deska podłogowa klasy I może kosztować powyżej 300 zł/m2, jednak sprawia, że parkiet zyskuje luksusowy wygląd. Deska podłogowa z drewna rodzimego (np. dąb) będzie nieco tańsza w zakupie. Za dobrej jakości deski drewniane klasy I zapłacimy ponad 80 zł/m2.

Parkiet może wyglądać bardzo elegancko. Jednak przed zakupem warto zwrócić także uwagę na grubość deszczułek. Grubość całkowita deski podłogowej waha się pomiędzy 16, a 22 mm. Z kolei grubość mozaiki to zaledwie 10 do 14 mm. Pamiętajmy, że im większa grubość całkowita deski podłogowej, tym parkiet będzie bardziej żywotny. Grubsze deszczułki znoszą wiele procesów cyklinowania, co znacznie zwiększa ich odporność.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat parkietów, mozaiki i podłóg drewnianych, zapraszamy do działu poniżej. Znajdziesz w nim porady dotyczące wyboru, montażu, a także renowacji nawierzchni podłogowych. Zapoznasz się z cennikami najpopularniejszych prac i dowiesz się jak wybrać listwy przypodłogowe. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.